Korčuľovanie: Prospešné pre srdce aj vašu kondičku, takto z neho spravíte kvalitný tréning pre telo!

korčuľovanie

Korčuľovanie vám prinesie veľké množstvo benefitov (Zdroj: Freepik/iripetrakova)

S teplejším počasím prichádza chuť byť viac aktívnejší, a to najmä vonku. Ak neviete, ako začať, ale chcete sa hýbať, dobrým tipom na kardio a silový tréning celého tela je aj korčuľovanie. Je zdraviu a najmä srdcu prospešné a hlavne vhodné aj pre tých, ktorí s cvičením ešte len začínajú. Korčuľovanie môže byť práve ten typ tréningu, ktorý potrebujete, aby ste svoj pobyt vonku posunuli na vyšší level.

Dáva zabrať skoro celému telu

Ako mnohé rekreačné športy, aj pri korčuľovaní platí, že akonáhle sa ho naučíte, môžete sa mu začať venovať každý deň. Či už to robíte pre zábavu alebo s nejakým cieľom (napríklad zlepšenie kondičky alebo zníženie hmotnosti), myslite na to, že ide o cvičenie s aeróbnym odporom celého tela, ktoré zlepšuje fungovanie srdca, zvyšuje svalovú silu a aeróbnu kondíciu. Navyše, postačí vám len päť minút denne na to, aby sa začali stimulovať účinky aj proti úzkosti.

Pri korčuľovaní na dolnej polovici tela najviac „zaberá“ zadok, stehná, hamstringy a lýtka. Tento typ pohybu taktiež spôsobuje, že hoci sa len veziete vaše svaly aj tak pracujú. Navyše stabilita, ktorá je potrebná pri korčuľovaní na to, aby ste sa mohli vyvážiť na korčuli zakaždým, keď urobíte krok vpred, je intenzívnejšia v porovnaní s tým, keď beháte po zemi alebo cvičíte na kardio stroji. Nohy a zadok vás tiež tlačia dopredu. Nielenže sa pohybujete dopredu, ale aj zo strany na stranu, čo zlepšuje pohyblivosť a silu bokov.

Čo musíte predtým vedieť? 

Predtým, ako vyrazíte do terénu, je okrem výhod korčuľovania potrebné vedieť aj aj niekoľko ďalších dôležitých vecí. Toto je zopár tipov na to, ako bezpečne začať.  Prvým krokom je zadovážiť si správnu výbavu. Či už si korčule požičiate alebo si ich kúpite, vyskúšajte si viacero druhov, napríklad klasické korčule alebo in-line korčule, aby ste zistili ktoré vám viac vyhovujú. Korčule si preto vyberte nielen podľa dizajnu, ale hlavne podľa štruktúry a stability koliesok, respektíve rôznych typov korčúľ.

Čo sa týka bežných korčúľ, tie majú dve kolieska vpredu a dve vzadu, čo je lepšie pre väčšiu stabilitu, najmä u začiatočníkov. Nevýhoda je tá, že u nás sú menej dostupné. In-line korčule majú kolieska usporiadané za sebou a je veľmi ľahké na nich zrýchliť, najmä v porovnaní s korčuľami, ktoré majú vpredu a vzadu dve kolieska. Začnite na takých, ktoré sa vám budú zdať najvhodnejšie. Pre dospelých sú však vhodnejšie predovšetkým in-line korčule.

Nezabudnite na bezpečnosť

Prilba a chrániče kolien, lakťov a zápästí – to všetko je potrebné na korčuľovanie. Spadnúť a poškriabať si koleno je jedna vec, ale pád nabok na ruky alebo pristátie na hlave môže byť najmä vo vyššom veku spôsobiť veľmi nepekné a vážne zranenie. Najčastejšími príčinami pádu na korčuliach je strata rovnováhy alebo snaha rýchlo zabrzdiť či vybočiť, aby ste sa vyhli kolízii či prekážke na ceste.

Nosiť chrániče je zodpovedné. Ako dieťa ste sa možno niekedy aj hanbili navliecť sa do chráničov či prilby, ale teraz na to nie je dôvod. Bezpečnosť je prvoradá a zdravie taktiež. Ak si dáte ochranné prostriedky, budete sa cítiť istejšie aj pri vyššej rýchlosti a eliminujete vznik rôznych nepríjemných zranení. Ak budete kupovať korčule, určite sa predajcu opýtajte aj na chrániče a prilbu, aby vám mohol odporučiť vhodné veľkosti.

V daždi korčule radšej odložte

Pre začiatočníkov je taktiež dobré, aby si našli nejaké bezpečné miesto na korčuľovanie. Začnite na hladkom, rovnom povrchu bez akéhokoľvek väčšieho sklonu, napríklad na rovnom cyklistickom chodníku či na prázdnom parkovisku alebo na kurtoch pred blokom. Uistite sa, že ste si vybrali miesto, ktoré je dobre osvetlené, je bez premávky alebo prekážok v ceste.

Vyhnite sa korčuľovaniu v daždi, pretože klzký povrch môže spôsobiť to, že ľahšie spadnete. Väčšina korčúľ nie je uspôsobená na korčuľovanie vo vlhkých podmienkach – okrem rizika pádu vám hrozí, že si zničíte ložiská na kolieskach, ktoré pod vplyvom vody zvyknú degradovať. Pri korčuľovaní sa zamerajte hlavne na stabilitu, nie na rýchlosť. Naučte sa prv rozbehnúť sa a zabrzdiť, potom pridajte aj zabočovanie do strán. Chce to len trpezlivosť, no predovšetkým buďte v bezpečí.



Zdroj: cnn.com, plnielanu.sk
Odporúčame