Možno ste o nej ešte nepočuli, no ak ju spoznáte, zamilujete si ju. Farebná mandevilla dokáže premeniť aj bežný kút záhrady na rozkvitnutú oázu. Zistite, prečo sa oplatí dať tejto kráske šancu a ako ju pestovať tak, aby žiarila celé leto. Zvykne sa nazývať aj dipladénia a je to mimoriadne obľúbená a popínavá rastlina. Keď rozkvitne, zaručene pritiahne do vašej záhrady alebo na balkón pohľady okoloidúcich alebo susedov. Áno, hoci je to liana, ktorá dorastá aj do niekoľkým metrov, môžete ju pestovať, aj keď nemáte veľkú záhradu. Chcete vedieť ako na to? Všetko dôležité vám prezradíme.
Popínavá, farebná mandevilla pochádza z Južnej Ameriky
Možno vám napadlo, odkiaľ alebo ako asi získala mandevilla svoje pomenovanie? Táto vždyzelená rastlina názov dostala podľa priezviska britského diplomata a nadšenca rastlinnej ríše – Henry Mandevilla (1773-1861), a to aj napriek tomu, že rastlinu priamo neobjavil. Botanik Charles Hamilton ju po ňom jednoducho pomenoval.
Mandevilla (lat. Mandevilla sanderi) upúta na prvý pohľad. Má veľké a neopadavé listy, ktoré sa nápadne lesknú a nechávajú vyniknúť lievikovité a pestrofarebné kvety, ktoré jemne voňajú. Tie môžu byť v odtieňoch bielej, ružovej, červenej až bordovej, ale i výrazne žltej. Kvitne od apríla do mrazov, potom je potrebné presunúť rastlinu do interiéru. Starostlivosť o ňu nie je náročná, ale oplatí sa vedieť ako na to. Nevyhýbajú sa jej škodcovia, ktorých spozorujete aj podľa sfarbených a lepkavých listov.
Pochádza z Južnej Ameriky a vďaka svojmu pôvodu je prirodzene zvyknutá na exotické a horúce podmienky. Zima jej veľmi nevyhovuje, čo sa prejaví i tak, že začne strácať listy. Dôležitá informácia pre majiteľov domácich miláčikov je, že je toxická pre psy aj mačky a môže im spôsobiť vracanie, žalúdočné ťažkosti a nevoľnosť. Všetky časti rastliny sú jedovaté a výhonky vypúšťajú mliečnu tekutinu, ktorá môže podráždiť pokožku.
Kde mandevillu pestovať?
Na slnečnom a vlhkom mieste, môže to byť vyhrievaný skleník alebo zimná záhrada. Vyhovuje jej priepustná pôda, napríklad substrát pre balkónové rastliny. Nemá rada úpal, takže sa vyhnite priamemu a intenzívnemu slnku. Do kvetináča pridajte vrstvu drenáže a nezabudnite na oporu. Je to popínavá liana, čiže potrebuje mriežku alebo vhodnú oporu a ak jej veľkosť chcete udržať, mali by ste ju skracovať alebo starostlivo ovíjať a priviazať okolo opory. Dá sa pestovať aj v závesných nádobách a jej výhonky potom smerujú nadol.
Aký je kľúč k pestovateľskému úspechu?
Najdôležitejšia je vlhkosť. Mandevilla dobre znáša teplo a sucho, pretože si v dužinatých koreňoch dokáže vytvoriť zásobu vody. Tým reguluje vyparovanie vody uzavretím prieduchov v listoch. Časté a dlho trvajúce sucho však spôsobí zastavenie rastu. Pri pestovaní by nočná teplota nemala klesnúť pod 18 °C, v zime 15 °C, a mali by napodobňovať vlhké, prirodzene tropické podnebie odkiaľ pochádza. Nezabudnite na miernu a pravidelnú zálievku, ako aj prihnojovanie každých 14 dní. Odporúča sa hnojivo na kvitnúce balkónové rastliny s vyšším obsahom fosforu.
Tak čo poviete? Dáte mandeville šancu stať sa súčasťou vašej letnej záhrady? Ak túžite po kvetoch, ktoré dodajú vašej záhrade šmrnc a letnú atmosféru, farebná mandevilla je výbornou voľbou. Možno práve vďaka nej objavíte novú záľubu v pestovaní menej známych, no o to krajších rastlín. Skúste ju zasadiť a sledujte, ako sa z nenápadnej sadenice stane rozkvitnutá hviezda. Prichádzajúce letné mesiace sú ako stvorené na malé záhradné experimenty a práve táto rastlinka vám môže priniesť veľké prekvapenie. Stačí, ak jej doprajete trochu starostlivosti a vhodné miesto, odmení sa vám záplavou kvetov, ktoré budú pútať pozornosť celé leto.
Zdieľať na
Zdieľaní