Keď antibiotiká nezaberajú: Aká strava je vhodná a čomu sa pri liečbe vyhnúť?

Lieky

pexels.com

Angína, zápal pľúc či priedušiek a iné bežné i menej známe choroby vyvolávajú choroboplodné mikróby. Organizmus sa voči ich násilnému vniknutiu začne brániť zvýšenou teplotou a bolesťou. Ak baktérie zaútočia v plnej sile, telo si už nevie poradiť. Na rade sú antibiotiká, ktoré im nedovolia prežiť. Bez antibiotík by sme mohli zomrieť, no pre ich bezhlavé užívanie sa môžeme stať proti nebezpečným infekciám bezmocnými.

Nejde o všeliek

Antibiotiká sú látky, ktoré sú určené na liečbu bakteriálnych ochorení. Buď priamo zabíjajú baktérie, prípadne spomaľujú alebo zastavujú rast mikróbov a ich množenie. Podľa spektra účinku sa bežne delia na mikroorganizmy.

Ak je pôvodcom ochorenia vírus, nielenže vám nezaberú, môžu oslabiť imunitu. Organizmus sa potom ťažšie bráni.


Mohlo by vás zaujímať: Nie vždy, keď vás bolí v hrdle, potrebujete antibiotiká: Žiadajte vyšetrenie CRP


Odolnosť baktérií

Výnimky, keď pri bakteriálnej infekcii tieto lieky nepomôžu, sa vyskytujú dosť často. Príčin rezistencie – odolnosti baktérií voči antibiotiku, môže byť viacero.

Baktérie sa stanú odolnými najmä vtedy, ak užívate lieky nesprávne, krátku dobu, alebo príliš často. Okrem získanej rezistencie existuje aj prirodzená. Niektoré typy baktérií sú prirodzene rezistentné na určitý typ antibiotík. Hrozí, že vzniknú životu nebezpečné infekcie, ktoré nebudú reagovať na žiadne antibiotiká.

Čo môžete urobiť?

Nežiadajte antibiotiká pri vírusovom ochorení, v takom prípade sú zbytočné. Lekár by mal vedieť, kedy a v akej dávke ich potrebujete. Ak vám ich už predpísal, užívajte ich presne podľa jeho odporučenia.

Liečbu neprerušujte ani vtedy, ak sa váš stav prechodne zlepší. Nižšia dávka alebo predčasné vysadenie liekov môže spôsobiť, že sa onedlho ochorenie vráti a prepukne v oveľa väčšej sile. Nepoužité antibiotiká určite vyhoďte do zberných košov v lekárni a neskladujte ich na „horšie časy“.


Mohlo by vás zaujímať: Antibiotiká nie sú cukríky: Užívajte ich s rozumom


S liekmi nekombinovať

Primeraná dávka a doba užívania sú pre účinnosť liečby nevyhnutné. Dôležité je ale aj to, čo konzumujete. Vždy si najskôr pozorne prečítajte príbalový leták k lieku, prípadne konzultujte s lekárom, čo pri liečbe obmedziť alebo celkom vylúčiť. Môže ísť o:

  • alkohol: je lepšie sa ho na tento čas celkom vzdať. Spôsobuje, že sa do krvi dostane menej účinných látok. Navyše,  antibiotiká spomaľujú jeho odbúravanie v krvi, čo ešte viac škodí pečeni.
  • minerálky: vápnik, horčík, zinok, železo i hliník v pramenitých vodách môžu taktiež znížiť účinnosť určitých typov antibiotík. Užívajte ich aspoň s dvojhodinovým odstupom.
  • mliečne výrobky: môžu znížiť vstrebávanie niektorých antibiotík. Konzumujte ich minimálne 2 – 3 hodiny po lieku.
  • ľubovník bodkovaný: v strave, čaji či doplnku výživy môže skrátiť dobu účinku antibiotík.
  • výživové doplnky: multivitamíny s obsahom minerálov či vysoké dávky vitamínu C ovplyvňujú účinok niektorých antibiotík
  • ovocné džúsy: môžu znásobiť nežiaduce účinky liekov.
  • slnko: pri užívaní niektorých antibiotík môže UV žiarenie vyvolať zápal kože. Prejavuje sa začervenaním, pálením a svrbením kože, vyrážkami, pľuzgiermi až horúčkou.

Ochrana pred vedľajšími účinkami

Antibiotiká sú pri správnom užívaní pomerne bezpečné. Napriek tomu môžu vyvolať nežiaduce účinky, najmä nevoľnosť, bolesti brucha, vyrážky či hnačku, ktorá vzniká ako dôsledok narušenia črevnej mikroflóry.

Tú možno obnoviť probiotikami. Telu dodávajú baktérie prospešné pre zdravie. Probiotiká v podobe výživových doplnkov by ste mali užívať ihneď po začatí liečby a pokračovať aspoň týždeň po jej ukončení. Dbajte na minimálne dvojhodinový odstup od užitia liekov.

Až 90 percent imunity tvorí zdravé hrubé črevo. Užívanie probiotík môže zabrániť prípadným nežiaducim účinkom, ale má zmysel aj preventívne, ako posilnenie imunitného systému.


Mohlo by vás zaujímať: Nech nie sú lieky vašou prvou voľbou


Správna výživa pre črevo

Prospešné baktérie pre črevnú flóru nájdete aj v potrave. Pomôžu vám kyslomliečne produkty, jogurty so živými kultúrami, bryndza alebo kyslá kapusta.

Okrem probiotík si naložte na tanier tiež prebiotiká. Je to výživa pre probiotiká, ktorá podporí ich rast. Nachádzajú sa v rastlinných potravinách s dostatkom vlákniny: ovsené vločky, strukoviny, artičoky, cesnak, pór, cibuľa, koreň čakanky, banány či jablká. V alternatívnej medicíne sa cesnaku, cibuli a tiež medu zároveň pripisujú antibiotické účinky. Vhodné sú však najmä v rámci prevencie.

Tabletky a výživa nie je všetko

Nezabudnite na to, že musíte najmä oddychovať. Okrem stravy bohatej na ovocie a zeleninu dopĺňajte pravidelne tekutiny. Dajte prednosť čistej vode a nesladenému bylinkovému čaju. Počas liečby ale zaobchádzajte aj s tekutinami rozumne. Ak by ste to preháňali, lieky by sa rýchlejšie vyplavili z tela a účinok by bol nižší.


Aké skúsenosti máte s antibiotikami vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pexels.com, pexels.com, Vlaďa
Odporúčame