Aký máte vzťah k prvoaprílovým žartom? Neuveríte, ako si slávna televízia vystrelila z divákov

dvojica sa zabáva prvoaprílovým žartom

Prvý apríl buď milujete alebo nenávidíte, nič iné (Zdroj: Freepik/master1305)

Nechali ste sa už niekedy nachytať prvoaprílovým žartom? Tento deň je tradične spojený s malými alebo väčším žartovnými situáciami. Keď sa skončia vtipom, je to v poriadku. Ale niektoré sú skôr urážkou alebo dokonca takým extrémom, ktorý vyvoláva paniku. Čo vlastne vieme o tomto dni, ako vznikol a ako prečo ho považujeme za Deň bláznov? Týchto 6 zaujímavých faktov vám priblíži, ako to v minulosti fungovalo.

K prvoaprílovým žartom sa viažu viaceré legendy

Prvý aprílový deň má viac prívlastkov. Považujeme ho za deň plný vtipov a nezmyslov, ale tiež je to deň, ktorý je medzinárodným dňom vtáctva. Ten má pripomínať dôležitosť ochrany užitočného vtáctva. Ale späť k tej vtipnejšej podobe dnešného dňa.

1. História prvého apríla je tak trochu záhadou

Asi nikto si nemôže byť istý, že pozná originálny dôvod a pôvod tohto sviatku. Viacerí historici sa domnievajú, že korene siahajú až do 16. storočia, kedy nastala zmena kalendára. Predtým, ako vznikol moderný a doteraz používaný gregoriánsky kalendár, nový rok začínal 1. aprílom. Zmene kalendára sa ale niektorí jedinci odmietali prispôsobiť, a tak dostali prezývku „apríloví blázni“, čo by mohlo vysvetľovať pôvod sviatku.

2. Popularitu rozvíjal najmä na Britských ostrovoch

Obľúbenosť prvého apríla doslova explodovala v 18. storočí v Británii, no neskôr sa tento sviatok dostal aj do Škótska. Dodnes je v Škótsku prvý apríl vlastne dvojdňovou oslavou, pričom na druhý deň sa žarty zameriavajú výhradne na vtipy „zo zadnej strany! To znamená, že vtipkári pripínajú napríklad falošné zvieracie chvosty na nič netušiacich priateľov.

3. Nie každý obľubuje prvý aprílový deň

Názory na tento deň sa diametrálne odlišujú. Buď ho milujete alebo nenávidíte, stredná cesta je takmer nemožná. Prieskumy dokonca ukazujú, že nechcené žartíky bavia približne 45 % dospelých, ale až 47 % dospelých ich považuje za otravné. Ku ktorej skupine by ste sa pridali vy?

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Neviete, ako prestrieť sviatočný stôl? Prezrite si naše tipy – všetci vám budú závidieť

4. S prvým aprílom sa spájajú ohromujúce podvody

Niektoré značky a spoločnosti považujeme za seriózne a ani by nás nenapadlo, že by nás chceli tak trochu zavádzať. Jeden z najväčších a najšokujúcejších prvoaprílových žartov sa v roku 2008 podaril britskej stanici BBC. Odvysielali totiž falošný špeciál o tučniakoch, ktoré sa vyvinuli tak, až sa naučili lietať. Výsledok bol jednoznačný. Milióny ľudí skutočne uverili, že tučniaky sú schopné lietať a boli sklamaní a pobúrení, keď zistili pravdu. Pár dní po odvysielaní špeciálu sa BBC priznala a odhalila svoj podvod.

5. Tento žart bol z kategórie nevhodných

Nielen televízie, ale aj tlač si vie prvý apríl naozaj vychutnať. Jedny populárne noviny v roku 2008 uverejnili informáciu o invázii mimozemšťanov. Výsledkom bola obrovská panika a strach, rodičia odmietli poslať deti do školy a starosta pripravil evakuáciu 13 tisíc obyvateľov. Keď situácia zašla do extrému, noviny vydali vyjadrenie a vysvetlenie, že ich zámerom nebolo vyvolať strach. Tento žart však zašiel až príliš ďaleko.

6. Klasický, retro žart

Aj tento má na svedomí britská BBC. Ešte v roku 1957 odvysielala špeciálnu reláciu o špagetách, ktoré sa dajú zbierať čerstvo vypestované priamo zo stromu. Aký bol výsledok? BBC bola okamžite zaplavená žiadosťami o kúpu týchto stromov a na druhý deň musela televízia tento počin vyhlásiť za hoax.


Zvyknete pripravovať prvoaprílové žartíky?

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, Tutordoctor.com
Odporúčame