Ak sú netopiere vyrušené zo zimného spánku, vedci zistili, že sa niekedy neprebudia úplne, pretože by im to zobralo veľa energie. Namiesto kompletného prebudenia si radšej telo zahrejú na najnižšiu možnú teplotu, pri ktorej sú schopné vyhodnotiť situáciu.
Úplné prebudenie by ich mohlo ohroziť na živote
„Tento trik im pomáha prežiť zimu bez toho, aby nestratili veľa zo svojich tukových zásob,“ uvádzajú výskumníci z Masarykovej univerzity a Veterinárnej univerzity v Brne. Štúdia bola uverejnená vo vedeckom časopise Journal of Thermal Biology. Netopiere boli skúmané počas zimných mesiacov v štôlňach pri meste Rýmařov na severe Moravy, kde sa nachádza známe zimovisko netopiera veľkého.
„Sledovali sme reakciu teploty tela na vyrušenie u celkovo 38 netopierov v priebehu dvoch zím, v rokoch 2017 – 2019,“ uviedol expert na ekológiu netopierov a vedúci štúdie Jan Zukal, ktorý dodáva, že ide o významný posun v doterajších poznatkoch zo zoológie. Doposiaľ sa totiž predpokladalo, že sa netopiere v prípade vyrušenia prebúdzajú úplne, no nie je to celkom pravda, pretože by sa ich teplota zvýšila na 25 stupňov Celzia a hrozilo by im nebezpečenstvo vyčerpania tukových zásob.
Zahrievanie ich tiel býva odlišné
Štúdia tiež prišla na poznatok, že hĺbka prebudenia zo stavu strnulosti sa u netopierov líši a pri opakovanom rušení sa ich telo častejšie zahreje iba o niekoľko stupňov Celzia. Skúmané a pozorované boli dva typy netopierieho prebúdzania sa. Pri takzvanom normotermnom zahriatí vzrástla teplota o viac než 25 stupňov. Naopak pri takzvanom studenom zahriatí bol nárast telesnej teploty nižší ako 15 stupňov.
Netopiere reagovali na vyrušenie zo spánku častejšie „studeným“ prebudením, a to až v 63,8 percentách prípadov. „Zahriatie o niekoľko stupňov vyžaduje menej energie než prebudenie normotermické. Vyzerá to, že studené prebudenie netopierom stačí, aby aktivovali svoj zmyslový systém a vyhodnotili riziká súvisiace s vyrušením. Vďaka tomu šetria tukové zásoby a môžu ľahšie prečkať zimu,“ vysvetľuje Zukal.
Netopiere musia ostať v zimoviskách chránené
Aj napriek zaujímavým výsledkom týchto vedeckých pokusov nebude podľa vedcov možné uvažovať o zmiernení ochrany ich dôležitých zimovísk. Keďže sa skúmal len konkrétny druh netopiera, zatiaľ nevedia, či podobne fungujú aj ďalšie druhy žijúce v našich končinách – napríklad ako podkovár malý, ktorý je najpočetnejším druhom zimujúcim v českých jaskyniach.
„Navyše aj studené prebudenie stojí netopiera určité energetické zásoby. Príliš vysoká frekvencia narúšania zimného spánku by mohla viesť k jeho úhynu,“ dodal Zukal. Netopierom v miernom pásme sa počas obdobia zimného spánku striedajú dlhodobé stavy strnulosti, keď majú zníženú telesnú teplotu, a tiež stavy chvíľkového prebudenia.
Zdieľať na
Zdieľaní