Periete nové oblečenie vždy, keď ho kúpite? Ak nie, riskujete viac ako len alergické reakcie pokožky!

nové oblečenie

Nie je vhodné nosiť nové oblečenie bez vyprania (Zdroj: Unsplash/Cam Morin)

Kúpiť nové oblečenie neznamená len to, že sme si urobili radosť alebo splnili nevyhnutnú povinnosť, ale tiež aj to, že bude nutné ho oprať. Toto je úloha, ktorú by sme rozhodne nemali vynechávať. Prečo? Hoci nové oblečenie vyzerá krásne, má žiarivé farby a nedotknutý materiál, napriek tomu, existujú viaceré dôvody, prečo ho pred prvým nosením oprať.

Zistite s nami, prečo odborníci na textilnú výrobu, ale aj alergiológovia a imunológovia odporúčajú pranie nového oblečenia. Oblečenie je dnes navrhnuté tak, aby bolo všestranne použiteľné a ľahšie udržiavateľné. Dokáže odvádzať pot, odpudzovať škvrny a brániť rast plesní a baktérií. Napriek tomu, žiadne oblečenie nie je super oblečenie a potrebuje pravidelnú starostlivosť.

Dôvody, prečo prať nové oblečenie

Prvým dôvodom je zabrániť prenosu nadbytočného farbiva z oblečenia na pokožku alebo na iné oblečenie. Väčšina látok je vyrobených zo syntetických vlákien ako polyester a akryl, a tie sú nafarbené azoanilínovými farbivami. Tieto farbivá môžu spôsobiť niektoré alergické reakcie na pokožke, špeciálne malým deťom. Závažná reakcia sa dá prirovnať k reakcii pokožky na jedovatý brečtan. Ale aj menej závažné prejavy môžu zahŕňať zapálené, suché a svrbiace miesta na pokožke.

pranie oblečenia
Pranie odstráni potenciálne škodlivé chemické látky z tkanín (Zdroj: Pexels/RDNE Stock project)

Druhým dôvodom je zabrániť prenosu baktérií, plesní, ale aj hmyzu z jednej osoby na druhú. Oblečenie si v predajni vyskúša mnoho ľudí a ich zdravotným stavom si nemôže byť istý nikto. Pokojne si môžeme preniesť svrab alebo vši z vlákien oblečenia a z podlahy v skúšobnej kabínke zas dostať mykózu alebo pleseň na chodidlá. Načo to riskovať?

Tretí dôvod je azda najdôležitejší. Výrobcovia na nové oblečenie z dôvodu chemickej povrchovej úpravy nanášajú látky ako močovinovo-formaldehydové zlúčeniny, aby zlepšili štruktúru tkaniny a znížili možnosť pokrčenia. Najmä ľudia s citlivou pokožku zvyknú reagovať na kontakt s novým oblečením. Táto chemická zložka sa používa aj na zabránenie vzniku plesní na oblečení, ktoré sa zvykne prepravovať tisíce kilometrov. Vyznačuje sa charakteristickým ostrým zápachom. Jedno pranie pravdepodobne neodstráni všetok zápach, ale výrazne zníži intenzitu, ktorá bude postupne ubúdať aj s nasledujúcim pracími cyklami.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Neviete si rady so svojou práčkou? Vďaka týmto tipom ju vyčistíte tak, že bude vyzerať ako nová!

Spomenuté zásady platia pre novo-zakúpené, ale rovnako aj pre to z druhej ruky, teda zo second-handu. Výnimkou v tomto smere nie je ani internetový predaj. Čo je nové, treba oprať!

Pri praní dodržiavajte údaje na štítkoch

Najmä podľa inštrukcií uvedených na štítkoch na oblečení. Záleží od farieb, materiálu a typu oblečenia. Pranie oddelene je vhodné najmä pre oblečenie, z ktorého sa môže aj po niekoľkých praniach uvoľňovať farbivo, a to by mohlo znehodnotiť ostatné oblečenie v práčke. Odstránením povrchových chemikálií sa tiež zlepší savosť tkaniny.

Obzvlášť dôležité je oprať nové oblečenie pre bábätká. Deti sú citlivé na viaceré chemikálie a môžu reagovať kožnými vyrážkami. Vhodný prací prostriedok by mal byť čo najjemnejší a bez parfemácie. Nákupom prírodných materiálov ako organická bavlna alebo ľan sa dá vyhnúť škodlivým chemikáliám na oblečení. O ich pôvode a spracovaní by mali transparentne informovať výrobcovia na štítkoch alebo priložených letáčikoch.


Zvyknete oprať nové oblečenie predtým, ako si ho oblečiete?

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, thespruce.com
Odporúčame