Žijete osamote? Myslite na bezpečnosť – týchto 8 tipov ochráni vás aj váš majetok pred zlodejmi

staršia žena pozerá z okna

Myslite na svoju bezpečnosť (Zdroj: GettyImages)

Život osamote môže pre niekoho znamenať nové dobrodružstvo, slobodu či nezávislosť po prípadnom rozvode. Pre mnohých ľudí však často ide o nutnosť, najmä keď dospelé deti opustili rodinné hniezdo, polovička pracuje v zahraničí alebo jednoducho zostali sami. So životom osamote však vždy prichádzajú nové zodpovednosti a výzvy, hlavne pokiaľ ide o bezpečnosť.

Pre tých, ktorí žijú sami, je kľúčové mať na pamäti niektoré dôležité bezpečnostné tipy a opatrenia. Tie totiž ochránia nielen váš domov či majetok. V článku prinášame hneď niekoľko praktických rád, a to od základných opatrení v domácnosti až po profesionálne možnosti, ktoré dnes ponúka trh.

1. Zabezpečené vchody a okná

Máte ešte staré drevené alebo plastové dvere s jednoduchým zámkom? Je najvyšší čas poobzerať sa po nových. Dnes totiž vchodové dvere ponúkajú mnoho bezpečnostných prvkov. Navyše, kvalitný zámok je prvou líniou obrany vášho domova. Niet najmenších pochýb, že investícia do bezpečnostných zámkov a vylepšených vchodový dverí môže výrazne znížiť riziko nežiaducich návštev.

V súčasnosti sú k dispozícii rôzne typy dverí a bezpečnostných zámkov, vrátane takých, ktoré otvoríte odtlačkom prsta, biometrickým systémom identifikácie a podobne. Pri výbere dverí tiež myslite na to, že kovanie s oceľovou krytkou vložky znemožní je odvŕtanie. Pre väčšiu bezpečnosť môžete zvoliť okrem klasického zámku aj vnútornú retiazku na dvere.

Netreba ale zabúdať ani na okná. Experti na vyšetrovanie krádeží sa totiž zhodujú, že okná sú takisto bežným vstupným bodom pre zločincov. Jednou z možností, ako viac zabezpečiť okná, je nainštalovať na ne senzory, ktoré sa rozozvučia alebo vyšlú potrebný signál v momente, ako dôjde k rozbitiu skla.

2. Bezpečnostná kamera

Bezpečnostné kamery sa stávajú čoraz populárnejším prvkom v domácnostiach. Ich prítomnosť môže totiž výrazne zvýšiť bezpečnosť domu a zároveň poskytnúť pocit istoty, že váš dom je chránený.

Pri výbere kamier je dôležité zvážiť ich typ, rozlíšenie, pokrytie a funkcie. Existujú rôzne typy kamerových systémov, vrátane vnútorných a vonkajších kamerových systémov, pevných a otočných kamier, ako aj káblových a bezdrôtových systémov. Samotné rozlíšenie kamier by malo byť dostatočne vysoké na zachytenie jasných a detailných obrazov. Kamera by mala snímať kľúčové oblasti vášho domu ako sú vchodové dvere, garáž, posuvné okná a ďalšie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Slivková šťava je hotový výživový elixír: Ak však máte tieto diagnózy, buďte opatrní
(Zdroj: unsplash.com/Ibrahim Rifath)

Dnes dokonca niektoré kamery prinášajú rozšírené funkcie, ako je nočné videnie či pohybové senzory. Mnohé kamery ponúkajú aj možnosť pripojenia k mobilnej aplikácii, vďaka čomu budete vedieť sledovať priamy prenos snímaného priestoru cez smartfón alebo tablet. Takto máte svoju nehnuteľnosť pod kontrolou aj vtedy, keď sa nachádzate mimo nej. Navyše, prístup do tejto aplikácie môže mať takisto váš partner alebo deti.

Zorientovať sa na trhu s bezpečnostnými kamerami dá laikovi poriadne zabrať. Je preto vhodné konzultovať ich výber s odborníkmi. Praktickou radou je, aby ste výber výrobku zosúladili s podmienkami poisťovne, ktorej služby využívate.

3. Susedov neodsúvajte na druhú koľaj

Doba sa zmenila a už dávno neplatí, že v susedstve každý každého pozná. To však môže byť niekedy na škodu. Komunikácia so susedmi je totiž kľúčová najmä v prípade, že žijete sami. Dohodnúť si s nimi môžete systém kontroly, napríklad keď odídete na dlhšie z domu. Okrem toho však môže byť susedom podozrivá aj situácia, ak sa dlhšie neobjavíte a práve oni môžu zalarmovať políciu. Rovnako je vhodné požiadať susedov o vyberanie poštovej schránky, ak ste mimo domu.

Prvé tri bezpečnostné tipy sa osvedčili aj našej 54-ročnej čitateľke Anne, ktorej manžel chodí na týždňovky do zahraničia. „Bála som sa bývať doma sama. S manželom sme hľadali možnosti, ako eliminovať pocit strachu. Stavili sme nielen na kontrolu okien a nové bezpečnostné dvere, ale tiež na kamerový systém. Vďaka nemu mám aspoň trochu pocit, že je všetko pod kontrolou a že to prípadných zlodejov odradí,“ vysvetľuje Anna. Ako zároveň dodáva, aj vďaka tomu, že bývala sama, si začala prirodzene vytvárať bližší kontakt so susedmi.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Potrebujete doplniť telu železo? S dávkovaním opatrne, aby ste nenarušili činnosť čriev!
(Zdroj: unsplash.com/Beth Macdonald)

4. Vhodné osvetlenie

Bezpečnostnú kameru a ďalšie zabezpečovacie prvky je tiež vhodné doplniť osvetlením pozemku. Koniec koncov, vandali a zlodeji neradi bývajú v centre pozornosti. Osvetlenie by ste preto mali umiestniť v blízkosti kamier. Môžete si vybrať také, ktoré sa automaticky zapne, len čo zachytí pohyb. Navodí to dojem, že je niekto doma alebo naopak, môže to vystrašiť neželaného hosťa. Obchody odporúčajú tiež osvetlenie, ktoré má v sebe zabudovanú solárnu nabíjačku. Vďaka nej si totiž znížite prípadné výdavky na elektrinu.

5. Pozor na sociálne siete

Sociálne siete môžu byť dobrým sluhom, ale zlým pánom. Sú skvelou možnosťou k tomu, aby ste boli v kontakte so svojimi blízkymi alebo vďaka nim čerpali inšpiráciu. Dvakrát ale zvážte, čo uverejňujete na sociálne siete.

Napríklad, ak sa aj rozhodnete uverejniť informácie zo svojho bývania, nekomunikujte tam vaše zabezpečovacie prvky. Rovnako nepoukazujte na príliš drahé a cenné veci. V prípade, že žijete sami, neuvádzajte si na sociálnej sieti status slobodná/-ý alebo vdova či vdovec. Zlodeji by sa tak mohli ľahko dovtípiť, že žijete sami a stali by ste sa ľahkým terčom. To obzvlášť platí vtedy, ak zverejníte zábery z dovolenky a dáte tak najavo, že váš príbytok zostal prázdny.

6. Elektronický vrátnik

Pomocou elektronického vrátnika či videovrátnika môžete ľahko monitorovať osoby, ktoré majú záujem dostať sa do vašej domácnosti. Tieto typy zariadení fungujú na jednoduchom princípe. Na monitore vidíte osobu, ktorá vám zvoní pri dverách či pri bránke. Prostredníctvom takéhoto videovrátnika viete s danou osobou komunikovať aj bez toho, aby ste museli za ňou fyzicky ísť. Rovnako z pohodlia domova viete dvere otvoriť alebo ich ponechať zatvorené. Kvalitnejší elektronický vrátnik odľahčí váš rozpočet o zhruba 170 eur a viac.

7. Strážny pes

Pes je prirodzeným strážcom, ktorý reaguje na zvuky a pohyby v okolí domu. Jeho štekot či veľkosť a stavba tela môžu odohnať prípadných neželaných hostí. Pokiaľ však chcete používať psa ako formu bezpečnostného prvku, je dôležité vedieť vybrať si správne plemeno. Medzi obľúbených strážcov patrí nemecký ovčiak, rotvajler, kaukazský ovčiak či doberman. Nezabúdajte pritom, že na to, aby pes fungoval spoľahlivo ako strážca, je dôležité venovať sa mu a vycvičiť ho.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vitálnych ľudí posadí na vozík: Smrteľné ochorenie začína zášklbmi svalov či slabosťou v ruke

Pes okrem toho, že vzbudzuje prirodzený rešpekt, má ešte ďalšiu podstatnú výhodu. A tú cenia nielen tí, ktorí bývajú sami. Psi sú totiž skvelými spoločníkmi a priateľmi.

(Zdroj: unsplash.com/Ben Vaughn)

8. Kurz sebaobrany

K tomu, aby ste zvládli kurz sebaobrany, nepotrebujete nič iné okrem vôle a chuti. Nielenže sa naučíte lepšie zvládať krízové situácie a postarať sa o seba, ale získate tiež väčšiu sebadôveru a želaný pokoj v mysli. Kurzy sú navyše prispôsobené rôznym vekovým úrovniam a existujú aj špeciálne kurzy sebaobrany pre ženy.

Pozor na náhodných opravárov aj predajcov

Rady a odporúčania pre širokú verejnosť v prípade lúpežného prepadnutia alebo ako zabezpečiť svoje bývanie prináša aj Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky. Medzi najdôležitejšie z nich patria nasledovné:

  • Na dvere, schránky a zvončeky uvádzajte meno bez titulov, samostatne žijúce ženy by mali uvádzať svoje priezvisko v mužskom tvare.
  • Opravárov a servisných pracovníkov nevpúšťajte do domácnosti, pokiaľ ste ich neobjednali a termín návštevy ste si s nimi nedohodli vopred. Pozor tiež na podomových obchodníkov.
  • Vytvorte si zoznam cenných vecí a vyhotovte si fotodokumentáciu. Uschovajte si doklady od drahého priemyselného a spotrebného tovaru. Vyznačenie výrobných čísel umožní polícii pátrať po prípadnom odcudzenom majetku a po páchateľovi krádeže.
  • Väčšie obnosy peňazí patria na účet, nemajte ich doma. Platí to aj o mimoriadne cenných šperkoch.
  • Kľúče od vašej domácnosti neodkladajte na miesta, ktoré všetci dobre poznajú. Medzi najčastejšie skrýše, o ktorých vedia určite aj zlodeji, patrí rohožka, kvetináč či skrinka od elektromeru.

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku

Zdroj: plnielanu.sk, minv.sk, safewise.com
Odporúčame