Slovensko zaujalo až v Hollywoode! Na týchto miestach sa natáčali známe filmy, navštíviť ich môžete aj vy

Oravský hrad

Tušili ste, že tieto svetové filmy sa točili na Slovensku? (Zdroj: GettyImages)

Vedeli ste o tom, že Slovensko je obľúbenou filmovou destináciou? Naše hrady a hory poskytujú krásne kulisy pre tvorcov najmä dobrodružných výpravných filmov. No aj v našom hlavnom meste sa odohralo zopár zaujímavých akčných scén. Vydajte sa po stopách filmových hrdinov do lokalít, kde sa zakrúcali známe slovenské, ale aj zahraničné kultové snímky.

Čachtický hrad

Začneme Čachtickým hradom, ktorý sa nachádza pri Novom Meste nad Váhom. Poskytol skvelé kulisy najmä dobrodružnému filmy Dračie srdce. Film sa odohráva v 10. storočí a hlavnú úlohu v ňom stvárnil Dennis Quaid. Draka v tomto príbehu daboval Sean Connery. Americká produkcia využila na nakrúcanie snímky viaceré slovenské lokality, no na Čachtickom hrade nakrútila najviac scén.

Ďalším známym filmom, no už zo slovensko-českej produkcie, je Bathory v réžii Juraja Jakubiska. Príbeh zachytáva krvavú čachtickú panovníčku z prelomu 16. a 17. storočia. Nakrúcali sa tu najmä exteriérové scény. Nejedna reštaurácia či kaviareň v neďalekom meste Čachtice je podľa Bátoričky pomenovaná. Film videl v našich kinách vtedy rekordných počet ľudí – viac ako 1,3 milióna.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Daniel Goldbach (@goldbachdaniel_photography)

Bratislava

Bratislavu si na nakrúcanie vybrala aj bondovka Dych života. Úvod poskytol agentovi 007 prvé stretnutie s bondgirl Karou. Vtedy si úlohu špióna strihol Timothy Dalton a film mal premiéru v kinách v roku 1987. Slovensko bolo vtedy ešte stále súčasťou Československa, no najmä historické budovy a centrum sa výrazne nezmenili. Bond dokonca cestoval aj bratislavskou električkou, aj keď len ako čierny pasažier.

V našom hlavnom meste sa okrem Bonda nakrúcali aj nedávne snímky Mierotvorca či Červená volavka. V prvom spomínanom filme navštívili Bratislavu Nicole Kidman s Georgeom Clooneym a napríklad Incheba sa premenila na veliace stredisko Pentagonu. Volavka priviedla v roku 2017 do petržalských ulíc oscarovú Jennifer Lawrence. Vo filme však názov Slovensko nikdy nezaznelo, bratislavská „paneláková džungľa“ poslúžila vyobrazeniu inej východnej krajiny.

Múzeum slovenskej dediny v Martine

Perinbaba je jednou z najobľúbenejších slovenských vianočných rozprávok, ktorú každý rok sledujete v televízii. Vedeli ste, že sa jej značná časť sa nakrúcala neďaleko Martina v Múzeu slovenskej dediny? Ak sa však chcete vydať po stopách Perinbaby, v Martine vaša cesta len začína.

„Keď filmový Jakubko uteká od Perinbaby, objavuje sa pri Hlbockom vodopáde, ktorý patrí medzi najfotografovanejšie miesta v Súľovských skalách juhozápadne od Hričovského hradu. Iba vyznávači vysokohorskej turistiky môžu navštíviť aj ďalšie z filmových miest. Šlo o krátku scénu, v ktorej sa objavuje Lomnické sedlo vo Vysokých Tatrách,“ hovorí Kysučan Tomáš Galierik, autor dvojdielnej knižnej publikácie Filmové miesta.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Múzeum slovenskej dediny (@skanzenmartin)

Oravský hrad

Oravský hrad bol kulisou pre film, ktorý sa považuje za vôbec prvý horor. Samozrejme, hovoríme o snímke Upír Nosferatu z roku 1922 od nemeckého režiséra Friedericha Wilhelma Muranu. Počas nakrúcania mali dokonca tvorcovia problém vyniesť ťažkú techniku vysokými schodmi a preto sú niektoré scény nakrúcané z ručnej kamery. Film je považovaný za kultovú klasiku, na ktorej vyrastali celé generácie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Knižný tip: Kto rozsvecuje hviezdy? Príbeh, rozpovedaný pri rodinnom krbe a kúzlo minulosti, ktoré ožíva

Okrem Nosferatu sa na Oravskom hrade nakrúcali aj niektoré scény snímok Sokoliar Tomáš, Kráľ Drozdia brada či nedávna Láska na vlásku so Celeste Buckingham. Tento hrad sa často objavuje aj v propagačných materiáloch Slovenska a často je pozadím rôznych zahraničných relácií a dokumentov, ktoré opisujú Slovensko.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Oravský hrad / Orava Castle (@oravskyhrad)

Spišský hrad

Na Spišský hrad zavítali celé hollywoodske štáby. Zopár scén tu hostilo štáb Dračieho srdca, ktorý sme spomínali v prípade Čachtického hradu. Ide o najrozsiahlejšiu zrúcaninu hradu v strednej Európe a je zapísaný aj v zozname UNESCO. Okrem Dračieho srdca si ho za filmovú lokalitu vybrali aj tvorcovia snímok Kull dobyvateľ, Posledná légia či Lev v zime, v ktorom hral napríklad aj Patrick Stewart.

Spišský hrad sa síce nikdy nestal stredobodom filmového priemyslu a vždy sa v ňom odohrávalo len zopár scén, no tie si vo filme rozhodne všimnete. Tvorcovia sa nebáli nasadiť kameru na helikoptéru a prepašovať do svojho filmu aj letecký záber na túto zrúcaninu. Rovnako ako Oravský hrad, aj ten Spišský využívajú slovenské propagačné materiály.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa PraveSlovenske.sk (@praveslovenske)

Súľovské skaly

Súľovské skaly sme už spomínali v súvislosti s filmom Perinbaba. No pred pár rokmi sem zavítal aj štáb najväčšej streamovacej služby sveta – Netflix. Keď v druhej sérii výpravného seriálu Marcu Polo cestuje hlavný hrdina s Chánom na lov, vyberú sa práve do filmovej lokality Súľovských skál (aj keď v príbehu sa spomína mongolské územie). Nakrúcania sa vtedy zúčastnil štáb s viac ako dvadsiatimi národnosťami.

Seriál Marco Polo bol však samotným Netflixom po druhej sérii zrušený kvôli jeho vysokým nákladom na výrobu (vrátane cestovania po svete). V Súľovských skalách nakrútili zopár scén aj pre ďalšiu nezabudnuteľnú slovenskú rozprávku Soľ nad zlato.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa SÚĽOVSKÉ SKALY ⛰️ (@sulovskeskaly)


Navštevujete filmové miesta na Slovensku?

Bojnický zámok

Pýchou Slovenska sú aj Bojnice a ich nádherný zámok. Ten slúži filmárom už dlhé roky. Už v 60. rokoch minulého storočia tu filmári nakrúcali československú hudobnú komédiu Šialene smutná princezná s Helenou Vondráčkovou. Zámok však vidieť len v exteriérových scénach, interiérové scény filmu sa nakrúcali v českej Blatnej.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
ROZHOVOR Fotografka Silvia precestovala už 122 krajín, navštívila vúdú festival aj bizarný trh

„V talianskej rozprávke Fantagrihó z roku 1992 hral Bojnický zámok dôležitú úlohu ako sídlo zlej Čiernej kráľovnej. V podaní dánskej herečky Brigitte Nielsen, predstaviteľky kultovo slávnej Červenej Sonje a bývalej Stalloneho manželky, sa hlavná záporná postava druhého dielu zlostí a prechádza po hrade. Rytiersky sál, zámocká studňa, nádvorie, ale najmä nezameniteľné nízke Jazdecké schody na druhom nádvorí spoznáme veľmi ľahko pre ich detailné zachytenie. Fantagirhó nakrúcali ešte v čase, keď niektoré priestory zámku slúžili na ubytovávanie,“ informuje Tomáš Galierik.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Bojnicky zamok (@kam_v_bojniciach)

Veľká Fatra

Vedeli ste o tom, že na Slovensko pracovne zavítal už aj miláčik žien Owen Wilson? Konkrétne na východnom Slovensku, no najmä vo Veľkej Fatre sa odohráva významná časť vojnového akčného filmu Za nepriateľskou líniou. V ňom musí ako poručík Chris Burnett utekať pred srbským komandom po páde jeho lietadla.

Ak by ste chceli nasledovať Wilsonove kroky, viedli by okrem Veľkej Fatry aj cez Martinské hole, Ľubochniansku dolinu, prameň Kráľovej studne až po obec Háj neďaleko Košíc. Nakoľko je však film nakrúcaný americkými producentmi, tí nechvália sa jeho skutočnou filmovou lokalitou u nás.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Matej Hrabuša (@matejhrabusa)

Slovenský raj

Slovenský raj je najmä fantazijnou filmovou lokalitou, kde sa nakrúcali hneď dva obľúbené filmy o drakoch. Prvým bolo už spomínané Dračie srdce, tým druhým Eragon podľa rovnomennej knižnej predlohy vtedy len 19-ročného Christophera Paoliniho. V oboch prípadoch sa tu odohrávajú scény, do ktorých museli tvorcovia digitálne dračie stvorenia dotvoriť na počítači.

„Miesta, akým je Tomášovský výhľad jednoducho vždy budú pre filmový priemysel významné. Pozície kamery nemajú žiadne prekážky, ktoré by museli kamuflovať. Dosiaľ ešte nikomu nenapadlo postaviť vyhliadkovú vežu priamo oproti kamennej terase a tak je takéto miesto aj svojou architektúrou Matky Prírody jednoducho lákavým. Herec Dennis Quaid sa práve na vyhliadkovej terase ohrieva pri ohni, kým za sebou má zdanlivo nekončiacu prírodu,“ opisuje filmárske skúsenosti Tomáš Galierik.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Slovenský raj & Spiš (@slovenskyraj_spis)

Devín

No a výlet po Slovensku zakončíme znova na západe krajiny. Ide o druhú najčastejšiu zrúcaninu hradu, na ktorej chcú u nás filmári nakrúcať. Tvorcovia filmu Kull dobyvateľ toto prostredie využili naplno a dokonca aj zopár nových kulís do filmu vyrobili.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pozor na šialenú diétu! Ošiaľ z Ameriky sľubuje schudnutie až o 30 kilogramov, môže však byť nebezpečný

Dobrodružno-fantazijná snímka hovorí príbeh mladého a udatného barbara Kulla, ktorý sa stane kráľom národa Valusia, no trón si musí ochrániť pred mŕtvou kráľovnou s démonmi v čele. Interiérové zábery zasa tvorcovia nakrúcali na Červenom hrade a na Kolibe.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jaroslava Martinková (@jar.mar.photography)

Prečo zahraniční filmári nakrúcajú na Slovensku?

Presne na túto otázku reaguje aj spisovateľ Tomáš Galierik: „Na prvý pohľad sa môže zdať nepochopiteľné, ak pre niekoľko scén filmový štáb a drahá technika prichádza na Slovensko. Pre získanie požadovanej scény, ktorá sa pritom objaví len na pár sekúnd, je pokojne možné stráviť niekoľko mesiacov tréningmi, výstavbou scény, ba dokonca aj roky čakaním na zmeny, aké dokáže len čas. Nakrúcanie pár sekundovej scény môže reálne trvať dva dni príprav, sťahovania a inštalácií všetkých plošín pre zábery z inak nezachytených uhlov a k tomu celého dňa zapnutých kamier. Filmári z ďalekej Ameriky sú v Európe motivovaní rôznymi daňovými úľavami, ktoré môžu ovplyvniť rozhodnutie filmových spoločností stráviť v krajine viac času a investovať viac peňazí.“

Ako doplnil, hoci na scéne sa objavujú dvaja herci a majú len pár dialógov, za kamerou sa môže pohybovať pokojne 50- až 100-členný štáb. To znamená nárazové príležitosti pre prepravcov, ubytovanie, služby, aj každého jedného vodiča zainteresovaného do logistiky techniky, kostýmov, toaliet, maskérov a krajčírov, bez ktorých sa film nedokáže zaobísť. Ceny jednotlivých služieb sú v západných krajinách výrazne vyššie. Ceny, daňové vratky, dostupnosť a prístupnosť vhodných miest, ale aj prítomnosť celých tímov odborníkov, technikov, alebo iného personálu môžu ovplyvniť rozhodnutie slávnych filmových štúdií, či k nám zavítajú, alebo nie. Filmár, ktorý ušetrí, si do filmu dovolí použiť viac a aj vo filme si nakoniec dovolí ukázať viac. A to chce každý dobrý režisér s ohľadom na budúcnosť svojho mena a každý producent hľadiaci na budúci úspech filmu ako produktu.“


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


 

Zdroj: plnielanu.sk, travelking.sk, Tomáš Galierik
Odporúčame