November odštartuje mesiac prevencie rakoviny prostaty: Páni, staráte sa poctivo o svoje zdravie?

muž drží modrú stuhu, mesiac prevencie rakoviny

Akcia Movember sa postupne rozrástla do mnohých štátov sveta (Zdroj: Freepik/freepik)

Mesiac prevencie rakoviny sa dá pripomínať rôznymi spôsobmi. Asi ste si už v minulých rokoch všimli, že si muži počas novembra nechávajú narásť dlhšie brady a fúzy. Tento mesiac je venovaný mužskému zdraviu a akcia Movember odkazuje na dobročinnú myšlienku, ktorá dlhou bradou upozorňuje na dôležitosť prevencie.

Mesiac prevencie rakoviny sa týka všetkých mužov

Muži prichádzajú na vyšetrenie k urológovi mnohokrát pre strach neskoro. Upozornil na to vedúci lekár Urologického centra Bezručova Marek Zvanciger. Pripomenul, že každý muž by mal myslieť na svoje zdravie, nielen po 50. roku života. V rámci preventívnej prehliadky možno včas zachytiť prípadnú rakovinu prostaty. Pripomína to aj iniciatíva Movember, ktorá každoročne práve v novembri upriamuje pozornosť na mužské zdravie a prevenciu rakoviny.

Nie je tajomstvom, že ženy a muži majú rozdielny prístup k prevencii a ochrane svojho zdravia. „Zatiaľ čo mnohé ženy pravidelne chodia ku gynekológovi, u mužov prevencia až takým štandardom nie je. Musíme aj im zdôrazňovať, že na ich zdraví záleží. Preventívne prehliadky u urológa sa štandardne odporúčajú po 40. roku života a najmä rizikovým pacientom, ktorí majú napríklad nádor prostaty v rodine. Po 50. roku života by už mala byť takáto prevencia absolútne nevyhnutná,“ doplnila urologička Polikliniky Bezručova Lívia Lachkovičová.

Príznaky ochorenia vyžadujú odborné posúdenie

Symptómy dolných močových ciest, ako sú napríklad zvýšená denná frekvencia močenia, budenie sa zo spánku pre močenie, naliehavý pocit nutkania na močenie, slabý prúd moču, pocit neúplného vyprázdnenia sa po vymočení sú najčastejšími príznakmi benígneho zväčšenia prostaty, ktoré vyžadujú odborné posúdenie, spresnil urológ Martin Romančík.

V prípade rakoviny medzi časté príznaky pokročilejšieho štádia patria podľa Zvancigera bolesť, pálenie pri močení, prímes krvi v moči, chudnutie alebo chronická bolesť v dolnej časti chrbta. Rizikovými faktormi vzniku sú najmä genetika, vyšší vek i hormonálna nerovnováha, patria sem aj nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie i obezita.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pokrok v medicíne a včasná diagnostika zvyšujú úspešnosť liečby lymfómu: Čoraz viac pacientov sa môže vyliečiť

Preventívna urologická prehliadka je nebolestivá. Pozostáva z rozhovoru s pacientom, ultrazvukového vyšetrenia, vyšetrenia krvi a moču a vyšetrenia prostaty cez konečník.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame