Mandevilla je hitom leta a konkuruje muškátom: Ako ju pestovať a na čo si dať pozor?

Mandevilla

Mandevilla je popínavá trvalka vhodná nielen na slnečný balkón (Zdroj: GettyImages)

Patrí k najkrajším rastlinám, ktoré môžeme pestovať na balkóne, terase či v záhrade. Očarí predovšetkým vždyzelenými lesklými listami a bielymi, ružovými alebo červenými kvetmi lievikovitého tvaru, ktoré kvitnú od mája až do prvých jesenných mrazov. Mandevilla, alebo po staršom dipladénia, je vynikajúcou alternatívou ku klasickým muškátom a už niekoľko rokov je považovaná za hit leta.

V čom spočívajú jej najväčšie prednosti? Okrem očarujúceho vzhľadu je to aj skutočnosť, že rastlina dokáže v čase sucha minimalizovať spotrebu vody, čiže prežije aj vtedy, keď ju zabudneme poliať. Mandevilla navyše patrí k odolným rastlinám, nie je citlivá na hubové ochorenia a aj škodcovia sa jej zväčša vyhýbajú. Pochádza z Južnej Ameriky a v domovine dorastá až do výšky štyroch metrov. Ak ju pestujeme v nádobách, zvyčajne dosiahne výšku do 1,5 až 2 metrov.

Potrebuje oporu

Keďže rastlina je popínavá, potrebuje oporu. Jej kvety najlepšie vyniknú na širšej mriežke, respektíve plote, ktorý môže v záhrade predstavovať dekoratívny deliaci prvok. V posledných rokoch sa stále väčšej obľube tešia aj rôzne ďalšie formy dipladénie, napríklad kríkovitá či prevísajúca, ktorá – rovnako ako muškáty – veľmi efektne pôsobí v truhlíkoch na kvety.


Mohlo by vás zaujať: Praktický postup, ako prezimovať muškáty: Budú nádherné aj o rok


Slnko, závetrie a zálievka

Mandevilla nie je pestovateľsky náročná rastlina. Dá sa kúpiť počas neskorej jari a začiatkom leta, pričom vyberať môžeme z rôznych veľkostí. Aby sa jej darilo, musíme jej nájsť vhodné umiestnenie. Táto rastlina má rada teplé a slnečné miesto v závetrí – slnečných lúčov musí mať dostatok aspoň ráno a večer, neprekáža jej ani priame poludňajšie slnko.

Zalievať by sme ju mali pravidelne, ale v menších dávkach. Rastlina má korene, ktoré dokážu zhromažďovať väčšie zásoby vody, a pri výdatnejšom polievaní by mohli začať zahnívať. V letných mesiacoch mandevillu prihnojujeme, a to raz až dvakrát do týždňa formou zálievky na kvitnúce balkónové rastliny. Odmenou za takúto starostlivosť nám bude bohatá záplava kvetov, ktoré potešia každé oko.

Na zimu dovnútra

Ak chceme mandevillu presádzať, treba tak urobiť na jar a použiť substrát pre balkónové rastliny s vyšším obsahom humusu (cca pH 5). Rastlinu nerežeme ani nezastrihujeme – stačí len odstraňovať odkvitnuté kvety. Ešte pred príchodom prvých jesenných mrazov treba mandevillu schovať dovnútra, či už do skleníka, alebo do interiéru. Bez problémov prezimuje na svetlom chladnom mieste s teplotou minimálne 10 °C, vyhnúť sa treba prekúreným miestnostiam. Dôležité je polievať ju v zime menej, aby sme ju nepremokrili. Vo všeobecnosti platí, že na prezimovanie by sme mali vyberať len veľké a silné jedince, mladé rastlinky je vždy lepšie kúpiť na začiatku sezóny nové.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame