Ako vyčistiť pomník? Žula znesie veľa, opatrne pri mramore!

Pomník čistenie

Pri čistení náhrobného kameňa je dôležitý druh materiálu (Zdroj: GettyImages)

V nadchádzajúcich dňoch budú kroky mnohých smerovať na cintoríny, k hrobom svojich blízkych. Ich údržbe venujeme pred dušičkami zvýšenú pozornosť, a jednou z činností je aj čistenie pomníkov.

Nie je však pomník ako pomník – to, čo znesie jeden materiál, iný nemusí. Záleží aj na tom, od čoho je pomník znečistený a ako často ho čistíme. V každom prípade však platí, že čím skôr znečistenie odstránime, tým menej škody sa narobí.

Odstránenie vosku

Snáď najčastejšie bývajú náhrobné kamene znečistené od vosku. Ten má pritom ničivý účinok na všetky druhy kameňa, od mramoru až po pieskovec. Problémom býva najmä mastnota voskových fľakov, v dôsledku ktorej kameň stmavne. Vosk je vždy potrebné odstrániť mechanicky, a to čo najskôr po znečistení. Skúsiť to môžeme drevenou alebo plastovou škrabkou, avšak opatrne – najmä žulu by sme mohli ľahko poškriabať. Zabudnúť treba na organické rozpúšťadlá aj riedidlá, tie totiž len uľahčia vstrebanie vosku do kameňa.

Mach a lišajníky

Okrem vosku bývajú častým problémom aj mach, lišajník, vtáčí trus či hlina. Poškodenia, ktoré spôsobili, je najlepšie odstrániť metódou parného čistenia pod vysokým tlakom. Táto metóda náhrobný kameň neničí, ale naopak, predlžuje jeho životnosť. Je ekologická, spoľahlivo hrob zbavuje viditeľnej špiny a nezasahuje do štruktúry kameňa.


Mohlo by vás zaujať: Ako na úpravu hrobov? Držte sa našich rád a budú krásne ešte dlho po sviatkoch


Ako na hrdzu

V daždivom počasí môžu znečistenie hrobu spôsobiť kovové predmety, ktoré vplyvom vlhka zanechávajú na kameni hrdzavé stopy. Hrdza sa však na kameni môže objaviť aj ako prirodzený prejav, ak ide o kameň s vysokým obsahom železa. Hrdzavé škvrny treba odstrániť čo najskôr a najjednoduchšie je siahnuť po špeciálnom intenzívnom čističi kameňa, ktorý ošetrí zasiahnuté miesta. Babským receptom je kyselina citrónová, opatrnosť je však potrebná pri mramore, ktorý môžu kyseliny poškodiť.

Tipy podľa druhu pomníka

Kým sa pustíte do čistenia, zistite najskôr, z akého kameňa je náhrobok vyrobený. Ak si nie ste istý, radšej nepožívajte nič s obsahom kyselín. Čistič najskôr vyskúšajte na skrytom mieste, až potom aplikujete na viditeľnú znečistenú plochu. Pri leštených materiáloch sa vyhnite oceľovej kefe a na odstraňovanie zaschnutej špiny vo všeobecnosti nepoužívajte žiadne ostré predmety.

Žula:  Keďže žula má najnižšiu nasiakavosť, poškodenia sa do jej štruktúry dostávajú pomalšie a pri rýchlom postupe sa takmer každé znečistenie dá odstrániť prakticky bez stopy. Na čistenie je vhodné používať štandardný čistiť náhrobných kameňov, ktorý dostať v domácich potrebách. Rovnako dobre by však mohli poslúžiť ocot a bežný saponát.

Pieskovec: Znesie klasickú pevnú kefu, nerobí mu však dobre chémia. Pieskovec je náročnejší na údržbu a najlepšie je pri jeho čistení používať paru alebo čistič kameňa s neabrazívnym charakterom.

Mramor: Zatiaľ čo žula znesie takmer akýkoľvek spôsob čistenia, pri mramore sa treba vyhnúť prípravkom s obsahom kyselín. Podobne nevhodné sú organické rozpúšťadlá a riedidlá, ktoré môžu zmeniť farbu mramoru. Najlepšie je použiť paru, prípadne bežné čistiace prostriedky z domácnosti, používané napríklad na mramorovú kuchynskú pracovnú dosku.

Umelý kameň: Vosk a iné hrubé nečistoty je možné zoškrabať, na fľaky od hrdze, machu či vtáčieho trusu použijeme prípravok na čistenie pomníkov z umelého kameňa.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame