Hypertenzia na Slovensku má kvalitnú terapiu: Počuli ste už o takzvanej fixnej liečbe?

meranie tlaku

Kvalitnej liečbe hypertenzie bránia samotní pacienti (Zdroj: Freepik/jcomp)

Možnosti liečby vysokého krvného tlaku na Slovensku sú dobré, problémom je neochota pacientov spolupracovať. Najefektívnejšie ju možno zlepšiť znížením počtu tabliet, ktoré musí pacient užívať. Uviedla prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti a kardiologička Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb  v Bratislave Anna Vachulová s tým, že cieľom je vytvoriť čo najjednoduchší režim, ktorý pacienta nebude zaťažovať.

Je to jeden z hlavných faktorov, ako zlepšiť adherenciu, čiže mieru spolupráce pacienta pri liečbe ochorenia. Pacient môže mať v jednej tablete viac účinných látok. Má tak zabezpečenú dostatočnú liečbu nielen vysokého krvného tlaku, ale napríklad aj cholesterolu. Spojenie liečiv v jednej tablete sa nazýva fixná kombinácia, pričom podľa odborníčky je ich na Slovensku k dispozícii množstvo. Tým, že pacientovi stačí užívať jednu tabletku denne, zvyšuje sa jeho ochota užívať lieky, čím vzrastá aj efekt liečby.

Komplikácie spojené s hypertenziou

U pacienta sa významne limituje riziko vzniku závažných srdcovo-cievnych príhod, ako je infarkt srdca alebo mozgu.  Odborníčky v tejto súvislosti upozorňujú, že neliečený vysoký krvný tlak môže viesť k závažným zdravotným komplikáciám až predčasnému úmrtiu. Neliečený alebo nesprávne liečený vysoký krvný tlak je priamou príčinou kardiovaskulárnych ochorení. Je teda najčastejšou príčinou predčasných srdcovo-cievnych úmrtí.

Taktiež dochádza k poškodeniu obličiek a postupnému zhoršovaniu ich funkcie, pričom pacienti môžu skončiť aj na dialýze. Neliečený vysoký krvný tlak môže poškodiť aj oči, alebo viesť ku vzniku demencie. Väčšina pacientov si myslí, že sa bude liečiť rok, dva alebo päť, ale to je mylná predstava. Ako sme už spomínali, ide o chronické, väčšinou celoživotné ochorenie.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame