Horúce buchty, šarkany, bosorky aj noc bez spánku: Ako oslavujú Veľkú noc v zahraničí?

Veľkonočné oslavy vo svete

Veľká noc sa oslavuje po celom svete (Zdroj: GettyImages)

Veľká noc je významný kresťanský sviatok, ktorý sa slávi po celom svete. Napriek tomu, že tradície a zvyky sú v každej krajine rôzne, všetky majú spoločný cieľ – osláviť zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. V ktorej krajine nespia celú noc, kde sa prezliekajú za čarodejnice a kde ešte dodržujú pôst?

V článku sa dočítate o tradičnej Veľkej noci v týchto krajinách:

Slovenské tradície

Obdobie Veľkej noci sa začína už 40 dní vopred a to pôstom, počas ktorého by ste nemali konzumovať mäso. Počas druhej pôstnej nedele sa varili dlhé šúľance, pretože ľudia verili, že im doprajú hojnú úrodu. Počas Kvetnej nedele, ktorá je už predzvesťou samotnej Veľkej noci, sa v kostoloch krstili prúty bahniatok.

Počas Zeleného štvrtka sa ľudia umývali pod studenou vodou kvôli budúcemu zdraviu a jedli čokoľvek zelené – od špenátu, cez šťaveľ až po žihľavu. Veľký piatok oslavovali v kostoloch Krížovou cestou a jedlo sa len veľmi striedmo. Biela sobota dostala svoj prívlastok podľa tradičného koláča posypaného cukrom. Ten sa v nedeľu odnášal do kostola a posvätil.

Dnes sa tradíciami riadi len málokto a najviac sa oslavuje Veľká noc v pondelok. Najmä na dedinách chodia mladí chlapci aj starší muži za ženami, ktoré vyšibú korbáčom. Často ich aj oblejú vodou a prsknú trošku z voňavky. Má im to zabezpečiť krásu, zdravie a vôňu počas celého roka. Odmenou im je najčastejšie maľované vajce.

Austrália a Nový Zéland

Začneme na východe. Nakoľko Austrália a Nový Zéland sa nachádzajú na južnej pologuli, Veľkú noc oslavujú v skutočnosti na jeseň. Tradičným pokrmom sú horúce buchty. Králik tu nesymbolizuje sviatky. Pre nich je symbolom Veľkej noci ohrozený druh vačkovca nazývaného Bilby, ktoré vyzerá ako potkan s dlhými ušami.

Oficiálnymi sviatkami a teda dňami voľna sú Veľkonočný piatok a pondelok, počas ktorého obyvatelia čakajú vychádzajúce slnko. V oboch krajinách sa taktiež chodí do kostola.

Filipíny

Filipíny sú súostrovie, ktoré tvorí viac ako sedemtisíc malých ostrovov. Veľká noc je tu najväčším kresťanským sviatkom roka. Muži a ženy sa delia do takzvaných procesií – muži sa v slávnostnom sprievode obliekajú do odevu Ježiša a ženy do odevu Panny Márie s čiernym závojom. Spoločne sa stretnú v kostole, kde oslávia Ježišovo zmŕtvychvstanie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Najkrajšie slovenské rozprávkové knižky: Čarovné príbehy, ktoré deti čítajú dodnes

India

V Ázii sa nenachádza veľa krajín, ktoré Veľkú noc oslavujú. Za čiastočne kresťanskú sa považuje India, avšak aj tu oslavujú toto obdobie skôr ako len bežný jarný sviatok. Ľudia kreslia veľkonočné kraslice, ktoré síce ani zďaleka nie sú tak populárne ako v Európe, no dávajú ich najmä svojim deťom ako darčeky. Zábava však kvôli ich krehkosti netrvá dlho.

Africké štáty

V Afrike sa Veľká noc oslavuje, avšak až od Zeleného štvrtka a trvá len do nedele. Kostoly sú zdobené bavlnenými motýľmi, kvetmi a inými jarnými dekoráciami. Ľudia sem chodia oslavovať zmŕtvychvstanie Ježiša. Večer pred Veľkou nocou veriaci nespia, oslavujú takzvané kresťanské bdenie. Nasledujúce ráno oslavujú tancom a hudbou.

Napríklad v Južnej Afrike majú miesto Veľkonočného pondelka Deň rodiny, ktorý bol oficiálne uznaný v 90. rokoch. Tento deň slúži na to, aby si ľudia oddýchli po náročnej prebdenej noci a následnom oslavovaní Ježiša. Deň trávia zvyčajne rodiny spolu.

Nemecko

Nemci majú počas príprav Veľkej noci podobné zvyky ako počas Vianoc. Miesto zdobenia predzáhradiek a stromov svetielkami však zdobia farbenými stužkami a maľovanými vajíčkami. Vešajú ich napríklad aj na konáre stromov. Toto obdobie v Nemecku predznamenáva príchod jari, aj keď v kalendári už jar dávno môže byť. Ľudia sa obliekajú do svetlého a farebného oblečenia.

Oslavovali ste už niekedy Veľkú noc v zahraničí?

Poľsko

Poliaci majú veľmi podobné tradície ako u nás. Rodiny sa však stretávajú pokope a oslavujú zmŕtvychvstanie veľkonočnými raňajkami. Najvýznamnejšia časť tohto pokrmu je babka – chlieb, ktorý obsahuje aj hrozienka a potiera sa polevou. Poliaci miesto šibania uprednostňujú skôr oblievanie vodou.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Čo znamená zvýšená teplota? Môžete mať vážne ochorenie, ktoré vedie k týmto problémom

Francúzsko

Azda najväčšou a najznámejšou tradíciou vo Francúzsku, ktorú nemajú nikde inde vo svete, je varenie najväčšej omelety na svete. Dobrovoľníci z francúzskeho mesta Bessieres na jej prípravu využijú tisíce vajec. Na mieste je však otázka, prečo to robia?

Hovorí sa, že kedysi cez toto mesto putovala aj Napoleonova armáda. Francúzskemu revolucionárovi sa tradičná omeleta tak zapáčili, že si zažiadal na ďalšie ráno omeletu zo všetkých vajec v dedine, aby ňou nakŕmili celú armádu. Táto tradícia však nevznikla ešte za jeho čias, ale každoročne sa praktizuje až od 70. rokov 20. storočia.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Carolyn Boyd ✊🏻🇺🇦 (@carolyncboyd)

Grécko

Nielen v Grécku, ale aj v Rumunsku, Srbsku a ďalších pravoslávnych krajinách sa oslavuje Veľká noc síce podobne ako u nás, ale s výrazným oneskorením. Nakoľko pravoslávne cirkvi sa riadia Juliánskym kalendárom, veľkonočné obdobie tu nastane jeden až dva týždne po tom našom.

Španielsko

V Španielsku sa Veľkej noci hovorí aj Svätý týždeň a oslavy trvajú celých sedem dní. Počas posledných pôstnych dní chodia ľudia ulicami miest v kostýmoch a rúchach s kapucňou a nesú so sebou artefakty pripomínajúce náboženské symboly z Biblie. Sprievody sprevádza živá hudba.

Najväčšie z nich nájdete aj vo veľkých mestách Sevilla či Granada. Najdelikátnejšie pochúťky z veľkonočného obdobia sú pre Španielov torrija, čo je opečený chlebík na spôsob francúzskeho toastu, a pocukrované koláče pestinos.

Taliansko

Veľkonočné oslavy vedie v Taliansku pápež, pochopiteľne. Na Veľký piatok sa pred Bazilikou svätého Petra zídu tisíce veriacich, aby si pripomenuli krížovú cestu. Počas noci je kríž spálený. Ide o najväčší sviatok kresťanstva.

Podobne ako v Španielsku, aj tu chodia ľudia na promenády do ulíc prezlečení za známe postavy z Biblie. Napríklad vo Florencii sa na námestí zapaľuje starožitný voz plný ohňostrojov. Tradičným jednom veľkonočných sviatkov je v Taliansku koláč Colomba pasquale, ktorý má tvar štvorlístka.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pociťujete v končatinách tŕpnutie, pichanie či mravčenie? Radšej si poriadne odkontrolujte tieto príznaky!

Škandinávia

Vo Fínsku či Švédsku akoby mali Halloween a to doslova. Deti sa počas veľkonočných sviatkov prezliekajú za čarodejnice a chodia od dverí k dverám v nádeji, že dostanú čokoládu. Mládež nosí zdobené šatky a maľuje si aspoň tváre, keďže z kostýmov už vyrástli. Pletú menšie verzie našich korbáčov, ktoré potom vymieňajú medzi sebou za sladkosti.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Leena Jaatinen (@leenajaatinen)

Kolumbia

V Kolumbii je Veľká noc najmä časom oddychu. Mnohé firmy dávajú svojim zamestnancom týždňové voľno alebo si zamestnanci sami čerpajú dovolenky. Takzvaný Veľký týždeň trávia ľudia vo veľkých mestách, kde sa konajú rôzne sprievody a promenády. Hotely v hlavnom meste Bogotá sú v tomto období beznádejne vypredané týždne už mesiace vopred.

Bermudy

Počasie na Bermudách je v marci a apríli veľmi teplé. Obyvatelia oslavujú Veľkú noc na plážach. Zopár dní pred Veľkým piatkom si doma vytvárajú šarkany a na konci týždňa ich púšťajú s rodinou pri mori. Kto ich vyrobiť nestihol, kúpi si ich v obchode.

Tieto šarkany majú predstavovať Kristovo zmŕtvychvstanie. Niektoré sú dokonca také veľké, že je potrebné viac ľudí, aby s nimi vo vzduchu vedeli manévrovať. Medzi obľúbené jedlá patria, samozrejme, domáce koláče a buchty, no aj miestne rybie pochúťky.

Spojené štáty

Aj v Spojených štátoch dodržujú kresťania 40-dňový pôst, ktorý začínajú odrátavať dni do Veľkej noci. Vedeli ste inak o tom, že slovo „pôst“, ktorý má pôvod v angličtine, znamenalo kedysi „jar“? Američanom pôst počas veľkonočného obdobia končí. Stretnú sa spoločne so svojimi rodinami už pri východe pondelňajšieho slnka, aby rozjímali nad vzkriesením a nasleduje veľká hostina.

Na záver treba ešte dodať, že aj keď je Veľká noc vždy v inom termíne, cirkev ju vyberá tak, aby bola medzi 21. marcom a 25. aprílom. Počas tohto dátumu sa totiž konajú aj židovské oslavy Pesachu, čo je pripomienka udalosti, kedy Židia utiekli spod egyptského otroctva pod vedením Mojžiša.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


 

Zdroj: plnielanu.sk, wycliffe.org, standard.co.uk
Odporúčame