Chcete mať doma dovolenkovú atmosféru počas celého roka? Objavte prímorský štýl v bývaní

Stredomorský štýl bývania

Stredomorský štýl bývania je plný hrejivých tónov Zdroj: (GettyImages)

Leto sa mnohým z nás spája s cestovaním do zahraničia, dovolenkami a oddychom. Takúto príjemnú stredomorskú atmosféru však môžete mať aj doma. Stačí, ak si svoj domov zariadite v prímorskom štýle. Zariadiť si tak môžete celý interiér, jednu izbu alebo len vašu terasu či balkón. Dôležité je dodržať niekoľko základných prvkov. Ktoré to sú?

Farebnosť je pevne daná

Tým najzákladnejším v rámci tohto štýlu je správne zvolená farebnosť. Možno nebude veľkým prekvapením, že ide o kombináciu troch farieb: biela, béžová a modrá. Ich pomer vám odporúčame zvoliť ako 60 % biela, 25 % béžová a modrá by mala byť doplnkovou farbou.

Odtiene symbolizujú piesok, more alebo oblohu a biela je nosnou farbou, ktorú nachádzame nielen na mušliach ale najmä na fasádach domov v stredomorských miestach.

Pruhmi a motívom paliem nič nepokazíte (Zdroj: unsplash.com/Dane Deaner)

Už z percentuálneho pomeru je jasné, že biela by mala dominovať. Môžete si ju zvoliť na steny, nábytok aj podlahu. Jej výhodou je, že odráža svetlo a môže tak opticky zväčšiť celý priestor.

Náš tip: Vymaľujte si tri steny bielou a štvrtú zvoľte v béžovej farbe. Tí odvážnejší môžu stenu ozdobiť aj vertikálnymi bielo-modrými pásmi. Presne tak, ako je to typické pre Stredomorie.

Emócie dotvorí patina

Do hry však vstupuje ďalší zaujímavý prvok a tým je patina na nábytku. Dodáva mu trochu ošúchaný vzhľad, ktorý však vôbec nepôsobí staro, práve naopak. Priestoru vdýchne emóciu. Najlepšie je, že do tohto štýlu si viete nábytok dotvoriť aj sami a ušetriť tak.

Úzky okruh materiálov

Pri výbere materiálov sa zamerajte iba na tie prírodné. Patrí sem masívne drevo, prútie, ratan a čiastočne aj kameň. Napríklad pri kúpe koberca voľte ten z hrubšej tkaniny a v okrúhlom tvare. Bude symbolizovať samotný piesok, ktorý si tak radi užívame pod nohami na dovolenke. Výbornú službu tiež urobí ľan, ktorý môžete použiť napríklad na závesoch. Kvetináče zase zahaľte do vrecoviny.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Búrky dokážu vplývať na zdravotný stav: U ktorých ľudí sa príznaky objavia najčastejšie?

Pre stredomorský štýl sú typické aj vzorované dlaždice, ktoré odkazujú na známe talianske pobrežie Amalfi, na ktorom sa podobná keramika vyrába ručne už stáročia. 

Jedinečné dekorácie

Na dotiahnutie do dokonalosti potrebuje takýto priestor už iba doplnky. Tie si viete vyrobiť aj v pohodlí domova alebo priviezť z letnej dovolenky. Chýbať by nemali mušle, môžu slúžiť ako rám na fotografie alebo ak ich nalepíte na tvrdý papier aj ako samotný obraz. Námornícky kruh, veslá, ošúchané dosky s nápismy patria taktiež k neodmysliteľnej súčasti tohto priestoru.

Pomyselnou čerešničkou na torte však môžu byť rastliny. Aj tie by ste mali vyberať s ohľadom na prímorskú tématiku. Zaujmú citrusy, bonsaj či rôzne druhy paliem.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, youtube.com/renumsk2190, youtube.com/InteriorDesignHub
Odporúčame