Hudba počas operácie: Zmenší váš strach a môže urýchliť aj zotavenie!

Chirurg

photl.com

Hudba pomáha nielen operatérom, ale aj samotným pacientom v lokálnej anestéze. Tí, ktorí počas chirurgického zákroku pri lokálnej anestézii počúvali hudbu, sa menej báli.

Hudba zmierňuje strach pacientov pri operácii a dokonca môže prispieť i k rýchlejšiemu zotaveniu. Zistil to tím lekárov z John Radcliffe Hospital v Oxforde. Tí svojich pacientov počas chirurgického zákroku pri lokálnej anestézii upokojovali hitparádovými hitmi či hudbou z rádia. Ich štúdia sledovala 96 ľudí, ktorí podstúpili menej závažné operácie. Uverejnili ju v časopise Annals of the Royal College of Surgeons.


Tiež by vás mohlo zaujať: Túžite vyzerať mladšie? Pomôcť vám môže operácia očných viečok


Jednej polovici pacientov lekári pustili hudbu, kým druhá operáciu absolvovala za obvyklých podmienok. Následne obe skupiny dostali dotazník, v ktorom na bodovej stupnici uviedli, ako veľmi sa počas zákroku báli. Tí, ktorí počúvali hudbu, svoj strach označili za približne o tretinu menší. Počas operácie tiež v porovnaní s druhou skupinou pokojnejšie dýchali. „Absolvovanie operácie môže byť pre pacientov veľmi stresovým zážitkom. Nájsť spôsoby, ako sa môžu cítiť lepšie, by malo byť naším cieľom,“ vyjadril sa vedúci štúdie Hazim Sadideen. „Pokojnejší pacienti lepšie zvládajú bolesť a rýchlejšie sa zotavujú,“ dodal. Výskum tiež naznačuje, že hudba môže zlepšiť náladu i lekárom a zdravotníckemu personálu.

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.bbc.co.uk.

Zdroj: photl.com, photl.com, SITA
Odporúčame