Keď vás postihne vysoká horúčka: Kedy by ste mali vyhľadať lekársku pomoc?

teplomer

Pri pretrvávajúcej vysokej horúčke sa odporúča vyhľadať lekára (Zdroj: Freepik/xb100)

Pri horúčke nad 40 stupňov Celzia, ktorá napriek opakovanej liečbe a zábaloch neklesá, je na mieste volať lekársku pomoc. Z hľadiska prístupu k liečbe je dôležité presné meranie teploty. Teplotu možno merať buď v konečníku, ústach, podpazuší, v uchu alebo bezkontaktne.

Horúčka a malé deti

Lekárka Diana Baranová odporúča vyhľadať lekára aj pri deťoch, u ktorých sa opakujú febrilné kŕče. „U malých detí môže vysoká horúčka a najmä jej rýchle a prudké zvýšenie spôsobiť febrilné kŕče. Najčastejšie sa objavujú u detí od deväť mesiacov do troch rokov, vo väčšine prípadov nie sú závažné, môžu trvať len krátko (niekoľko sekúnd až dve – tri minúty) a 24 hodín sa nezopakujú. Komplikované febrilné kŕče trvajú dlhšie, sú asymetrické, môžu sa zopakovať a dieťatko sa z nich zotavuje dlhšie,“ vysvetlila.

Čo ovplyvňuje teplotu tela?

„Telesnú teplotu nášho tela ovplyvňujú viaceré faktory, nie je konštantná a mení sa fyziologicky počas dňa, v súvislosti s jedlom, pohybovou aktivitou, či hormonálnymi zmenami,“ doplnila.

Kedy ide len o zvýšenú teplotu?

Za horúčku sa považuje telesná teplota nad 38 stupňov Celzia, ak je pod 38 stupňov Celzia, ide o zvýšenú teplotu. Priemerná teplota dospelého človeka je podľa Baranovej od 36,8 plus – mínus 0,4 stupňa.

Zvýšená teplota je podľa Baranovej pre organizmus prospešná, pretože pomáha imunitnému systému pracovať efektívnejšie, výrazne stimuluje tvorbu protilátok a obmedzuje rast a delenie mikroorganizmov. „Nie je najvhodnejšie snažiť sa za každú cenu znižovať len mierne zvýšenú teplotu liekmi alebo fyzikálne. Do hodnoty 38 stupňov Celzia úplne stačí zvýšiť príjem tekutín, vetrať miestnosť, zachovať kľudový režim a zabezpečiť si len ľahké oblečenie a prikrývku,“ odporúča.



Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame