Stačí si vybrať a začať sledovať: Poradíme vám, ako spojazdniť internetovú televíziu

Ako spojazdniť televíziu

Prečítajte si, ako spojazdniť internetovú televíziu (Zdroj: GettyImages)

Žijeme v dobe, kedy sú antény už zastaralé a satelity o chvíľu tiež skončia na smetisku dejín. Všetkému dnes vládne internet a to najmä ten optický. Vďaka nemu nielenže máte neobmedzený prístup k obsahu, ale je navyše taký rýchly, že cezeň dokážete sledovať internetovú televíziu aj strímovacie služby. Ako ich spojazdniť?

V článku sa dočítate:

Obľúbené televízne stanice teraz cez internet

Pojem internetová televízia znamená sledovanie tradičných televíznych kanálov pomocou internetu. Jediné, čo sa mení oproti klasickej televízii, je spôsob prijímania signálu. Už nebudete potrebovať žiadne set-top boxy ani satelity a antény na streche. Stačí, ak máte doma vysokorýchlostný internet. Ak si nie ste istí, či ste si vybrali ten najlepší, vyskúšať môžete Porovnávač cien širokopásmového prístupu k internetu v pevnom umiestnení. Vytvoril ho Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. 

Medzi najväčších poskytovateľov televíznych, internetových a telefónnych služieb patrí UPC, funguje už niekoľko desiatok rokov. Ponúka hneď niekoľko internetových balíkov, ktoré sa líšia sa hlavne v rýchlosti downloadu a uploadu. Sú určené bežným používateľom, väčším rodinám až po tých najnáročnejších.∗    

Čo budete potrebovať

Na sledovanie internetovej televízie potrebujete len dve veci a to sú:

 • Stabilné pripojenie na internet
 • Chytré zariadenie

Pod pojmom stabilné pripojenie myslíme optický internet, ktorý má aj v základných balíkoch dostatočnú rýchlosť na to, aby ste na ňom mohli sledovať televízne kanály. Internet môžete mať káblový aj bezdrôtový, v podstate je to jedno. Káblový je stabilnejší, ale aj Wi-Fi poslúži dobre. V mnohých prípadoch je internetová televízia lacnejšia ako tradičná televízia, pretože nevyžaduje nákladné káblové alebo satelitné pripojenie.

No a potom stačí mať chytré zariadenie. Ide o akúkoľvek elektroniku, na ktorej môžete prehrať video so zvukom a má smart funkcie. Sú to napríklad televízor, notebook, tablet alebo telefón. Stačí, aby ste sa cez ne vedeli pripojiť na internet a mali operačný systém Android alebo iOS.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Rozdelí sa Slovensko na 5 krajov? Vláda plánuje zrušiť 33 okresov, pozrite si, kam by ste po novom patrili

Aj v prípade, že nemáte televíziu s pripojením na internet, nemusíte hneď kupovať novú. Stačí si dokúpiť chytrý box, čo je malá skrinka o veľkosti set-top boxu, ktorá má všetky funkcie smart televízie. Pripojíte ju káblom do starého televízora a následne ju ovládate diaľkovým ovládačom. Skrinka má prijímač internetu a prenáša obraz aj do starších zariadení.

Kde môžete obsah sledovať

Na sledovanie potrebujete chytré zariadenie, televízne kanály teda môžete pozerať aj na tablete, počítači či na mobile. Jednoducho sa pripojte na internet a stiahnite si potrebnú aplikáciu. Internetová televízia umožňuje divákom sledovať svoje obľúbené programy kedykoľvek a kdekoľvek na svete. Stačí sa mobilom alebo tabletom pripojiť na internet. V praxi to znamená, že váš obľúbený program nezmeškáte ani na dovolenke, alebo si ho pozriete aj vo vlaku cestou do práce.

Vyberáte podľa televízneho programu

Rozdiel oproti tradičnej televízii je aj ten, že tá internetová sa viac zameriava na obsah ako na televízne kanály. Primárne pri výbere programov vidíte, čo dávajú. Samozrejme, je len na vás, či si zapnete obľúbenú stanicu alebo sa zameriate na to, čo vysielajú aj ostatní.

Predstavte si to ako tabuľku, ktorá vám ukáže, čo jednotlivé stanice aktuálne vysielajú, ako dlho bude program ešte trvať a čo po ňom nasleduje. Nemusíte už viac študovať programovú štruktúru, aplikácia všetko zoradí za vás. Vám už len ostáva vybrať si program..

Archív a dopozeranie

Ak kvôli neodkladným záležitostiam nestihnete váš obľúbený seriál alebo reláciu, nemusíte zúfať. Internetové televízie totiž majú archív, ktorý odvysielané programy ukladá, aby ste si ich mohli pozrieť neskôr. Tento archív ich zálohuje zvyčajne na 7 dní a nájdete v ňom všetko, čo televízie odvysielali.

Ak vás počas pozerania niečo alebo niekto preruší, jednoducho program stopnete a vrátite sa k nemu, keď vám to bude vyhovovať. Aplikácia zaznamená, kde ste skončili a pri opätovnom pozeraní nemusíte pretáčať obraz. No a na záver najväčšia výhoda – každý člen domácnosti môže sledovať niečo iné. Vy si napríklad pustíte telenovelu na televízore v obývacej izbe, vaša polovička českú klasiku v spálni na notebooku a deti alebo vnúčatá rozprávku v izbe na tablete. To všetko v jednom balíku.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Prejedanie, fajčenie aj prehnané nákupy: Ak vás trápia tieto zlozvyky, vieme, ako sa ich zbavíte!

Strímovacie služby

Druhým typom sú strímovacie služby alebo služby na vyžiadanie. Miesto lineárneho televízneho vysielania sa zameriavajú na knižnicu titulov, ktoré si môžete kedykoľvek pozrieť. Tradičné lineárne vysielanie nemajú. Predstavte si to ako videopožičovňu, v ktorej si vyberáte medzi stovkami filmov (ale aj seriálov, relácií, reality show, dokumentov a rozprávok) a čo vás zaujme, to si zapnete. 

Čo budete potrebovať

Tak ako v prípade internetovej televízie, aj na sledovanie knižnice titulov budete potrebovať dve základné veci:

 • Stabilné pripojenie na internet
 • Chytré zariadenie

Pod stabilným pripojením na internet myslíme v ideálnom prípade optiku, a to pokojne aj v základnom balíku. Smart zariadenie zahŕňa televíziu (alebo smart box, ak máte starší televízor), notebook, tablet či mobil.

Kde môžete obsah sledovať

Strímovacie služby fungujú taktiež cez aplikácie, ktoré si musíte stiahnuť do chytrého zariadenia. Ich stiahnutie je zadarmo, platíte až v čase, keď sa rozhodnete programy pozerať. Sledovať teda môžete na každom chytrom zariadení, ktoré má operačný systém Android alebo iOS.

Ako sa vyznať v ikonách

Nakoľko chcú byť aplikácie čo najprehľadnejšie, miesto tradičného písaného textu sa tu stretnete so samými ikonami. Mnohé z nich budete poznať z ovládania smart telefónov alebo tabletov. Prevedieme vás tými najčastejšími:

 • Domček: Domovská stránka, po kliknutí sa dostanete vždy na úvod aplikácie, kde nájdete najnovšie aj najsledovanejšie filmy a seriály.
 • Lupa: Tu môžete vyhľadávať konkrétny film, seriál alebo reláciu, ktorú chcete pozerať. Ak je v službe dostupná, zobrazí sa vám už po napísaní prvých písmen.
 • Plus (pri konkrétnom titule): Film alebo seriál si môžete týmto tlačidlom pridať do zoznamu súkromnej knižnice a pozrieť si ho neskôr. Nemusíte ho znova vyhľadávať. Ak je to seriál alebo relácia a vyjdú nové epizódy, aplikácia vás na ne upozorní.
 • Trojuholník v kocke: Cez tento symbol sa dostanete do ponuky titulov, ktoré pribudnú na strímovaciu službu v nasledujúcich dňoch alebo týždňoch. Môžete si ich zároveň uložiť do knižnice a v deň vydania ich pozerať.
 • Panáčik/človek: Dostane vás do profilu, kde si môžete pozrieť svoje uložené filmy a seriály.
 • Zvonček: Upozornenia, napríklad nové epizódy seriálu, ktorý ste nedávno sledovali alebo informácia o konci predplatného.
 • Ozubené koliesko: Nastavenia, môžete tu napríklad zrušiť predplatné, vytvoriť si na profile heslo alebo skontrolovať rýchlosť pripojenia.
 • Šípka smerujúca zhoda dolu: Sťahovanie titulov, ktoré môžete následne pozerať aj bez internetového pripojenia.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Horúce buchty, šarkany, bosorky aj noc bez spánku: Ako oslavujú Veľkú noc v zahraničí?

Sledovanie bez internetu

Internet nie je vždy povinnosťou. Ak napríklad cestujete vlakom alebo autobusom bez internetového pripojenia, obľúbený seriál si môžete ešte doma stiahnuť do mobilu alebo do tabletu a pozrieť si ho aj bez internetu. Limituje vás len voľné úložisko na vašom zariadení. K nemu potom jednoducho pripojte slúchadlá a užite si program prakticky kdekoľvek bez toho, aby ste rušili svoje okolie.

Výber dabingov a tituliek

Svet je globálny a aj zahraničné spoločnosti myslia na menšie trhy. Drvivá väčšina strímovacích služieb dnes ponúka filmy a seriály s dabingom a s titulkami. Dabing síce nemajú všetky tituly, ale minimálne animované programy ho majú (aj ten slovenský).

Titulky má 99 % ponúkaných titulov. Môžete si tak filmy pozrieť v originálnom znení, no stále budete vedieť, o čom sa postavy rozprávajú a aký je dej. Československé klasiky zase ponúkajú nezmenené originálne znenie tak, ako ho poznáte z mladých čias.

Detské profily

Výhodou sú nepochybne aj špecifické detské profily. Kedykoľvek môžete taký vytvoriť pre dieťa alebo vnuka. Zobrazia sa v ňom len detské programy – teda animované filmy alebo hrané filmy určené pre deti. Máte tak záruku, že deti sa nedostanú k obsahu, ktorý by nemali vidieť.

Či už preferujete tradičné lineárne vysielanie alebo knižnicu titulov, chybu neurobíte ani s jedným. Výhodou je, že stabilný internet a smart zariadenia má už takmer každá domácnosť na Slovensku a vstupné náklady sú preto takmer nulové.

Máte doma optický internet?

 Sledujte náš Facebook

∗Reklamná zmienka 

Advertisement
Zdroj: plnielanu.sk, upc.sk
Odporúčame