Húsenice v rajčinách nie sú príjemné: Poradíme, ako sa ich zbaviť aj bez postreku!

Húsenice v rajčinách

Húsenice v rajčinách (Zdroj: GettyImages)

Tieto veľké zelené červy majú názov lišaje tabakové. Na chvoste majú roh, vďaka čomu ich je ľahké rozpoznať. Sú tiež nenásytné, ak sa jedná o rajčiny. Čo robiť, ak ich zbadáte? Ak ste hákliví na chrobáky vo vašej záhrade, zbystrite pozornosť. Tieto bacuľaté húsenice dokážu zožrať všetky listy na paradajkách za jediný deň, no pre ľudí sú úplne neškodné.

Ich zelené sfarbenie je vynikajúcou kamuflážou. Tieto tipy vám pomôžu v tom, ako sa zbaviť húseníc na rastlinách rajčiakov. Z týchto húseníc neskôr vznikajú nočné motýle. Larvy lišaja vychádzajú z pôdy koncom jari alebo začiatkom leta a potom kladú vajíčka na spodnú stranu listov hostiteľskej rastliny.

Drobné húsenice sa liahnu asi za týždeň a rýchlo rastú, keď sa kŕmia. Plnú veľkosť dosiahnu za tri až štyri týždne. Plne dospelé larvy hárožca spadnú na zem, kde sa zavŕtajú a vytvoria kuklu, ktorá sa zmení na nočného motýľa. Lišaje jedia predovšetkým listy rastlín rajčiakov, ale požierajú aj listy zemiakov, baklažánu a papriky, staršie húsenice napádajú aj plody.

Ako sa ich zbaviť?

Identifikácia a odstránenie húseníc z rastliny na začiatku ich životnosti vám pomôže zabezpečiť, že budete mať stále bohatú úrodu paradajok. Keď sa húsenice kŕmia, zanechávajú za sebou tmavozelený alebo čierny trus. Trus má tendenciu zhromažďovať sa na spodných stranách listov a je jasne viditeľný. Kontrolujte preto rastliny aspoň dvakrát týždenne, či nie sú poškodené trusom.

Vtedy zbadáte aj diery v listoch a napokon aj samotné húsenice. Tie sa kŕmia nepretržite, takže ich môžete zozbierať kedykoľvek počas dňa. Najlepší spôsob likvidácie je vybrať ich z rastliny ručne. Húsenice potom pustite do mydlovej vody – takto zahynú. Ak máte problém manipulovať s hmyzom bez rukavíc, radšej si ich nasaďte. Lišaje však pre človeka nie sú nebezpečné či jedovaté.

V hľadaní húseníc potom pokračujte každodenne 5 až 6 dní nepretržite. Týmto spôsobom zvýšite svoje šance na chytenie všetkých húseníc skôr, ako môžu spôsobiť väčšie škody. Pesticídy vo všeobecnosti nie sú potrebné, dokonca ani tie nízkorizikové. Ručný zber zvyčajne vyrieši problém s týmto škodcom.

Prevencia napadnutia lišajmi

Húsenice odradíte napríklad tým, že budete záhradu pravidelne upravovať a odstraňovať burinu v jej okolí. Menej buriny znamená menej miest, kde môžu háďatká klásť vajíčka. Obrábanie pôdy po zbere úrody je ďalšou účinnou stratégiou prevencie, pretože ničí húsenice, ktoré sa do nej zahrabávajú a taktiež ich zámotky.

Spoľahnúť sa môžete aj na niekoľkých prirodzených nepriateľov týchto húseníc. Iný dravý hmyz často konzumuje vajíčka týchto húseníc, ako aj mladé húsenice. Drobné parazitické osy sa zameriavajú na lišaje ako na hostiteľa. Tie do lišajov nakladú svoje vajíčka, čím telá húseníc odumierajú.

Odporúčame