Pomoc prírode: Dobrovoľníci vyniesli z NP Slovenský raj desiatky vriec odpadu, zapojili sa aj školáci

čistenie odpadu

Vyčistila sa aj polovica nelegálnej skládky, ktorú tam nahromadili obyvatelia (Zdroj: Freepik/ahmadcomputer88)

Desiatky kilogramov odpadu vyniesli dobrovoľníci z Národného parku (NP) Slovenský raj v rámci akcie Čisté hory. Koordinátor akcie Marek Leskovjanský pre TASR uviedol, že odhadom sa do aktivít v jednotlivých častiach regiónu zapojilo počas dvoch dní približne 300 ľudí. Dohromady vyzbierali zhruba 100 vriec odpadkov. Akcia sa konala v rámci iniciatívy Ministerstva životného prostredia SR.

„Okrem drobného vyniesli aj rôzny nadrozmerný odpad z viacerých lokalít. V okolí turistických chodníkov bolo odpadu menej, tam sú turisti zodpovednejší, naopak, najviac sa vyzbieralo popri hlavných a vedľajších cestách či odpočívadlách,“ zhodnotil Leskovjanský, ktorý čistenie NP organizuje už viac ako 20 rokov.

Podarilo sa vyčistiť aj nelegálnu skládku

Dodal, že podstatne viac odpadu sa vyzbieralo napríklad v sedle Popová pri odpočívadle na ceste prvej triedy. V spolupráci s obcou Vernár dobrovoľníci odtiaľ vyniesli približne 25 vriec odpadu. Najhoršia situácia bola podľa ochranárov v lokalite Štryker medzi časťami obce Hrabušice Majer a Píla. Tam sa podarilo z lesného porastu vytiahnuť zhruba polovicu nelegálnej skládky, ktorú tam za posledné roky nahromadili obyvatelia

„Bol tam aj nadrozmerný odpad, ako pneumatiky z traktora, televízor, kočiar, bicykel či toaletná misa. Je to pri hlavnej ceste v takom svahu a ľudia tam vyhadzovali komunálny odpad,“ objasnil Leskovjanský s tým, že brigádnici sa budú musieť na toto miesto vrátiť opäť.

Pomáhali nielen ochrancovia prírody

Odpad z turistických chodníkov v severnej časti NP zbierali skauti zo Spišskej Novej Vsi, Popradu, Levoče, Vydrníka a Svitu. Ďalšími desiatkami vriec prispeli školáci, vodáci, ochrancovia prírody, ale aj rybári, poľovníci, členovia turistických klubov a ďalší dobrovoľníci z lokalít Čingov, Hrdlo Hornádu, Stratenská Píla, Stratenský kaňon a Dobšinská Ľadová Jaskyňa.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame