Poznáte glamping? Pozrite si naše tipy na luxusné stanovanie uprostred prírody

Glamping

Krásne miesta na glamping nájdete aj na Slovensku (Zdroj: GettyImages)

Láka vás zažiť stanovanie, no vidíte v tom viac nevýhod ako pekných zážitkov? Napríklad chýbajúca teplá voda, hmyz, boľavý chrbát od spania na zemi alebo žiadne kúrenie? Ak patríte k cestovateľom, ktorí si potrpia na určité pohodlie, tak glamping bude tým pravým pre vás.

Glamping je kempovanie so štýlom

Slovo glamping vzniklo spojením anglických slov glamorous (čarovný/očarujúci) a camping (kempovanie). Častejšie sa však stretnete s pomenovaním luxusné kempovanie. Glamping je charakterizované ako zážitkové kempovanie uprostred prírody, no zároveň musí ponúkať  určitý stupeň pohodlia. Niečo ako stanovanie, len o pár levelov vyššie. Nečakajte nízko rozpočtové ubytovanie. Jedna noc v dobre vybavenom kempe vás môže vyjsť rovnako ako noc v hoteli, dokonca i viac.

V zahraničí je glamping pomerne rozšírený trend, a preto nájdete pod týmto pomenovaním rôzne typy ubytovania, nielen klasické stany. Sú to napríklad aj:

 • Teepee alebo vigvamy (vysoké indiánske stany v tvare kužeľa)
 • Maličké drevené chatky uprostred lesa
 • Karavany
 • Domčeky na stromoch
 • Jurty (vyzerajú ako okrúhle stany, len sú väčšie. Sú typické pre kočovné kmene v Ázii.)

Aké sú typické prvky glampingu?

Názov glamping sa používa pre rôzne typy ubytovania, takže niektoré sa na klasické stanovanie podobajú viac, niektoré menej. Ak však chcete zažiť pravý glamping, vyberte si kemp, ktorý ponúka bývanie v skutočných stanoch.

Každý kemp môže mať inú úroveň vybavenia. Záleží na vás, či uprednostníte autentickosť alebo pohodlie. V kvalitných glampingových stanoch nájdete všetko, čo by ste našli i v klasickej hotelovej izbe. Ubytovať sa v nich viete kedykoľvek počas roka, nielen v lete. Súčasťou glampingového stanu teda môže byť:

 • Elektrina
 • Klimatizácia alebo kúrenie
 • Klasická posteľ
 • Vlastná kúpeľňa s teplou vodou
 • Toaleta
 • Vonkajšia terasa

Glamping pre rodiny, páry i partiu kamarátov

Stanovanie je odjakživa veľkým lákadlom hlavne pre deti a dobrodruhov, no glamping je unikátny zážitok doslova pre každého. Väčšina kempov ponúka stany v rôznych veľkostiach, takže na svoje si prídu partie priateľov i zaľúbené páry. Niektoré glampingy sú dokonca ladené tematicky – viete sa tak preniesť do stredovekého kempu, na africké safari či do romanticky ladeného stanu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Slovensko zaujalo až v Hollywoode! Na týchto miestach sa natáčali známe filmy, navštíviť ich môžete aj vy

Glamping na Slovensku

 1. ForRest glamping

Najznámejší glamping, ktorý najviac pripomína jeho pravú podobu, nájdete v srdci Štiavnických vrchov. Len 8 km od Banskej Štiavnice sa môžete ubytovať v luxusných stanových chatkách. Chatky sú zateplené, v zimnom období vykurované a v lete chladené, takže netradičné dobrodružstvo si môžete dopriať počas celého roka. Samozrejmosťou je vlastná kúpeľňa s toaletou a za príplatok môžete mať aj vírivku a saunu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ForRest (@forrestglamping)

 1. Adventure Glamping Štôla

Prvý tatranský glamping sa nachádza na okraji malebnej obce Štôla. Kemp zatiaľ nemá vlastnú webovú stránku a pobyt sa dá zakúpiť len cez zľavomat. V tomto ubytovaní zažijete autentickejší glamping – nečakajte vlastnú kúpeľňu, ale pramenitú vodu priamo zo studničky, žiadne elektrické osvetlenie, ale tlmené svetlo petrolejky či solárne lampy. Na spánok sa však uložíte do pohodlnej drevenej postele z masívu.

 1. Glamping Marina Liptov

Glamping Marina Liptov nájdete v srdci Liptova s jedinečným výhľadom na Západné či Nízke Tatry, v blízkosti vodnej priehrady Liptovská Mara. Svoje si tu nájdu partie priateľov, rodiny i zaľúbené dvojice. Vybrať si môžete zo siedmich odlišných stanov, pričom každý je ladený do trocha iného štýlu.

 1. Glamping Liptov

Ďalší glamping na Liptove nájdete nad obcou Liptovský Ondrej. Ide opäť o jeden z autentickejších glampingov. Stan nemá vnútri vlastnú kúpeľňu, no z terasy si môžete vychutnať pohľad na takmer celé Nízke Tatry, od Kráľovej hole až po Chopok. Je ideálny pre dve osoby.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa glamping slovensko (@glampingslovensko)

 1. Domaša Camp&Glamp

Osem pohodlných stanov nájdete priamo v stredisku Domaša – Poľany, ktoré ponúka kopec ďalších aktivít a atrakcií. K dispozícii sú väčšie i menšie stany a všetky sú vybavené svetlom a elektrickou prípojkou.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Dračí dub z Lozorna skončil v ankete Európsky strom roka na 2. mieste: Zvíťazil strom susednej krajiny

Glamping v Česku

 1. Glamping Brdy

Stan sa nachádza uprostred chránenej oblasti Brdy, ktorá je približne hodinu jazdy od Prahy. Vďaka veľkému oknu budete mať pocit akoby ste spali priamo v prírode. V stane je plne vybavená kuchynka, kúpeľňa so sprchovým kútom a prikúriť si môžete v peci na drevo.

 1. Malešov Camp

Fascinuje vás stredovek? V tom prípade navštívte Malešov Camp neďaleko Kutnej Hory, kde sa čas zastavil už pred 500 rokmi. V celom okolí to dýcha stredovekou atmosférou. Celkovo osem stanov ponúka pohodlné postele a vlastnú kúpeľňu. Kemp funguje skôr ako hotel, takže v objekte nájdete aj reštauráciu alebo kamenné kúpele.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Glamping Pyskočely (@glamping_pyskocely)

 1. Teepee&Spa Pyskočely

Indiánske teepee nájdete postavené v obci Pyskočely asi 45 km od Prahy. Ubytovať sa môžete v každom ročnom období a v stane budete mať k dispozícii aj sprchu a toaletu. Na relax môžete využiť vonkajšiu saunu s vírivkou.

 1. Glamping v zoo Dvůr Králové

Čo by ste povedali na noc v africkom safari a ešte aj v blízkosti zvierat? To znie nebezpečne, však? Podobný zážitok, len oveľa bezpečnejší, môžete zažiť v Glampingu v Dvůr Králové. Nachádza sa v areáli safari parku a dokonale využil spojenie zoo a glampingu. Sedem luxusných stanov je umiestnených v korunách stromov priamo nad veľkým výbehom afrických zvierat. V stane nájdete všetko, čo potrebujete a výhodou je, že v cene máte okrem ubytovania aj vstup do zoo i mimo otváraciu dobu.

 1. Trapani house & camp

Trapani glamping camp se nachádza v obci Růžová v národnom parku České Švýcarsko. Vo vnútri stanu nájdete manželskú posteľ, posedenie a komodu na uloženie vecí. Vlastná kúpeľňa v stane nie je, no v areáli sú k dispozícii dve štýlové kúpeľne s priestranným sprchovým kútom, toaletou a umývadlom.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Trapani house & camp (@trapanihouse)


Vyskúšali ste už niekedy glamping?

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame