Teplo neprospieva ani rastlinám: Postarajte sa o muškáty vhodne, takto to zvládnu prežiť

Mať krásne muškáty je pýchou každej milovníčky kvetov (Zdroj: Freepik/natale_an)

Mať krásne muškáty je pýchou každej milovníčky kvetov. Krásne záhony či prezdobené balkóny sú na pohľad naozaj neodolateľné, no udržať kvety v dobrej kondícii môže byť fuška. Ak aj vaše muškáty vplyvom horúčav poriadne trpia, pomôžte im zvládnuť extrémne podmienky aj inak, než len dostatočnou vlahou, ktorá by mala byť samozrejmosťou.

Horúce počasie trápi nielen ľudí a zvieratá, ale aj rastliny. Tropické dni a noci spôsobujú rýchlejšie odparovanie vody z pôdy, čo môže spôsobiť vysychanie rastlín a znížiť ich prosperitu. Okrem dostatočnej zálievky svojich kvitnúcich pokladov by ste mali myslieť aj na ostatné zásady, ktoré kvetinkám uľahčia život v horúcom počasí.

Hydratujte ich!

Ako sme už vyššie spomenuli, základom je dbať na dostatočne prevlhčenú pôdu. V suchej rastliny menej kvitnú, rýchlejšie zvädnú a nebudú vám robiť radosť. Pravidelnú zálievku by ste mali muškátom dopriať vždy, keď sa vám zdá, že je substrát príliš suchý.

Snažte sa rastlinku polievať skôr než sa začne substrát oddeľovať od okrajov nádoby. Taktiež záleží aj na tom, čím muškáty polievate – ideálne je, ak použijete vlažnú odstátu (prípadne dažďovú) vodu.

Správne načasovanie

Na to, aby si kvietky užili dávku závlahy naplno, je potrebné správne načasovanie. Ideálnym časom je ráno, kedy ešte nie sú teploty na dennom maxime. Substrát je pomerne schladený, rastlinka svieža a pripravená na prijatie potrebného množstva vody.

Ak to ráno nestíhate, môžete ich, samozrejme, zavlažiť aj večer, avšak dávajte si pozor na použité množstvo vody – vzhľadom na to, že sa rýchlejšie vyparí, je potrebné, aby rastlinka dostala väčšiu porciu.

Doprajte im živiny

Vyživená rastlinka zvládne nepriaznivé podmienky lepšie než tá bez živín. Avšak, k hnojeniu počas horúčav pristupujte opatrne. Určite nepoužívajte žiadne agresívne prípravky a skôr siahnite po šetrnejších produktoch. Ideálnymi sú hnojivá, ktoré sa aplikujú v tekutej forme zriedené vodou. Aj s nimi to však nepreháňajte – bohato postačí, ak použijete polovičnú dávku, prípadne si plnú rozložíte na viac dní v týždni.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Rastlina mesiaca: Begóniu ocenia aj začínajúci záhradkári – táto odroda je najobľúbenejšia

Menej je viac

Určite (a to nielen počas leta) nepolievajte rastliny tak, že z nich vyteká prebytočná voda. Ak neviete odhadnúť vhodné množstvo, pomôžte si internetom – existujú rôzne kalkulačky, ktoré vám uľahčia výpočet množstva vlahy podľa zadaných parametrov.

Ak sa vám však zdá, že vypočítaná vlaha nie je dostatočná a muškáty „sú smädné“, presuňte ich na pár hodín do tieňa mimo priameho slnečného žiarenia. Skvelým tipom je kvety zasadiť do bledých nádob, ktoré sa tak neprehrievajú ako tmavé či hlinené črepníky.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame