Začína úľavou, končí závislosťou: Na nosných sprejoch som bola závislá skoro 8 rokov, minula som tisíce eur

Závislosť od sprejov do nosa

Kvapky a spreje do nosa môžu vyvolať až závislosť (Zdroj: GettyImages)

Počas zimných mesiacov trápi mnoho ľudí nádcha. Tá je spojená s upchatým nosom, ktorý vie skomplikovať život. Liekom na uvoľnenie upchatej nosovej dutiny sú kvapky, prípadne spreje. Vedeli ste však, že ich nesprávne užívanie môže viesť až k vytvoreniu závislosti? Tá sa s vami bude ťahať týždne, mesiace a možno až roky.

V článku sa dočítate:

Nosné kvapky a ich nadmerné užívanie

Počas nádchy je prirodzené, že siahnete po kvapkách alebo sprejoch do nosa. Aj lekár vám ich odporučí. Upchatý nos spôsobuje opuchnutá sliznica, ktorá je nepriechodná aj kvôli zvýšenej tvorbe hlienu. V takomto štádiu sa človeku ťažko dýcha a nevie do pľúc prijať dostatok kyslíka, preto si často pomáha ústami alebo skráti dobu medzi nádychmi a výdychmi.

Ako dlho trvá nádcha?

Rozhodujúcim faktorom pri dĺžke nádchy je jej infekčnosť – môže byť akútna alebo chronická. Akútnu nádchu určite poznáte, ide totiž o bežné príznaky chrípky ako napríklad únava, bolesť hlavy, pocit zimy či spomínaný upchatý nos. Dĺžka trvania je zvyčajne jeden týždeň, pri neustále fyzickej aktivite sa táto doba môže aj predĺžiť.

Chronická nádcha môže trvať až roky. Vyskytuje sa najmä ako systémové ochorenie popri reume či alergiách. Zapríčiniť si ju môžete aj sami a to práve dlhodobým užívaným nosných kvapiek. Vaša sliznica je najmä v zimných mesiacoch, keď sa interiér vykuruje, viac vysušená, čo môže vyvolať pocit nadmerného užívania tohto prípravku.

Nosné kvapky a spreje sa odborne nazývajú aj dekongestíva. V lekárni nájdete viacero značiek. Fungujú tak, že znižujú prekrvovanie sliznice, čím tlmia jej opuch a bojujú aj proti hlienom.

Kvapky uľavia, no len dočasne

Veľmi dôležité je dodržiavať množstvo aj pravidelnosť. Ak užívate kvapky, mali by ste do nosa aplikovať jednu, maximálne dve kvapky dva až trikrát za deň. V prípade sprejov je to jeden strek dva až trikrát za deň. Dôležitý je aj samotný časový rozostup, teda množstvo, ktoré užívate.

Nakoľko by kvapky aj spreje mali pôsobiť aspoň 6 hodín, mali by ste ich aplikovať raz ráno, raz poobede a raz pred spaním. Úľavu pocítite zvyčajne do jednej minúty, pri lacnejších značkách do piatich minút. Počas aplikácie by ste mali stáť, prípadne sedieť, v žiadnom prípadne však nie ležať, nakoľko hrozí stečenie kvapiek. Pri kvapkách odporúčame zakloniť hlavu, aby sa dostali do nosovej sliznice, pri sprejoch to zvyčajne nie je problém.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako spolu súvisia nočné svetlo a príjem potravy? Prečítajte si, čo skúma táto slovenská študentka!

Úľava však netrvá večne. Spomínali sme, že kvapky aj spreje účinkujú minimálne 6 hodín, zvyčajne je to 8 až 10 hodín. Tieto prípravky by ste však mali užívať len 7, v krajnom prípade maximálne 10 kalendárnych dní. U detí len 5 dní. Aj samotné balenia obsahujú zhruba 10 – 15 mililitrov, čo je objem, ktorý by ste počas týchto dní mali spotrebovať. Ak budete pokračovať v užívaní, koledujete si o závislosť.

Závislosť od kvapiek a sprejov do nosa 

Závislosť od nosových kvapiek najčastejšie vzniká u alergikov, ktorí sa snažia uvoľniť svoj nos, aj keď nepociťujú príznaky nádchy. Látka v kvapkách a sprejoch však zužuje cievy v nose a pri nadmernom užívaní si môžu cievy na tieto prípravky zvyknúť. Potom je už veľmi problematické dať ich do pôvodného stavu.

Závislosť je ako začarovaný kruh. Ľudia sa snažia uvoľniť svoje zúžené cievy, avšak tie už majú vybudované obranné látky a tak cievy nezúžia. Zároveň máte potrebu kvapky neustále brať a intervaly medzi dávkami sa začínajú skracovať. Nosu už nestačí aplikovať kvapky každých 6 až 8 hodín. Ľudia potvrdzujú, že po roku neustáleho užívania kvapiek do nosa sa intervaly skracujú o polovicu a denne ich aplikujú zhruba šesťkrát.

Existujú prípady, kedy ani po rokoch nevedia niektorí s touto závislosťou skoncovať. Intervaly sa neustále skracujú. Potvrdzujú to aj reakcie ľudí na sociálnej sieti pri príspevku jednej z komerčných televízii. „… už osem rokov. Bez spreja ani na krok. A keď sa mi stane, že sa mi minie a nemám ďalší, tak sa mi začne zle dýchať, začnem panikáriť a je mi na odpadnutie,“ informuje jedna z pisateliek.

Ďalšia reakcia je ešte vážnejšia: „Štyri roky som závislá od kvapiek, veľké trápenie. Keď chcem bojovať, po pár hodinách mám nos uchatý, ani zrniečko soli by neprešlo, bolesť hlavy, točenie a panika. V noci aj celý deň. Nedá sa to, myslím, že sa zadusím, dýcham len ústami. Prichádza panika a úzkosť zo zadusenia sa…“

Pomôže striedanie značiek?

Možno ste počuli, že problém závislosti sa dá vyriešiť striedaním rôznych značiek. Nie je to však úplne pravda. Tieto kvapky a spreje obsahujú zvyčajne veľmi podobnú až rovnakú kombináciu látok. Váš nos by si veľmi rýchlo a jednoducho zvykol aj na nový mix.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Kupujeme krb alebo kachle na zimu: Ako kúriť tak, aby ste zároveň ušetrili?

Striedať značky sa oplatí vtedy, keď príde nová nádcha. Rozhodne by ste si nemali myslieť, že ak týždeň užívate značku X, ďalší týždeň značku Y a po týždni značku Z, nič sa vám nemôže stať. Aj toto je dobrý recept na vybudovanie závislosti. Postupne totiž budujete toleranciu organizmu na iný mix látok.

Čo je sanorinizmus a aké má z neho človek pocity

Sanorinizmus je odborný termín, ktorým sa označuje závislosť od nosných kvapiek. „Svoju závislosť som si vybudovala už niekedy na konci základnej školy,“ hovorí dnes už 25-ročná Ema pre náš web. „Vtedy som minula jednu fľaštičku približne za týždeň. S nástupom na strednú školu som si začala všímať, že spreje používam častejšie a už mi jeden na týždeň nestačil.“

Ema hovorí, že najhoršie boli pohľady jej okolia: „Trápilo ma, že moju závislosť, ktorú som si až vtedy začala naplno uvedomovať, si začali všímať moji spolužiaci. Nevylúčili maz kolektívu, ale pýtali sa ma na nadmernú užívanie nosného spreja. Neboli to príjemné otázky a často som radšej svoju závislosť zahovorila, ako si ju priznala.“

Na sanorinizmus jej prišla lekárka, keď si u nej všimla užívanie sprejov. Práve ona informovala rodičov. „Samú ma zaráža, že rodičia si môj problém vôbec nevšimli. Napriek tomu viním samu seba, pretože som im o nej nepovedala a tajila ju. Bála som sa reakcie, nakoľko v škole mi tiež nebolo najlepšie.“

Nechcený fenomén

Sanorinizmom trpí stále viac ľudí. Aj keď presné štatistiky Slovensko nevedie, lekári to potvrdzujú. Nosné kvapky nemusia byť škodlivé len pre zdravie, ale aj peňaženky. „Musela som od 15 rokov brigádovať, aby som si na speje do nosa zarobila,“ pokračuje Ema. „Už na strednej škole som potrebovala tri krabičky týždenne. Navyše som musela hľadať stále iné lekárne, pretože bolo pre mňa trápne chodiť stále do tej istej alebo si pýtať viac balení naraz. Všetky moje zarobené peniaze som minula na spreje.“

Problém vyriešila až vysoká škola. „Bola som mladá a, priznávam, že aj hlúpa. Na vysokej škole som sa rozhodla obrniť a zbaviť sa mojej závislosti. Celý proces trval približne mesiac a nepodarilo sa mi to na prvýkrát. Napokon som aj za cenu bezsenných nosí a ťažkostí s dýchaním vydržala. Pomohlo mi aj inhalovanie. Na nosných sprejoch som bola závislá necelých osem rokov a minula som tisíce eur.“

Aj toto je realita, s ktorou sa môžete stretnúť vo svojom okolí a o týchto ľuďoch ani nemusíte vedieť. Ema ešte priznala, že v škole užívala spreje najmä na toalete, aby sa vyhla pohľadom spolužiakov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Viete, že po pôrode môžete darovať pupočníkovú krv? Pomáha liečiť viac ako 80 druhov závažných ochorení!

Ako prerušiť závislosť?

V spojitosti s nosnými kvapkami existuje zopár tipov, ako predísť tomu, aby ste si od nich vytvorili závislosť. Upozorňujeme, že nie všetky budú zaberať na každého jedinca:

  • Vydržať: Zbaviť sa závislosti musíte psychikou. Tak ako napríklad pri cigaretách, musíte jednoducho vydržať. Silné nutkanie užívať kvapky alebo spreje a zároveň uvoľnenie dutín by malo prísť približne za 3 až 4 dni.
  • Polovičný výkon: Ak skutočne neviete vydržať, uvoľnite len jednu z dutín a druhú nechajte upchatú. Môže sa stať, že sa po pár dňoch uvoľní bez kvapiek, potom môžete vysadiť lieky aj pri druhej nosnej dutine.
  • Morská voda: Ešte pred užívaním vyskúšajte variant s morskou vodou. Menej vysúša sliznicu a je teda menšia pravdepodobnosť, že sa stanete závislými.

Inhalovanie

Ema spomínala metódu inhalovania, ktorá jej v boli proti závislosti pomohla. Inhalovať môžete aj po domácky uvarený čas, ktorého výpary následne vdychujete pod dekou priamo do upchatého nosa. Druhou možnosťou je inhalovanie pomocou aerosólneho roztoku, prípadne minerálnej vody. Inhalátor túto vodu premení na jemnú paru a tú cez trubicu dostane priamo vo vášho nosa.

Inhalovanie je pomerne zdĺhavé, no veľmi dobre prevlhčí nos. Lepšie je pár dní alebo týždňov vydržať ako neustále kupovať kvapky do nosa. O svojej závislosti určite nemlčte a otvorene sa o nej porozprávajte so svojim lekárom.

Stretli sa už so závislosťou od nosných kvapiek/sprejov?

 

Zdroj: plnielanu.sk, zdraviedoma.sk, tvojlekarnik.sk, Facebook.com/Televízne noviny TV Markíza
Odporúčame