Trápia vás problémy so spánkom? Niektoré typy hudby vám môžu pomôcť zaspať ľahšie, ako by ste čakali

Mladá žena počas spánku v posteli, problémy so spánkom

Hudba pomáha zaspať rýchlejšie (Zdroj: Unsplash/Bruce mars)

Problémy so spánkom trápia čoraz viac ľudí. Nie je preto nezvyčajné, že keď sa chceme vyhnúť medikamentóznej liečbe, v prvom rade siahame po alternatívnych metódach. Okrem upokojujúcich čajov alebo príjemných knižných príbehov, patrí hudba k obľúbeným prostriedkom, ktoré majú uľahčiť proces zaspávania.

Počúvať hudbu pri zaspávaní je bežné

Podľa štúdie publikovanej vo vedeckom magazíne PLOS ONE je bežnou praxou používať hudbu ako pomocný prostriedok pri zaspávaní. Napriek tomu, ako ja táto prax bežná, existuje len málo podrobných výskumov, ktoré by sa spánkovej problematike venovali. Otázne tiež ostáva, akú hudbu v tomto špecifickom prípade ľudia volia.

Podľa informácií uverejnených na webe healthline, vedci analyzovali údaje zo streamovacej služby Spotify, aby zistili, aké typy hudby a zvukov ľudia počúvajú pred spaním. Upresnili, že Spotify sa používa v 92 krajinách a že služby využívajú všetky vekové kategórie. Na základe týchto informácií veria, že ich štúdia je doteraz najglobálnejším pohľadom na hudbu počúvanú pri zaspávaní.

Preverili tisíce skladieb

Na začiatok výskumu najprv zostavili zoznam všetkých skladieb, ktoré obsahovali slovo spánok v rôznych jazykoch. Potom odstránili výsledky, ktoré boli podcasty alebo len zvuky prírody, alebo mali menej ako sto sledovateľov.

Zostalo im 986 zoznamov skladieb, vrátane 130 150 jedinečných skladieb. Ďalej ich štatisticky analyzovali a zoradili do skupín na základe ich charakteristík ako tempo, hlasitosť a energia.

Predchádzajúce štúdie tvrdili, že medzi najpoužívanejšie patrí klasická a inštrumentálna hudba. Prekvapivým výsledkom však bolo, že v tomto výskume mali menej výskytov, dokonca ako rap alebo pop.

Možné vysvetlenia pre výber hudby na spanie

Dr. Alex Dimitriu je certifikovaný odborník v odbore psychiatria a spánková medicína v Kalifornii. Na vysvetlenie poznamenal: „ľudský mozog rozpoznáva vzorce a naozaj si užíva, keď to robí správne.“  Za určitých podmienok, by podľa neho mohli pomôcť niekomu zaspať aj vysoko tanečné a energické skladby.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Opakujúce sa sny: Mávate ich aj vy? Tu je 10 najčastejších, ktoré sa nám snívajú

„Je pravdepodobné, že tieto piesne boli štrukturované, symetrické a predvídateľné, bez hlasných prechodov alebo náhlych zmien tempa a intenzity“, dodal. Čiže, ak chcete mať väčšiu šancu zaspať pri týchto skladbách, pomôže vám, ak ich už poznáte.

Nové skladby totiž udržujú mozog v bdelom stave. Je jedno, čo je hudba pomalá alebo rýchla, pravdepodobne nedostatok „novosti“ je tým faktorom, ktorý upokojuje.

Dodržiavanie spánkovej hygieny pomáha riešiť problémy so spánkom

Dr. Dimitriu ešte odporúča nenosiť slúchadlá, ktoré by potom museli ľudia zložiť alebo by sa mohli zamotať do kábla. Používať časovač na automatické vypnutie hudby a dodržiavať všeobecné postupy správnej spánkovej hygieny, ako je napríklad vyhýbanie sa žiareniu z mobilného telefónu alebo počítača krátko pred spánkom.

Ak máte problémy so spánkom alebo so zaspávaním, dôležitou súčasťou spánku je prísny rozvrh a jeho dôsledné dodržiavanie. To, ktorý typ hudby vám pomôže zaspať, je však individuálne.


Zvyknete pri zaspávaní počúvať hudbu?

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame