Je možné byť pri tele a predsa sa cítiť fit? Pravda niektorých z vás prekvapí

Foto: Getty Images

Foto: Getty Images

Určite aj vy poznáte vo svojom okolí ľudí, ktorí majú nadváhu a možno až obezitu, no oplývajú energiou, úsmevom a doktorov prakticky vôbec nenavštevujú.

Nesťažujú sa na bolesti kĺbov, trávenie im funguje na jednotku a čo im možno mnohí závidia – v jedle sa neobmedzujú a doprajú si to, na čo majú chuť. Je však pravdou, že môžu byť zároveň zdraví? Zistili sme, kde je pravda.

O čom hovorí index telesnej hmotnosti

Skratka BMI vám je iste známa. BMI (z angličtiny Body mass index) je indexom telesnej hmotnosti, ktorý vychádza z dvoch premenných – vašej hmotnosti a výšky. Vypočítate ho tak, že hmotnosť v kilogramoch predelíte výškou v metroch na druhú (BMI = m/h2). Pre európsku populáciu platí nasledujúce rozdelenie:

BMI do 17,5 – toto číslo hovorí o podvýžive. Rizikom je anorexia alebo bulímia. Človek trpí nedostatkom stopových prvkov a jeho zdravotný stav sa zhoršuje.
BMI od 17,5 do 25 – interval pre zdravú, ideálnu telesnú hmotnosť. Vyvážená strava, dostatok pohybu, dobrý metabolizmus a menšia náchylnosť na rozvoj ochorení.
BMI od 25 do 30 – mierna nadváha. Spôsobuje ju najmä nedostatok fyzického pohybu, sedavé zamestnanie alebo nepravidelné stravovacie návyky.
BMI od 30 do 40 – hodnoty z tohto intervalu súvisia s obezitou, kedy je prirodzené fungovanie tela negatívne ovplyvňované nadbytkom tukových zásob.
BMI od 40 – ťažká obezita, ktorá môže mať za následok vážne zhoršenie zdravotného stavu aj sťažené spoločenské uplatnenie a socializáciu.


Mohlo by vás zaujať: Aby kilá konečne išli dole: Skúste tieto 3 veci a získajte štíhlejšiu líniu


Vedci majú jasno

V roku 2018 boli v časopise European Heart Journal zverejnené výsledky štúdie, ktorá sa zamerala na 300 000 ľudí bez srdcových chorôb. Boli klasifikovaní podľa BMI na ľudí s normálnou hmotnosťou, nadváhou a obezitou. Počas 4 rokov bola skúmaná súvislosť medzi zvýšeným BMI a vyšším rizikom mŕtvice, infarktu a vysokým krvným tlakom. Zistenie potvrdilo už dávnejšiu hypotézu: Ľudia s vyšším množstvom tuku, ktorý sa ukladal v oblasti brucha, patrili k tým, ktorí boli najviac v ohrození. Napríklad tí, ktorých obvod pásu bol viac ako 80 cm, mali o 16 % vyššie riziko srdcových chorôb. Preto ak niekto s výraznou nadváhou tvrdí, že sa cíti dobre, zrejme tomu nie je úplne tak, alebo sa negatíva ešte nestihli prejaviť.

Cítite svoju hmotnosť?

Okrem čísla, ktoré ukazuje osobná váha je dobrým ukazovateľom zvládanie každodenných aktivít. Svoju výdrž a výkonnosť otestujete pomerne ľahko. Ak máte vyššiu telesnú hmotnosť, no pritom nepociťujete žiadne ťažkosti, vezmite so sebou svojho štíhleho známeho na dlhšiu prechádzku. Ideálne, ak je vo vašom veku.

Stíhate jeho tempu?
Nezadýchali ste sa pri výstupe do schodov?
Cítite sa pohodlne alebo potrebujete pauzu skôr ako on?

Ak ste sa unavili rýchlejšie, máte jasný signál, že aj tých „pár kíl“ navyše môže časom spôsobovať čoraz väčšie zdravotné problémy.


Mohlo by vás zaujať: Hromadí sa vám tuk v oblasti pása? Začnite s tým niečo robiť!


Rozdiel je v tuku

Subkutánny (podkožný) tuk patrí k najmenším záškodníkom. Zo zdravotného hľadiska je skôr (ne)estetickou záležitosťou a zdraviu nemusí významne uškodiť. Najviac nebezpečný je viscelárny tuk. Ukladá sa v oblasti brucha a obaľuje dôležité orgány (pečeň, pankreas, črevá, obličky, ale aj srdce). Typickým znakom je rozširujúci sa pás, vypuklé až pivné brucho. Priamo súvisí s rozvojom kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky 2. typu, niektorých druhov rakoviny, depresiou, artritídou a demenciou.

Ak sa cítite dobre a fit, je to skvelé. No pamätajte, že vaša váha by nemala prekračovať určité limity, ktoré sú ešte považované za zdravé. Tých 10 kíl navyše sa možno neprejavuje dnes, no za pár rokov sa na vašej vitalite zrejme podpíše.


Aké je vaše BMI? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame