Najkrajšie hrady a zámky našich západných susedov: Kde si urobíte tú najkrajšiu fotku a ktorý je najstarší?

Hrad Karlštejn

Česko má množstvo krásnych hradov a zámkov (Zdroj: unsplash.com/Felix Mittermeier)

Leto sa mnohým z nás spája s cestovaním a objavovaním krásnych miest. K nim patria aj hrady a zámky, na ktoré je naša krajina mimoriadne bohatá. Hanbiť sa však nemusia ani bratia Česi. Pozrite sa, ktoré hrady a zámky vám odporúčame.

Bezděz a jeho poklad 

Iba málo hradov sa môže pochváliť tým, že zostali v mimoriadne zachovalej podobe. Hrad Bezděz nebol nikdy upravený ani prestavaný. Nachádza sa približne 83 kilometrov od Prahy, pričom cesta autom vám zaberie približne hodinu. Je to skvelá príležitosť ako spoznať hlavné mesto Česka spolu s týmto hradom. Navyše, Bezděz je úplne opradený legendami. Hovorí sa, že tu mnísi ukryli obrovský poklad. Vyberiete sa ho hľadať?

Zámok Lednice len kúsok od hraníc

Kúsok od našich hraníc, približne hodinu cesty od Bratislavy, sa nachádza nádherný zámok Lednice. História tohto zámku siaha do 16. storočia, pričom sa počas rokov až storočí areál rozrastal a dobudovával. Zámok dnes láka na nádherný interiér, pričom na výber máte až zo 4 okruhov a udržiavanú francúzsku záhradu.

Filmový hrad Karlštejn

Ide zrejme o ten najznámejší hrad v Česku vôbec. Zaslúžil sa o to Karol IV., ktorý ho nechal postaviť ešte v roku 1348. Sám však dohliadal na jeho výstavbu aj zveľadovanie v podobe zariadenia interiéru. Na motívy istej povesti bola dokonca zrealizovaná divadelná hra Noc na Karlštejne, ktorá neskôr dostala aj filmovú podobu. Hrad sa nachádza iba 50 minút autom od Prahy a otvorený je každý deň okrem pondelka.

Zámok Hluboká ako český Windsor

Nad Vltavou sa týči Zámok Hluboká. Výzorovo je veľmi podobný Ledniciam, avšak najdokonalejšie ho vystihuje zámok Windsor. Nečudo. Kňažná Eleonóra bola z anglického Windsoru natoľko očarená, že zámok Hluboká mu chcela čo najviac prispôsobiť, a to sa jej v konečnom dôsledku aj podarilo. Navyše, jeho romantický charakter ho predurčil aj k tomu, aby sa tu natáčala legendárna rozprávka Pyšná princezná. Jeho návštevu môžete spojiť aj s blízkym a populárnym Českým Krumlovom.

Zámok Valtice v meste vína

Lichtenštajnovci patrili kedysi medzi najbohatší rod v Česku. Za svoje sídlo si vybrali naozaj honosnú stavbu, ktorú dnes môžete obdivovať aj vy. Zámok Valtice je ako vystrihnutý z rozprávky. Navyše mesto s rovnomenným názvom ako má zámok, sa môže pýšiť neoficiálnym titulom mesto vína.

Pražský hrad

Naše tipy zakončujeme najvýznamnejšou českou pamiatkou vôbec. Táto monumentálna stavba je vyobrazená na takmer každej pohľadnici či magnetke. Pražský hrad je zároveň sídlom prezidenta, avšak má aj obrovskú historickú hodnotu. Sú tu  pochovaní českí panovníci a uložené korunovačné klenoty.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Pražský hrad – KPR (@hradofficial)Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame