Alergici, zbystrite pozornosť: Peľ tráv a pŕhľavy pretrváva v ovzduší aj naďalej

starší pán si fúka nos

Alergikov medzi staršími pribúda (Zdroj: Freepik/dexondee)

Peľ tráv a pŕhľavy je dominantný v ovzduší aj naďalej. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Momentálne prevládajú v ovzduší trávy

„Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých, ktoré sú najsilnejším a najvýznamnejším alergénom týchto týždňov, prešla svojím prvým vrcholom aj v chladnejších oblastiach Slovenska,“ pripomenula. Dreviny, ktoré majú vysokú produkciu peľu, dokvitli.

V ovzduší momentálne prevažuje peľ bylín. Je to najmä peľ tráv, skorocelu, štiavu a pŕhľavovitých rastlín. „Množstvo peľu v ovzduší bude lokálne ovplyvňované najmä zrážkovou činnosťou,“ zdôraznila Lafférsová.

Vysoké množstvá namerali hlavne na západe a strede krajiny

V uplynulom týždni dominoval v ovzduší na území Slovenska peľ tráv z čeľade lipnicovitých. Bolo to spolu so slabšie alergizujúcim peľom pŕhľavovitých. „Denné koncentrácie peľu drevín dosahovali už len nízke hladiny,“ podotkla.

Najvyššie koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých zachytili monitorovacie stanice v Žiline, Banskej Bystrici a Bratislave. „Peľ bylín, najmä skorocelu, dosahoval stredné denné koncentrácie na väčšine územia,“ poznamenala. V ovzduší sa vyskytoval aj peľ gaštanu, agátu, bazy, lipy a pajaseňa.Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame