Dračí dub z Lozorna skončil v ankete Európsky strom roka na 2. mieste: Zvíťazil strom susednej krajiny

Dračí dub z Lozorna

Slovenský 700-ročný dub dosiahol druhým miestom v európskej súťaži výnimočný úspech (Zdroj: YouTube/YouTubeEPA)

Slovenský reprezentant v súťaži Európsky strom roka 2023 – Dračí dub z Lozorna získal druhé miesto. TASR o tom informovala Martina Hromadová z Nadácie Ekopolis, ktorá je organizátorom národnej súťaže Strom roka. Slávnostné vyhlásenie výsledkov hlasovania sa konalo symbolicky na Medzinárodný deň lesov – 21. marca v Bruseli.

Dračí dub z Lozorna získal striebornú priečku

Ako hlasovali milovníci európskych stromov? „Majestátny dub z Lozorna získal v ankete vyše 18 000 hlasov. Prvé miesto si vyslúžil Dub Fabrykant z Poľska, tretie miesto obsadila jabloň z Ukrajiny,“ spresnila Hromadová po slávnostnom vyhlásení výsledkov, ktoré sa konalo v utorok v Bruseli. Celkovo sa podľa jej informácií v ankete zúčastnilo 177 486 hlasujúcich. V národnej súťaži zvíťazil vlani dub z Lozorna so ziskom 5 916 hlasov.

Dračí dub strom roka
Dračí dub z Lozorna Európanov zaujal, ale víťazom ankety je tento dub „Fabrykant“ z Poľska (Zdroj: TreeOfTheYear/KLUB GAJA)

Slovenský dub si svoj úspech zaslúžil. Kľúčom k jeho úspechu bola podľa Martiny Hromadovej angažovanosť aktívnych ľudí, komunita okolo stromu a silná kampaň počas celého hlasovania. Dračí dub osobne navštívila aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Kto organizuje súťaž?

Súťaž Európsky strom roka vznikla v roku 2011 v nadväznosti na obľúbenú anketu Strom roka, ktorú organizujú jednotlivé štáty. Na Slovensku je jej organizátorom Nadácia Ekopolis. Medzinárodnú súťaž má na starosti Environmental Partnership Association (EPA).

Michal Wiezik, poslanec Európskeho parlamentu, ktorý zároveň drží záštitu nad súťažou Európsky strom roka hovorí: „Súťaž Európsky strom roka sa mi páči čoraz viac. Nielen pre pozoruhodné stromy a ich pôsobivú históriu, ale aj pre širší ekologický kontext, ktorý sa k tejto súťaži pomaly viaže. Pre strom môže byť veľkou hrozbou ťažba dreva v jeho blízkosti. No zároveň je aj vykúpením, ak jej majestátnej korune poskytne potrebné svetlo. Cez príbehy stromov lepšie pochopíme, čo sa v našej krajine deje, čo ich ohrozuje, čo im prospieva a nachádzame efektívne riešenia na podporu stromov a života s nimi spätého. Pestovanie pozitívneho vzťahu k stromom a ich ochrane nám pomáha nájsť spôsoby, ako byť v súlade so živou planétou.“


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, TASR, ekopolis.sk
Odporúčame