Hormonálna antikoncepcia po štyridsiatke: Ktorá áno a ktorá nie?

Hormonálna antikoncepcia

freedigitalphotos.net

Predsudky voči hormónom a hormonálnej antikoncepcii pretrvávajú ešte aj v súčasnosti. V niektorých prípadoch je však na mieste vypočuť si rady špecialistov – endokrinológov, gynekológov a andrológov.

Dobré informácie sú začiatkom

Prof. MUDr. Ján Danko, PhD., predseda Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti apeluje na ženy, aby v prvom rade vyhľadávali odborné informácie. „Odporúčame ženám, aby si všímali, či pri rôznych publikovaných informáciách o hormonálnych prípravkoch alebo antikoncepcii  nechýba vysvetlenie odborníka. Ak chýba, vždy by si informáciu mali overiť u svojho gynekológa. Ich cieľom môže byť len vyvolať senzáciu a nie objektívne informovať ženy. Najzávažnejšie je, že dezinformovanosť a „zaručené“ poznatky od kamarátok či z webu môžu mať aj negatívny dopad na zdravie žien,“ upozornil prof.  MUDr. Ján Danko, PhD..

Žiadny organizmus nemôže fungovať bez hormónov

Hormóny sú súčasťou nášho života. Bez nich náš organizmus nemôže fungovať. „Ide o biologicky aktívne látky, ktoré ovplyvňujú činnosť rôznych orgánov tela a prenášajú dôležité informácie vo vnútri tela. Vďačíme im za množstvo fyziologických funkcií, reguláciu príjmu potravy, termoreguláciu, odpoveď na stres, ale aj patologických reakcií. Nadbytok i nedostatok hormónov môže mať fatálne dôsledky pre organizmus. Okrem metabolizmu majú vplyv aj na fyzický a psychický vývoj,“ vysvetlil profesor MUDr. Juraj Payer, CSc., hlavný odborník pre endokrinológiu a vnútorné lekárstvo. V súčasnosti sa dá akýkoľvek deficit alebo prebytok hormónov spôsobený ochorením ktoréhokoľvek endokrinného orgánu vyliečiť alebo dlhodobo kontrolovať.


Mohlo by vás zaujímať: Seniori zabúdajú na ochranu: Poučiť ich má toto netradičné video


Hormóny ako antikoncepcia

Práve hormóny sú jednou z možností, ako sa chrániť pred neželaným počatím, ale aj rôznymi inými zdravotnými problémami. Benefity ženských hormónov a hormonálnej antikoncepcie zahŕňajú:

  • dlhodobá a spoľahlivá ochrana
  • pravidelná a  neraz bezbolestná menštruácia
  • stlmenie predmenštruačného syndrómu
  • prevencia pred vznikom rakoviny prsníka
  • pomoc pri liečbe cýst
  • zlepšenie kvality pleti a vlasov

Antikoncepcia pre 40- až 50-ročné ženy

  • Kombinovaná hormonálna antikoncepcia

Vychádzajúc z podstaty, že každá žena je iná, a teda každá potrebuje  inú antikoncepciu, Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť odporúča pre vyššie uvedenú vekovú kategóriu kombinovanú hormonálnu antikoncepciu. “Vychádza sa z toho, že ženy v tomto veku už obvykle tehotenstvo neplánujú, a ani nepočítajú s tým, že by ešte prípadne otehotnieť mohli. Riziko podceňujú a chránia sa len neistými metódami, čo môže viesť k neželanému tehotenstvu. Navrhovaná kombinovaná hormonálna antikoncepcia okrem ochrany zlepší pravidelnosť menštruácie, aj jej intenzitu. Ďalšou výhodou je, že pomáha s predmenštruačným syndrómom, a dokonca môže predchádzať zápalom malej panvy a nádorom vaječníkov,“ odporučil prof. MUDr. Miroslav Borovský, PhD., hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre gynekológiu a pôrodníctvo.

  • Vnútromaternicový hormonálny systém

Keď vám nevyhovuje každodenné užívanie tabletiek, možete si vybrať inú možnosť: ,,Ak sa žena rozhodne pre antikoncepciu na dlhú dobu – až na 5 rokov, vtedy je vhodný vnútromaternicový hormonálny systém. Výrazne oslabí intenzitu menštruačného krvácania,“ konštatuje prof. MUDr. Miroslav Borovský, PhD.

  • Gestagénna tabletková antikoncepcia

Pre kategóriu žien nad 40 je veľmi vhodná aj gestagénna tabletková antikoncepcia (bez obsahu estrogénov). Zvyčajne sa  používa  aj pre dojčiace ženy a  pre tie, ktoré netolerujú estrogény,  tiež pri bolestiach hlavy, u žien so zvýšeným krvným tlakom počas gravidity a pri vyššej nadváhe s  BMI nad 30. Je teda  vhodnejšia aj pre ženy nad 40 rokov. Okrem toho  neznižuje libido, teda chuť milovať sa,  čo je v tomto veku pre ženy dôležité. 

  • Nízkodávková antikoncepcia

Aby bol obraz úplný, pre ženy nad 40 je vhodná (a  gynekológovia majú výborné skúsenosti) aj nízkodávková antikoncepcia, ktorá obsahuje len 15ug EE. Supluje totiž nedostatočnú tvorbu estrogénu u ženy práve v tomto období a zároveň ju spoľahlivo chráni. Žena v tomto období totiž môže mať síce už nepravidelné cykly, ale niektorý z nich môže byť plodný.

  • Náplaste po 40 už radšej nie

Antikoncepčné náplasti by už  žena nad 40 rokov radšej nemala používať. Náplasti majú zvýšene riziko venózneho tromboembolizmu v porovnaní s tabletami. Toto riziko sa zvyšuje aj so stúpajúcim vekom a obezitou.


Mohlo by vás zaujímať: Hormonálne zmeny po štyridsiatke: Čo spravia s vaším sexuálnym životom?


Hormóny pre ženy 50+

V tomto veku klesá tvorba ženských hormónov. Začínajú prevažovať mužské hormóny a môže sa prejaviť ich vplyv (napríklad nadmerným ochlpením). „Estrogén aj gestagén v hormonálnej antikoncepcii dokážu potlačiť účinok mužských pohlavných hormónov, odborne povedané, majú antiandrogénny účinok,“ dodal M. Borovský. Hormonálnu antikoncepciu alebo dokonca hormonálnu liečbu môže lekár predpísať ženám aj na preklenutie fyzických a psychických problémov spojených s prechodom.

Kedy hormóny pre vás nemusia byť to pravé?

Váš gynekológ by si mal pred predpísaním prvého balenia antikoncepcie dôkladne overiť váš zdravotný stav a nie vám jednoducho predpísať preparát ako na bežiacej dráhe. Ak tak neurobí, možno by ste mali zvážiť iného lekára. Hormonálne prípravky lekár môže uznať ako nevhodné napríklad v týchto prípadoch:

  • srdcovocievne ochorenia
  • nádory reprodukčných orgánov
  • ochorenia pečene
  • trombóza
  • silné bolesti hlavy
  • vysoký krvný tlak
  • cukrovka
  • vek nad 35 rokov a silné fajčenie (viac ako 15 cigariet denne)
  • ochorenia žlčníka
  • krvácanie z pošvy nejasnej príčiny

Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Gynekológ príde za vami

Ak neviete, ako nájsť cestu ku gynekológovi po odpovede  na svoje otázky o reprodukčnom zdraví, môžete sa bezplatne zapojiť aj  do nového  unikátneho vzdelávacieho projektu milujeme a plánujeme. Zaregistrujte do konca októbra svoj „ženský“ kolektív na www.milujemeaplanujeme.sk a dohodnite si besedu s lekárom. Nemusíte ísť za ním, on príde za vami. “Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť chce  týmto zmeniť nepriaznivú situáciu vyplývajúcu z nedostatku informácií. Naši lekári prídu za ženami do škôl a na pracoviská. V príjemnej neformálnej atmosfére pomôžu ženám vyznať sa v tom, čo chcú vedieť o svojom tele a poradia im s ich problémami,” povedal J. Danko.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viola
Odporúčame