Erekcia vo vyššom veku nemusí byť problém: Čo zaberie aj bez modrých tabletiek?

sex

thinkstockphotos.com

Po tridsiatke sa začína u mužov znižovať hladina testosterónu priemerne o jedno percento každý rok. Ani v zrelom veku vám však sexuálny život nemusí spôsobovať zbytočné vrásky. Uvedený údaj je totiž len číslom v štatistike a existujú účinné spôsoby, ako aj po päťdesiatke udržať hladinu mužského pohlavného hormónu na prijateľných hodnotách. Ako si môžete dopomôcť k erekcii a k spokojnosti partnerky aj bez toho, aby ste museli zháňať „zázračné“ modré tabletky?

Testosterón ako hnací motor

Najviac testosterónu, a teda aj chuti na sex s primeranou erekciou, má muž okolo dvadsiatky. Po tridsiatke už prichádza prvý pokles spomínaného hormónu a bez náležitej starostlivosti o vlastné telo sa hladina stále znižuje. Tento stav môže dospieť až do štádia, kedy hovoríme o erektilnej dysfunkcii. V snahe prinavrátiť intímnym partiám schopnosť užívať si milostné radovánky, mnoho mužov siaha po predražených farmaceutických výrobkoch. Ak ale nechcete príliš odľahčiť peňaženku a organizmus zaťažovať tabletkami, postupnými krokmi sa do pár mesiacov môžete vrátiť k výkonu, aký si pamätáte z mladosti, keď ste boli plní sily.


Mohlo by vás zaujímať: Vazektómia ako trvalá antikoncepcia: Ako prebieha a pre koho je vhodná?


Spite minimálne 8 hodín

Spánok je základom kvalitnej erekcie, a to nielen tej rannej krátko po zobudení. Zabudnite na všetkých, ktorí hovoria, že nám stačí štvorhodinový oddych. Minimum je sedem hodín, ale ak chcete vstávať ráno nielen vy, doprajte si v posteli osem hodín. Spánok je totiž právom považovaný za najlepší regeneračný prostriedok. Nedostatok spánku hladinu testosterónu intenzívne znižuje. Najviac testosterónu sa tvorí vo fáze REM, teda rýchlych pohybov očí. Pri príliš krátkom spánku k fáze REM nedochádza, a tak nie je možné načerpať tento mužský hormón do požadovanej hladiny. Spánok je prvý predpoklad, aby ste noc občas nevenovali len oddychu, ale aj milostným nežnostiam so svojou partnerkou.

Znížte stres

Každé telo má svoje limity a nedokáže fungovať dobre, pokiaľ je jednostranne preťažené. Obrovským negatívom je stres, pod vplyvom ktorého dochádza k vylučovaniu kortizolu. To je dôvod, prečo sa cítime nesvoji, sme nervózni, potíme sa a náš organizmus vykazuje príznaky chrípky. Môže za to práve kortizol. Okrem množstva ďalších negatív je zodpovedný aj za to, že telo príliš zamestná svojou produkciou a testosterón posunie na vedľajšiu koľaj. Preto mužom pod dlhodobým tlakom ubúdajú sily, nemajú chuť na sex a majú problémy s erekciou. Ak sa vám podarí zredukovať mieru stresu, vráti sa vám chuť do sexuálneho života a lepší výkon podá aj vaše mužské ego v nohaviciach.


Mohlo by vás zaujímať: Vyhnite sa ťažkostiam s erekciou: 6 tipov, ktoré môžu pomôcť aj vám


Eliminujte cukor

Chlieb, cestoviny, sladkosti, rýchle cukry. Všetky tieto zložky zvyšujú hladinu inzulínu v krvi, pričom opäť platí to, čo pri kortizole. Čím viac sa vyplaví inzulínu, tým menej je telo zásobené testosterónom a postupom času trpí kilami navyše. Obmedzte sladkosti a s úbytkom váhy sa vráti aj sexuálny apetít.

Posilňovanie veľkých svalov

Po tridsiatke ubúda nielen testosterón, ale aj prirodzená schopnosť tela budovať svaly. Tie začínajú postupom času ubúdať, pretože na ich rast je hlavný pohlavný hormón u mužov takpovediac nevyhnutný. Celý proces pritom funguje recipročne – vďaka zvýšenej hladine testosterónu dochádza k nárastu svalovej hmoty a naopak, stimuláciou svalových vláken dochádza k zvýšenej produkcii testosterónu. Preto je vhodné pravidelne precvičovať veľké svalové partie ako kvadricepsy na stehnách, chrbtové svalstvo a skúšať tlaky na lavičke či mŕtvy ťah.

Kegelove cviky

Hovorí sa o nich síce v súvislosti s posilňovaním panvového dna u žien, ale pomáhajú aj mužom udržiavať schopnosť erekcie. Dôvod je pritom jednoduchý. Posilňujete a prekrvujete cievy a svalové vlákna, ktoré sú aktivované počas sexuálneho vzrušenia. Ideálne je začať venovať sa pilatesu alebo joge, kde priamo dochádza k zapojeniu svalov panvového dna. Okrem nich môžete pravidelne cvičiť sťahovanie a povoľovanie zvieračov, čo tiež pomáha zlepšovať aktivitu v oblasti panvy.


Mohlo by vás zaujímať: Zlozvyky, ktoré ničia váš sexuálny život: Porazte ich a užite si chvíle vášne naplno!


Kotvičník

V lekárni ho zoženiete vo forme tabletiek, ale je vynikajúci aj ako prírodná bylina v podobe sypaného čaju. Nemá vedľajšie účinky a vracia erekciu do normy. Mužom jeho užívanie dokáže zdvihnúť hladinu testosterónu až o 30% prirodzeným spôsobom – telo si ho začne produkovať samo. Pomáha aj pri problémoch s prostatou, a tak je pre mužskú sexualitu, zdravie a vitalitu čajom číslo jeden.


Vyskytli sa u vás problémy s erekciou? Ako ich riešite? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Alex
Odporúčame