Ideálnu postavu vidí každá krajina inak: Ako sú na tom Slováci?

Ľudia

freedigitalphotos.net

Pohľady na ideálnu postavu sa menia nielen časom, ale aj v závislosti od jednotlivých krajín. V medzinárodnom výskume s 20 0000 opýtaných sa potvrdilo, že na Slovensku je ideál ženy chudý, zatiaľ čo muži by mohli byť silní. Okrem toho sa tiež štúdia zamerala na spokojnosť ľudí s ich vlastnou postavou.

Štíhlosť v očiach mužov a žien v rôznych krajinách veľmi pohyblivú cenu, zistili autori medzinárodného výskumu, do ktoreho sa zapojilo 20 000 respondentov v 13 krajinách na štyroch kontinentoch. Vo svete, ktorý toľko dbá na vonkajšie zdanie, je rozdiel medzi žiadúcou a skutočnou postavou v mnohých krajinách značný,“ konštatovala štúdia. Výskumníci dospeli k zisteniu, že v skutočnosti majú do činenia so štyrmi základnými typmi pohľadov na možný ideál.

Štíhlosť je nevyhnutnosť

V Južnej Kórei úplne dominuje štíhlosť, ako v priemernej váhe populácie, tak aj v predstavách o telesnom ideále (81 percent v prípade žien, 80 percent u mužov). Tlak byť štíhly je mimoriadne silný a v rovnakej miere dolieha na mužov aj na ženy, uviedol spoluautor štúdie, francúzsky sociológ Thibaut de Saint Pol.


SÚŤAŽ: Poraďťe sa s čitateľmi a vyhrajte zájazd do kúpeľov či dobrú knihu


Írsko fandí plnoštíhlosti

V Írsku je mužský a ženský ideál podobný, a to teľnatejší (56 percent v prípade mužského idolu, 54 percent u ideálu ženského). Aj v Uruguaji byť ideálna žena plnoštíhla (52 percent), zatiaľ čo muž chudý (62 percent). V Rakúsku, v Uruguaji a Mexiku si skôr cenia chudých mužov, ale v skutočnosti sa priemerná chlapská váha pohybuje značne nad ideálom.

Na Slovensku majú byť štíhle najmä ženy

Naopak vo Francúzsku panuje relatívny konsenzus (62 percent) na tom, že chlap má byť väzba, kým dáma štíhla (52 percent). Podobne aj na Slovensku, v Bulharsku, Izraeli či na Filipínach prevláda tendencia oceňovať štíhlosť skôr u žien ako u mužov.


Tiež by vás mohlo zaujať: Krásna postava aj s pribúdajúcimi rokmi? Zistite, o koľko menej musíte jesť!


Francúzky sú najchudšie, a aj tak chcú najviac chudnúť

Podľa dostupných údajov je okrem Ruska všade váha žien v reáli nižšia ako mužov. Francúzky sú spolu s Taliankami najchudšími Európankami, ale napriek tomu je Francúzsko hneď po Južnej Kórei krajinou, kde si ženy najčastejšie želajú schudnúť; po úbytku kilogramov túži šesť z desiatich Francúzok, a tak trpia diétami.

Diéty sú bojom o krásu, nie o zdravie

,,Keď sa v našej spoločnosti hovorí o zdraví, sa tým na mysli vzhľad. Reči o diétach a zdraví sa v skutočnosti týkajú len vzhľadu,usudzuje sociológ. Varuje pritom predpocitom vinyv prípade ľudí, ktorých telesné schránky sa nevtesnajú do diktátu momentálne platných ideálov.


Snažíte sa schudnúť alebo ste so svojou postavou spokojný? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Zora, AFP, ČTK
Odporúčame