Jahody sú kráľovským ovocím: Prečítajte si o ich superúčinkoch

Jahody

sxc.hu

Už celé stáročia je známe, že potraviny nás nielen zasycujú, ale aj liečia. V knihe Superpotraviny sa dozviete, že aj tie najobyčajnejšie pomáhajú v prevencii a liečbe širokého spektra chorôb, neduhov a ťažkostí. Dnes sme si posvietili na zázračné účinky jahôd.

Jahody sú naším prvým, dlho očakávaným sezónnym ovocím. Vďaka vynikajúcej chuti a opojnej vôni sa oprávnene nazývajú kráľovským ovocím. Ako sa píše v knihe Superpotraviny, jahody patria medzi ovocie s najnižším obsahom kalórií. Majú ich dokonca menej než melóny. Sú teda ideálnym ovocím pre všetkých, ktorí chcú schudnúť.

Vyvážený pomer cenných látok robí z jahôd zdatných pomocníkov imunitného systému. Porcia jahôd (200 g) pokryje dennú potrebu vitamínu C. Okrem toho obsahujú mnoho betakaroténu, kyseliny listovej, železa a draslíka. Nijaké tuzemské ovocie nie je také bohaté na stopový prvok mangán. Ten prospieva kostiam, zúčastňuje sa na tvorbe krvi a zásobuje farebnými pigmentmi vlasy a kožu.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás prekyslenie organizmu? Doprajte si túto zeleninu a ovocie


Výskumy ukázali, že jahody majú najväčší antioxidačný účinok zo všetkého ovocia a sú efektívnym prostriedkom v prevencii aterosklerózy – kôrnatenia ciev. Do svojho jedálneho lístka by ich mali zaradiť ľudia, ktorí prekonali infarkt myokardu a pacienti s anginou pectoris. Jahody pôsobia diureticky – zvyšujú produkciu moču a podporujú vylučovanie kyseliny močovej. Preto sa odporúčajú aj pri dne a artritíde. Sú bohaté na vlákninu, ktorá uľahčuje pohyb stolice črevami a pôsobí proti zápche. Niektoré zložky v jahodách (triesloviny) pôsobia protizápalovo a antibakteriálne, viažu škodlivé látky v črevách a pomáhajú pri tráviacich ťažkostiach – plynatosti a hnačkách.


Mohlo by vás zaujať: Buďte fit až do vysokého veku: Naservírujte si tieto zázračné potraviny!


Vo fascinujúcej knihe Superpotraviny objavíte neuveriteľné vlastnosti takmer každého druhu ovocia, zeleniny, obilnín, strukovín, byliniek, korenín a ďalších potravinových zázrakov. Keď sa nebudete cítiť vo svojej koži, neotvárajte lekárničku, ale radšej sa poraďte s touto knihou a choďte sa pozrieť do chladničky alebo do špajzy, kde určite objavíte správnu medicínu. Kniha Superpotraviny vychádza z odborných rád a odporúčaní posledných rokov a je prínosom pre všetkých, ktorí chcú prežiť zdravý, harmonický a plnohodnotný život.

„Tvoja strava nech je tvojím liekom, tvoj liek nech je tvojou stravou.“
Hippokrates

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, PR článok
Odporúčame