Ako dôkladne vyčistiť mramor v domácnosti: Ukážeme vám ekologické spôsoby, ako to urobiť bez poškodenia

ako vyčistiť mramor

Vyčistiť mramor v domácnosti sa dá ekologicky a bez poškodenia (Zdroj: Pixabay/shadowfirearts)

Ako vyčistiť mramor bez poškodenia? Otázka, ktorá trápi všetkých, ktorí majú tento vzácny a drahý materiál v kuchyni, v kúpeľni alebo ho použili ako obklad na kozube. Udržať mramor čistý a bez poškodenia si vyžaduje pravidelné úsilie. Je to povrch náchylný na poškriabanie, hoci je to pevný kameň s unikátnou štruktúrou. Ukážeme vám, akú starostlivosť zvoliť, aby jeho krása a lesk vydržali roky.

Spôsoby, ako dôkladne vyčistiť mramor v domácnosti

Mnohé bežné, konvenčné čistiace prostriedky, aj keď sú určené výhradne na mramor, obsahujú abrazívne častice alebo čpavok. Dokážu povrchy vyčistiť, ale nezaobíde sa to bez narušenia celistvosti. Existujú viaceré spôsoby ako vyčistiť mramor aj prípravky, ktoré sa o mramor postarajú prírodne a ekologicky. Rozhodne však nepoužívame ocot, pretože obsiahnutá kyselina môže rozleptať kameň a znehodnotiť ho.

mramor v kuchyni
Mramor dodá kuchyni eleganciu a luxus (Zdroj: (Pexels/Max Rahubovskiy)

Mramorové kuchynské povrchy je vhodné utrieť mäkkou handričkou namočenou v teplej, mydlovej vode. Akékoľvek jemné a ekologické mydlo bude fungovať dobre, ale kastílske mydlo je obzvlášť dobrou voľbou na tento účel. Neobsahuje antibakteriálne prídavky a ani iné kyslé zložky. Po zotretí a odstránení nečistôt stačí povrch utrieť čistou handričkou namočenou v čistej vode a nechať uschnúť alebo vytrieť do sucha.

Mramorová podlaha sa neudržiava hravo čistá, ale výsledok stojí za to. Ideálne je čistiť ju denne elektrostatickým mopom alebo mopom z mikrovlákna. V blízkosti všetkých vchodov sa tiež oplatí mať rohožky na zachytenie najväčších nečistôt. Kamienky a piesok sú vysoko abrazívne a z topánok sa ľahko dostanú na podlahu a následne ju poškodia. Pri vysávaní, zas treba mať na pamäti, že aj kolieska vysávača zachytávajú drobné kamienky a preto ich treba už pred vysávaním skontrolovať. Aby sa predišlo akémukoľvek poškriabaniu podlahy, je vhodné zvoliť hubice na tvrdé podlahy.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ochutnali ste už banánový karamel? Táto poleva je ako stvorená na palacinky, lievance či wafle!
mramorové obklady v kúpeľni
Kontrast tmavého mramoru a bielej sanity (Zdroj: (Pexels/Max Rahubovskiy)

Domáci čistiaci a dezinfekčný prostriedok na mramor

Výroba tohto prostriedku vyžaduje len tri suroviny. Stačí zmiešať 480 ml teplej vody, 60 ml izopropylalkoholu (alebo iného vysokopercentného alkoholu) a 3 kvapky kastílskeho mydla. Zmes dobre premiešame a nalejeme do fľaše s rozprašovačom.

Na bežné čistenie stačí nastriekať na povrch a vyčistiť mäkkou a čistou handričkou. Na dezinfekciu, opätovne nastriekame prostriedok na už vyčistený povrch. Necháme pôsobiť 5 minút a počkáme, kým roztok nezničí baktérie a na záver utrieme čistou a mokrou handričkou.

mramorové obklady vo vstupnej hale
Mnohé vstupné haly sú vyzdobené mramorom (Zdroj: (Pexels/Pixabay)

Škvrny čistíme, čo najskôr po vzniknutí

Keďže je mramor porézny, ľahko absorbuje nečistoty a fľaky. Je dôležité vyčistiť ich hneď, ako sa objavia. Skvele na to poslúži pasta z vody a sódy bikarbóny alebo peroxid vodíka pre svetlý mramor. Škvrny na tmavom mramore zas pomôže vyčistiť acetón.

Rovnako, aj rozliatu tekutinu treba vyčistiť ihneď. Najmä potraviny ako ocot, citrusová šťava alebo víno dokážu mramor rozleptať a ten reaguje tak, že urobí ťažko odstrániteľný fľak. Na trhu existujú špeciálne zamerané služby na hĺbkové čistenie mramoru a tiež na jeho impregnáciu. Tá sa časom vymýva z podlahy a treba ju pravidelne opakovať.

Čo dodať na záver. Ak mramor máte, viete že starostlivosť o neho nie je jednoduchá. Ale vyniká takou unikátnou krásou, že v interiéri mu to svedčí už celé stáročia.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, housewifehowtos.com
Odporúčame