Dekorácia z tekvice nemusí byť vždy len hrôzostrašná. Keď napríklad vydlabanú tekvicu na jeseň naplníte kvetinami, môže vašu domácnosť zdobiť až do začiatku zimy.
Potrebujeme
- menšiu tekvicu
- lyžicu a nôž na dlabanie
- rukavice
- aranžovaciu hmotu,
- kvety
- farbu v spreji s kriedovým efektom
Postup
Aký druh tekvice vybrať? Je potrebné, aby mala okrúhly tvar a dobre stála. To väčšinou neplatí napríklad pre tekvicu maslovú, ktorá je charakteristická svojím hruškovitým tvarom. Namiesto veľkej tekvice obyčajnej radšej zvoľte tekvicu muškátovú, obľúbenú hokkaido alebo dekoratívne druhy.
Tekvicu umyte a osušte. Potom opatrne odrežte jej vršok a semienka aj časť dužiny vydlabajte.
Kriedový sprej pred použitím dôkladne pretrepte, kým nebude počuť voľný pohyb guličky v nádobe. Farbu nanášajte zo vzdialenosti 20 – 30 cm v ucelených pásoch a v tenkej vrstve. Nádobku pritom držte vo zvislej polohe.
Druhú vrstvu aplikujte kolmo k predchádzajúcemu smeru nástreku tak, aby farba pokrývala rovnomerne celú tekvicu. Potom tekvicu nechajte 5 – 10 minút zaschnúť. Ak nie ste zástancami matného vzhľadu a prírodnej štruktúry, môžete tekvicu ešte prelakovať sprejom s trblietkami (striebornými, zlatými či farebnými).
Z aranžovacej hmoty časť odkrojte tak, aby zaplnila vnútro tekvice. Potom ju vložte do vody, aby celá nasiakla. Mokrú hmotu opatrne vložte do tekvice a postupne do nej zapichujte kvety.
Ak chcete predĺžiť životnosť dekorácie, použite suchú aranžovaciu hmotu a namiesto živých kvety umelé alebo sušené. Podľa potreby si môžete dĺžku kvetov upraviť pomocou záhradníckych nožníc.
Zdieľať na