Pamätáte si na životný štýl hygge? Bol hitom, teraz však prichádza novinka – a má doslova cenu zlata!

Seniorka s knihou

Naučte sa opäť chytitť svoj život do vlastých rúk (Zdroj: GettyImages)

Každá udalosť v živote nás viac či menej formuje. Niektoré nás posilnia, iné nás zlomia alebo zanechajú hlboké stopy. Je len na nás, čo s nimi urobíme. Japonská filozofia kincugi poskytuje návod, ako opraviť porcelán aj vzťahy. Poskladať a zoceliť skutočné aj psychologické črepiny.

Umenie aj filozofia

Slovo kincugi pochádza z japonských slov kin (zlato) a cugi (štrbina). Ide o japonské umenie opravy rozbitej keramiky pomocou lakovanej živice a zlatej či striebornej farby. Namiesto toho, aby sa praskliny a zlomy skryli alebo zamaskovali, zdôraznia sa, čím zvýraznia jedinečný príbeh opraveného predmetu. V konečnom dôsledku je takýto kúsok ešte krajší než na začiatku a odzrkadľuje prijatie zmeny a silu odolnosti.

Príbeh čajovej misky

Korene kincugi siahajú do 15. storočia. Legenda hovorí, že šógun (generál samurajov) Jošimasa Ašikaga používal pri tradičnom čajovom obrade zakaždým svoju obľúbenú misku. Jedného dňa ju však rozbil, a tak ju poslal na opravu do Číny, odkiaľ pochádzala. Bol však sklamaný, keď sa mu po čase vrátila opravená škaredými kovovými háčikmi, ktoré boli navyše priepustné. Poveril preto japonských umelcov, aby prišli s lepším riešením. A tak sa zrodilo efektívnejšie a najmä estetickejšie kincugi. Technika, pri ktorej sa štrbiny zlepili živicou a posypali zlatým, strieborným či platinovým práškom.


Mohlo by vás zaujať: Liečivá terapia, ktorá je zadarmo? Odhaľte japonské tajomstvo


Vzácny odkaz

„Kincugi je pomalý a veľmi presný obrad, ktorý vyžaduje trpezlivosť a sústredenie. Predmet sa deň za dňom, týždeň za týždňom očisťuje, obrusuje, je oň postarané, uzdravuje sa, až je nakoniec zušľachtený,“ hovorí Céline Santini, autorka knihy Kincugi – Umenie nápravy. Kincugi v sebe nesie hneď niekoľko odkazov. Nemali by sme automaticky vyhadzovať pokazené a rozbité predmety, pretože to ešte neznamená, že už nie sú užitočné. Naopak, mali by sme sa pokúsiť veci opraviť, pretože niekedy tým získavame ešte niečo hodnotnejšie.

Rovnako sa to dá premostiť do nášho duševného sveta a budovania psychickej odolnosti. Každý z nás by mal hľadať spôsob, ako pozitívne čeliť traumatizujúcim udalostiam, poučiť sa z negatívnych skúseností, zobrať si z nich to najlepšie. Pochopiť, že práve tieto skúsenosti nás urobili jedinečným a vzácnym.

Nedokonalosť ako dar, nie hanba

Kincugi odráža aj ďalšiu japonskú filozofiu wabi-sabi, ktorá oslavuje krásu v tom, čo je prirodzené, vrátane nedostatkov. Praskliny a opravy sa stávajú umeleckým vrcholom v živote objektu. Sú tak vysoko cenené, že sú opravené pomocou tých najcennejších kovov a hrdo vystavené, aby ich všetci videli a žasli nad nimi. To isté sa dá aplikovať aj na ľudské nedokonalosti.

Odhalenie zraniteľných miest priznaním chýb či ukázaním starých rán vytvára dôveru vo vzťahoch a podporuje vzájomné porozumenie. Je to dôkaz, že všetci sme omylní, že sa liečime a rastieme, že prežijeme zranenia nášho ega, reputácie alebo zdravia. Môžeme potom žiť ďalej, aby sme o tom rozprávali príbeh. Kým na druhých vnímame zraniteľnosť ako odvahu, na nás samotných je to len nedostatok. A to je chyba. Nepravidelné zlaté čiary na miske namaľované technikou kincugi sú darmi, s ktorými treba pracovať, nie hanbou, ktorú treba skrývať.


Mohlo by vás zaujať: Poznáte štýl Hygge? Objavte 5 ďalších životných prístupov, ktoré sa vám zapáčia


Premeniť obyčajné v neobyčajné

Všetko, čo robíme – dobré aj zlé, môže slúžiť ako životná lekcia. Chyby môžu byť v skutočnosti tie najdôležitejšie zážitky zo všetkých. Veci sa môžu zničiť, vzťahy sa môžu rozpadnúť – tak to v živote chodí. Kincugi učí, že môžete zalepiť každú jazvu a ísť ďalej. To je podstata vynaliezavosti, odolnosti, vytrvalosti a podľa mnohých filozofov aj samotného života. A preto:

  • Žite autentický život: Nebojte sa vecí, ktoré by vás mohli zlomiť. Rovnako ako keramika, aj my sme krehkí. A rovnako ako sa dá keramika rozbiť, dá sa aj opraviť. Neprestávajte žiť intenzívne a udržiavať pri živote všetky vaše nádeje a sny.
  • Staňte sa silní: Naše telá a mysle majú vrodenú snahu liečiť sa znova a znova, čo nás núti ísť ďalej a uvedomiť si, že táto oprava je rovnako dôležitá ako samotná prestávka. Keď porastieme výzvami nášho vlastného života, môžeme robiť zmeny, aby sme prežili a prosperovali.
  • Všímajte si svoj pokrok: Jazvy sú dôkazom našej sily. Nemaskujte ich, namiesto toho pritiahnite pozornosť na to, ako ste ich opravili. Ak ich nebudete liečiť, zostane trauma, ktorá bude riadiť väčšinu vašich rozhodnutí a povedie k úzkostlivému životu.
  • Buďte (k sebe) dobrotiví a budete krásni: Sila kincugi spočíva v kráse toho, čo ste stratili aj získali. Uznajte úlohu, ktorú jazvy zohrali pri vašom formovaní aj prácu, ktorú ste vykonali, aby ste ich napravili. Uznáte tak aj svoju krásu, ktorá je zasa spätá s vašou sebahodnotou.

Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame