Pociťujete v končatinách tŕpnutie, pichanie či mravčenie? Radšej si poriadne odkontrolujte tieto príznaky!

Neuropatia

Neuropatia ohrozuje predovšetkým diabetikov (Zdroj: GettyImages)

Máte pocit, že citlivosť vo vašich končatinách sa znižuje alebo mizne? Možno trpíte ochorením, zvaným neuropatia. K jej ďalším príznakom patria brnenie, pálenie, pichanie či mravčenie v končatinách a taktiež bolesti, svalová slabosť, kŕče a neistota pri chôdzi.

Neuropatia znamená poškodenie jedného alebo viacerých nervov, najmä periférnych. Ak je poškodený jeden periférny nerv, ide o mononeuropatiu, ak je postihnutie viacpočetné, hovorí sa o polyneuropatii. V skutočnosti ide o stav, kedy telo nedokáže prenášať nervové vzruchy z jednej alebo aj niekoľkých častí tela do mozgu.

Pri neuropatii sú najčastejšie postihnuté nervy v rukách a nohách, no môžu byť zasiahnuté aj iné časti tela. Príznaky neuropatie sa môžu vyvíjať niekoľko dní, týždňov alebo rokov a môžu byť mierne, alebo až natoľko závažné, že vedú k invalidite. V niektorých prípadoch sa symptómy dokážu zlepšiť samy, inokedy si však vyžadujú špeciálnu lekársku starostlivosť.

Prečo vzniká?

Existuje viac než sto typov periférnej neuropatie a každý má svoje typické príznaky. Prognóza závisí aj od typu nervov, ktoré sú poškodené. Samotných príčin vzniku neuropatie môže byť viacero. Patrí k nim predovšetkým cukrovka, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, obezita a nadmerné požívanie alkoholu. Útlak nervov v konkrétnej oblasti tela si môžeme privodiť aj v zamestnaní, napríklad dlhým státím či celodenným používaním počítača a myši (napríklad syndróm karpálneho tunela).

Pod vznik neuropatie sa ďalej môže podpísať vírusové ochorenie (HIV, herpes ale aj Covid-19), bakteriálna infekcia (lymská borelióza), ochorenie štítnej žľazy (hypotyreóza), chronické ochorenie obličiek a pečene či autoimunitné ochorenie (napríklad celiakia). Spája sa však aj s dlhodobým užívaním liekov (antibiotiká, pacienti s chemoterapiou), nedostatkom vitamínov či mechanickým poškodením (zranenie pri nehode).

Podľa lekárskych štatistík najpočetnejšiu skupinu pacientov s neuropatiou tvoria diabetici (60 až 70 %), nasledujú pacienti po chemoterapii (30 až 40 %) a pacienti s HIV (30 %). Stáva sa však aj to, že príčina zostane neodhalená.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Andrea Lo Stocco (@andrealostocco)

Najčastejšie prejavy

Každý pacient trpiaci neuropatiou môže zažívať širokú škálu rôznych príznakov. Problémy sa líšia podľa toho, akým typom neuropatie človek trpí. K najčastejším prejavom ochorenia patria:

  • postupný nástup necitlivosti končatín,
  • chvenie nôh a rúk, ktoré sa môžu rozšíriť hore do nôh a paží,
  • ostrá, pulzujúca alebo pálčivá bolesť,
  • brnenie, pichanie a tŕpnutie v končatinách,
  • nedostatočná koordinácia a pády,
  • svalová slabosť,
  • pocit, akoby ste mali rukavice alebo ponožky,
  • paralýza, ak sú postihnuté motorické nervy.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Začína úľavou, končí závislosťou: Na nosných sprejoch som bola závislá skoro 8 rokov, minula som tisíce eur

Ak sú postihnuté autonómne nervy, príznaky môžu tiež zahŕňať:

  • neznášanlivosť tepla,
  • nadmerné potenie, či naopak, neschopnosť potiť sa,
  • črevné, močové alebo tráviace problémy,
  • pokles krvného tlaku a závraty.

I keď samotné prejavy ochorenia nemusia vyzerať závažne, môžu spôsobovať viaceré komplikácie. Napríklad pacient s narušenými senzorickými nervami síce môže chodiť, no nemusí rozoznávať, či mu je na nohách teplo alebo zima. Necíti tak zmeny teploty a stráca citlivosť, v dôsledku čoho môže prísť k popáleninám, omrzlinám alebo poraneniam kože.

Ak má pacient narušené svalové nervy, dochádza uňho k úbytku svalovej hmoty, a postupne aj k obmedzeniu mobility a ťažkostiam s motorikou. K častým komplikáciám pacientov s neuropatiou patria tiež infekcie a pády, ktoré sú spojené s nedostatočným vnímaním rovnováhy.

Diagnostika neuropatie

Keďže príčiny vzniku aj symptómy neuropatie sú rôzne, diagnostika nie je jednoduchá. Zahŕňa zistenie rodinnej anamnézy, prvých príznakov a prejavov ochorenia i životného štýlu pacienta. Krvné testy pomôžu odhaliť nedostatok vitamínov, hladinu glukózy v krvi, prípadné infekcie a zápaly či hladinu hormónov. K ďalším využívaním vyšetrovacím metódam patrí röntgen, CT a MRI (napríklad ak má lekár napríklad podozrenie na vyklenutú platničku, ktorá môže utláčať nervy).

Liečba a prevencia

Niektoré typy neuropatie je možné úspešne liečiť. Sú však aj prípady, kedy je ochorenie neliečiteľné, a vtedy sa lekári zameriavajú na tlmenie symptómov a predchádzanie ďalšieho poškodenia nervov. Samotná liečba je individuálna a je podmienená príčinami vzniku neuropatie. Ak je napríklad jej príčinou cukrovka, pacient bude musieť zmeniť životný štýl a hladinu cukru dostať pod kontrolu.

Liečba môže byť farmakologická. Pri nej je cieľom obmedziť neuropatické bolesti a autonómne príznaky, ktoré trápia pacientov, preto sa používajú najmä nesteroidné antireumatiká, lieky proti bolesti a antidepresíva. K dispozícii je aj transkutánna elektrická nervová stimulácia (TENS), pri ktorej sa na kožu umiestnia elektródy generujúce elektrický prúd s rôznou frekvenciou, tlmiace bolesť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako na novoročné predsavzatia? Ak máte problém s disciplínou, pomôže vám mentálny tréner

Na prevenciu úbytku svalovej hmoty sa využíva liečebná rehabilitácia, najmä cvičenie na zlepšenie stability a precvičovanie jemnej motoriky. Pomôžu tiež cvičenie pod dohľadom fyzioterapeuta, pravidelný strečing a chôdza. K operácii sa pristupuje vtedy, ak je neuropatia spôsobená mechanickým útlakom nervu, ako v prípade syndrómu karpálneho tunela či vyklenutej platničky.

Samozrejmosťou by malo byť skoncovanie s fajčením a nadmerným pitím alkoholu, pokiaľ im pacient holduje. Dôraz by mal klásť na pestrú životosprávu, obsahujúcu všetky potrebné vitamíny a živiny. V strave by mal byť dostatok ovocia a zeleniny, chýbať by nemali vláknina ani bielkoviny. Pomôcť si možno aj výživovými doplnkami, najmä lipozomálnym vitamínom C, vitamínom E, kurkumínom, kyselinou alfa-lipoovou a vitamínom B-12.

K alternatívnym metódam pri problémoch s neuropatiou patria akupunktúra, joga, meditácia a psychoterapia. Pacienti by si mali pravidelne kontrolovať kožu na nohách a rukách a nosiť voľnejšie topánky. Vhodná je aj aplikácia studenej vody na ruky a nohy (maximálne 30 až 60 sekúnd a následne zabezpečiť zahriatie), ktorá posilňuje prekrvenie končatín a posilňuje imunitný systém.

Počuli ste už o neuropatii?

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame