Ideálne ráno robí skvelý deň: Prebuďte sa doň bez šoku a svieži ako rybička!

budík

sxc.hu

Patrí ranné vstávanie k vašim obľúbeným častiam dňa? V tom prípade sa môžete zaradiť k hŕstke ľudí, ktorých biorytmus pravdepodobne funguje ako hodinky. Pre väčšinu z nás však hrabanie sa spod periny predstavuje nepríjemnú povinnosť. Ak sa aj vy považujete za sedmospáčov, možno vás naštartuje zopár trikov alebo nový nápaditý budík. Poradíme vám, ako si práve ráno vykúzliť tú správnu atmosféru, aby ste v ústrety novému dňu vykročili s úsmevom.

Prečo ranné vstávanie vlastne nemáme radi?

Ak by sme sa obzreli do minulosti, zistili by sme, že naši prastarí rodičia žiadne budíky ani aplikácie v mobilnom telefóne nepotrebovali. Prebúdzali sa totiž s východom slnka za kikiríkania kohúta a spevu vtákov. Zdá sa vám to idylické ako z rozprávky? Verte či nie, naši predkovia mali vo svojom režime ozajstný poriadok. Večer neponocovali a ráno vstávali zavčasu, aby obriadili zvieratá a neskôr pracovali na poli. To všetko im prišlo prirodzené aj napriek tomu, že nespávali na matraci s pamäťovou penou či ortopedickom vankúši. Súčasná doba plná technologických vymožeností nás však vyhnala k počítačom, láka nás na večerné posedenia a vyžaduje prácu dlho do noci. Tieto faktory sa následne podieľajú na zníženej kvalite spánku. Výsledkom je, že sa ráno prebúdzame neoddýchnutí a z postele by sme najradšej vyliezli až tesne pred obedom.


Mohlo by vás zaujímať: Počítate v noci ovečky? Takto porazíte najväčších sabotérov vášho spánku


Poctivú prípravu začnite už večer

Aby ste sa ráno nemuseli budiť zbytočne zavčasu, nachystajte si väčšinu vecí ešte pred tým, ako sa uložíte na spánok. Dajte si vždy len ľahšiu večeru a vyhýbajte sa povzbudzujúcim nápojom, aby sa vám dobre zaspávalo. Už večer si však premyslite, čo si nasledujúci deň pripravíte na raňajky a čo si oblečiete. Čas potrebný na uverenie praženice pre celú rodinu sa totiž podstatne líši od sekúnd, ktoré strávite otvorením jogurtu alebo zaliatím cereálií čerstvým mliekom. Dosť veľký zhon si ráno ušetríte aj tým, ak deťom aj sebe vyžehlíte oblečenie ešte pred spaním.

Poležte si, ale nie pridlho

Ak ráno precitnete na zvuk budíka a nechce sa vám ihneď vstávať, pokojne sa v posteli ešte ponaťahujte. Tento čas využite na to, aby ste sa pozitívne naladili. Čaká vás dôležité stretnutie s klientom alebo porada so šéfom? Predstavte si, ako všetko dopadne vo váš prospech a že dotyčný ocení vaše úsilie. Za každú cenu sa však vyhnite zlozvyku, ktorý praktizuje veľká čas sedmospáčov – nastaví si budík o hodinu skôr a potom každých 10 minút prerušuje zvonenie. Týmto spôsobom sa ukracujeme o celú hodinu kvalitného spánku, ktorá nám počas dňa môže chýbať a kvôli ktorej sa ráno cítime oťapení. Zistite, koľko spánku nevyhnutne potrebujete a budík si nastavte presne na tú hodinu, v ktorú chcete reálne vykročiť z postele.


Mohlo by vás zaujímať: Stop prebdeným nociam: Zaspávajte aj bez počítania ovečiek!


Rozhýbte sa rituálom

Máte vo zvyku ráno okamžite zamieriť do kúpeľne? Aj takto môže vyzerať začiatok vášho rituálu. Hneď potom vyskúšajte vypiť pohár čistej teplej vody – trochu vás zahreje, naštartuje metabolizmus a napomôže k detoxikácii. Potom si vyvetrajte a ponaťahujte si stuhnuté svalstvo, úplne postačí 5 minút, ktoré vás nabudia a preberú aj mozog. Až keď sa budete cítiť sviežejšie, začnite s prípravou raňajok a ostatných činností, na ktoré ste zvyknutí.

Vyskúšajte inovatívny budík

Keďže doba klasických budíkov postupne upadá do zabudnutia, väčšina z nás uprednostňuje melódiu z mobilu. Na tom nie je nič zlé, pokiaľ vás tón zvonenia dokáže naladiť a pokiaľ má silnejúcu tendenciu – nezačne robiť rámus hneď v prvej sekunde. Ak sa však na svoj telefón spoliehať nechcete, poobzerajte sa po zaujímavých nápadoch od výrobcov budíkov:

  • spev vtákov, šumenie rieky – a iné prírodné zvuky môžete získať v budíku, ktorý mení farby, má zabudovaný teplomer aj stopky (dostupný za 16 €)
  • vibrácie – ide o budík s náramkom na ruku, ktorý vás prebudí svojím trasením a vibrovaním. Je ohľaduplný k vášmu partnerovi, ktorý nevstáva v rovnakom čase ako vy a je vhodný pre ľudí so sluchovým hendikepom (dostupný za 16,90 €)
  • skákajúce „vrešťadlo“ – bliká, kričí a dokáže narobiť ozajstný hluk, až pokiaľ ho nevypnete. Keďže ide o šokovú terapiu, hodí sa len pre tie typy, ktoré zvyknú klasický budík úplne odignorovať (kúpite za cca 32 €). Na podobnom princípe fungujú aj budíky s imitáciou sirény (požiarnej, policajnej,…).
  • lietajúci budík – v čase budenie vrtuľka vyletí do vzduch a samotný budík prestane zvoniť až po tom, čo rotor chytíte a nasadíte naspäť na telo budíka. Takýto raňajší adrenalín si môžete dopriať za 22 €.
  • východ slnka – ide v podstate o lampu, ktorá sa postupne rozsvecuje do teplých tónov za plného svetla následne pridá prírodný zvuk – štebot vtákov či zvonkohru. Má moderný dizajn a namiesto prvotného šoku ráno spôsobí skôr nežné pohladenie. K jej prednostiam patrí aj režim zaspávania. Ak si pustíte rádio, intenzita hlasu aj svetla sa bude postupne znižovať v závislosti od času, ktorý si určíte.

Ako si svoje ranné vstávanie spríjemňujete vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame