Stres počas sviatkov vplýva aj na deti: Výskumníci radia, čo robiť, aby ste na Vianoce zachovali doma pohodu

stres počas sviatkov

Pozor na stres počas sviatkov, ktorý podľa vedcov negatívne ovplyvňuje aj vašich potomkov (Zdroj: Freepik/freepik)

Najkrajšie obdobie v roku môže byť zároveň aj najstresujúcejšie. Podľa národného prieskumu o zdraví detí, ktorý vykonala detská nemocnica CS Mott na University of Michigan Health, jeden z piatich rodičov priznal, že stres počas sviatkov, ktorý prežíva, pravdepodobne tiež zle vplýva aj na samotné deti.

„Rodičia si občas môžu nastaviť nereálne očakávania o sviatkoch,“ povedala autorka prieskumu Sarah Clarková, vedkyňa z oddelenia pediatrie na University of Michigan, „dospelí sa často snažia zapadnúť do mnohých sviatočných tradícií natoľko, že to môže v domácnosti spôsobiť citeľné napätie a stres.“

Clarková odporučila rodičom, aby si sadli so svojimi deťmi a porozprávali sa o ich očakávaniach a pýtali sa otvorené otázky – aj to im pomôže uprednostniť to, čo je pre rodinu dôležité. „Vyhraďte si taktiež viac času na sviatočné prípravy a nevyhnutné aktivity začnite robiť oveľa skôr – upravíte tým úroveň stresu lepšie, než obvykle,“ povedal John Duffy, klinický psychológ z Chicaga.

Tlak pociťujú najmä rodičia

Jeden zo štyroch rodičov priznal, že má počas sviatkov sám na seba vysoké očakávania. Z vyše dvetisíc opýtaných rodičov jeden zo šiestich uviedol, že má v tomto období vysokú úroveň stresu, pričom takmer dvakrát toľko matiek uviedlo, že pociťujú stres viac, ako otcovia.

„Matky majú v porovnaní s otcami majú väčšiu šancu na to, aby sa im uľavilo od stresu vtedy, keď sa iní členovia rodiny ponúknu pomôcť. Pre niektoré matky však môže byť ťažké prijať pomoc, pretože majú konkrétnu víziu toho, ako by sviatky mali prebiehať,“ povedala Clarková.

Kľúčom je prijať pomoc takú, aká je, a vzdať sa niektorých premrštených očakávaní. Na druhej strane, otcovia sa podľa prieskumu častejšie vrhajú do práce, aby zvládli stres. „Táto voľba určite chráni mužov pred mnohými spúšťačmi stresu, ktoré môžu sviatky priniesť, ale až príliš často im chýba radosť z vykonanej práce,“ povedal Duffy.

Dbajte o prirodzenú duševnú hygienu

Sviatky sú skvelou príležitosťou na to, ako ísť príkladom a praktizovať pozitívny prístup k životu, hoci sa to často prehliada. Keď sa rodičia cítia vystresovaní, mali by to svojim deťom povedať a porozprávať sa o tom, čo budú robiť, aby sa stresu zbavili.

Duffy odporučil rodičom, aby si robili časté prestávky, pozreli si napríklad epizódu svojej obľúbenej relácie, šli na prechádzku alebo si na chvíľu len tak vydýchli. Ak sa chcete vyhnúť vyhoreniu počas sviatkov, vezmite si deň-dva voľna v práci na načerpanie nových síl.

Rodičia by si tiež mali byť vedomí toho, ako môžu niektoré sviatočné aktivity spustiť ich stres, pretože to pravdepodobne ovplyvní celú rodinu. Preto si skúste vyhradiť čas pre seba a pre svojich blízkych a napríklad návštevy obmedzte na minimum.

Dodržiavanie stanovenej rutiny

Mnohí rodičia počas sviatkov uvoľňujú pravidlá v domácnosti. Približne 20 % rodičov uviedlo, že deťom dovolilo stráviť viac času pred obrazovkou a 19 % uviedlo, že sú menej prísni v prípade, že ich dieťa dlhšie ponocuje.

Vytvorte deťom taký program, ktorý uprednostňuje dostatok spánku a správnej výživy pre deti. Pri pravidelnom spánku je menej pravdepodobné, že budú deti mrzuté a budú mať emocionálne výbuchy, čo môže tiež negatívne ovplyvniť celú rodinu počas sviatkov.Zdroj: cnn.com
Odporúčame