Plesne v domácnosti môžu spôsobiť vážne problémy: Ako sa ich zbavíte?

žena otvára okno ako prevencia vzniku plesne

Niektoré druhy plesní vyvolávajú zápalové procesy (Zdroj: Freepik/lookstudio)

Tvoria sa vám doma plesne a neviete prísť na to, prečo sa to deje? Možno nesprávne vetráte – odborníci odporúčajú krátke a intenzívne vetranie. Poukázal na to odbor hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorý upozornil, že plesne sú vážnym problémom pre zdravie človeka.

Pri vzniku plesne treba odstrániť jej príčinu

Vhodnými miestami, kde sa plesne tvoria najčastejšie bývajú vlhké omietky, rohy múrov alebo stropy v kúpeľniach a kuchyniach. „Existencia plesní ako takých nepredstavuje pre človeka priame ohrozenie zdravia, za negatívne účinky na zdravie sú zodpovedné emisie z plesní,“ vysvetlil odbor hygieny. Ozrejmil, že plesne podporujú vznik a zhoršujú priebeh astmy a alergických ochorení. Niektoré druhy tiež vyvolávajú zápalové procesy. Priamym kontaktom s plesňami zároveň môže dôjsť k ochoreniam kože a ich dlhodobá prítomnosť v priestoroch bytu môže podľa odborníkov spôsobiť chronickú precitlivenosť organizmu.

Vzniku plesní je preto podľa nich dôležité predchádzať. „Keďže plesne sa objavujú v súvislosti s vlhkým bytom, musí sa v prvom rade odstrániť táto príčina. Potrebné je, aby sme okno otvorili pri všetkých činnostiach, pri ktorých sa tvorí vlhký vzduch,“ uviedol odbor. Upozornil, že rizikovejšie časti bytu sú z v tejto súvislosti napríklad kúpeľňa či kuchyňa. Na vytvorenie optimálnej klímy odborníci odporúčajú sledovať teplotu v byte. „A to tak, aby nebol počas chladného obdobia rozdiel teplôt vo vnútorných priestoroch cez deň a v noci príliš veľký (malo by to byť maximálne päť stupňov),“ spresnili.

Príliš suchý vzduch tiež spôsobuje komplikácie

Zároveň odbor hygieny varuje, že nepriaznivý vplyv na zdravie môže mať aj príliš suchý vzduch v byte. „Suchý vzduch vysušuje sliznice očí, čo môže spôsobiť rezanie, štípanie očí a pocit suchého oka. Dochádza k vysušovaniu dýchacích ciest a narušeniu ich prirodzenej vlhkosti. To môže spôsobiť opuch slizníc so zvýšenou produkciou hlienov. Dôsledkom je zvýšená chorobnosť, opakované zápaly očných spojiviek, nosovej sliznice, hrdla a dráždivý kašeľ, dokonca aj zhoršenie symptómov astmy a alergií,“ vysvetlil odbor.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
November odštartuje mesiac prevencie rakoviny prostaty: Páni, staráte sa poctivo o svoje zdravie?

Dodal, že suchý vzduch má vplyv aj na vysušovanie pokožky tváre, čím môže prispievať k predčasnému starnutiu pokožky. Optimálna vlhkosť vzduchu v domácnosti by mala byť podľa odborníkov medzi 40 až 50 percentami.

Prehľad top kúpeľov a wellness na Slovensku: Čítajte viac!

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame