Vianoce nemusia byť záťaž pre planétu: Inšpirujte sa jednoduchými eko tipmi na balenie darčekov aj vy!

Vianoce nemusia byť zdrojom nadmerného odpadu (Zdroj: Freepik/Loucaski)

Lámete si hlavu nad tým ako zvládnuť Vianoce o štipku ekologickejšie? V dnešnej konzumnej dobe, kedy sa väčšina ľudí preteká v hodnote daru, je to pomerne náročná úloha. Myslite na to, že obdarovaného poteší aj maličkosť. Keď už však budete mať nakúpené všetky darčeky, mali by ste sa zamerať aj na obalový materiál, v ktorom ich blízkym podarujete. Inšpirujte sa našimi eko tipmi, vďaka ktorým budete milosrdný nielen k životnému prostrediu, ale aj k vašej peňaženke.

Recyklujte

Objednávate darčeky cez internet? Výborne, máte postarané o časť obalového materiálu. A nie, nemyslíme tým, že máte podarovať tovar v pôvodnom balení. Balíky často obsahujú aj výplň v podobe papiera, ktorá sa dá použiť ako lacná alternatíva vianočného obalu na darčeky.

Postačí klasicky darček zabaliť do (zvyčajne) hnedého papiera, ktorý môžete ľubovoľne vyzdobiť. Napíšte na obal nejaké pekné prianie, pridajte nejakú kresbu alebo pečiatku, prípadne previažte balíček prírodným povrázkom. Ním môžete ku škatuľke priviazať drobnú vetvičku alebo plátok sušeného ovocia, a máte originálne eko balenie.

Upcyklácia látok

Ak idete darovať danej osobe viac darčekov, a jedným z nich je šál či deka, darčeky môžete šikovne schovať do nich. V prípade, že nemáte nič podobné po ruke, skvelo poslúžia aj staré kúsky obliečok, zvyšky látok po šití alebo obrusy, šatky či uteráky. Dbajte najmä na to, aby boli v čistom a peknom stave. Vrch potom postačí ozdobiť mašľou alebo menovkou ako zvyčajne.

Obaly z minulých rokov

Opakované používanie baliacich papierov bolo obvyklé už v minulosti. Ak je toto pre vás prijateľný spôsob, nech sa páči. Alternatívou na skladovanie použitého baliaceho papiera sú papierové tašky. Ide o záležitosť, ktorá vás vyjde na pár centov, no používať ju môžete roky dookola, až kým sa nezničí. Takéto „putovné“ papierové tašky sú skvelým variantom aj na iné sviatky počas roka.

Využitie vecí dennej spotreby

Hromadia sa vám doma letáky či denná tlač? Novinový papier je skvelou náhradou toho baliaceho. Výhodou je, že ho, podobne ako fádny papier zo zásielok, môžete vyzdobiť podľa svojho vkusu. Navyše pôjde o veľmi originálny spôsob, ktorý sa bežne nevidí.

Vianočné balenie darčekov je skvelou príležitosťou na to, aby ste sa „zbavili“ papierových tašiek z nákupov, ktoré ste počas celého roka nahromadili. Už aj potravinové reťazce ponúkajú takéto alternatívy, preto nemusíte nakupovať v luxusných predajniach, aby ste niečo také vlastnili. Postačí, ak tašku obrátite z vnútornej strany von – tá je jednofarebná, a to sa práve dá skvelo využiť.

Ak papier, tak…

Aj napriek všetkým tipom chcete siahnuť po klasickom baliacom papiere? Samozrejme, tento názor akceptujeme. Preto posledným tipom dávame do pozornosti aj výber tohto obalového materiálu. Siahnite po ekologických a recyklovaných papieroch, ktoré už nájdeš bežne v obchodoch. Často majú aj nádherné dizajny, preto si určite vyberie každý…

 

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame