Jedlé jaré byliny zo slovenských lúk: Sú zdravé a mimoriadne chutné, ako ich využijete?

Foto: GettyImages

Bazalka, tymian či bobkový list majú v slovenských kuchyniach čestné miesto. Chutné byliny môžete pestovať v záhrade, no i v byte, alebo ich domov pohodlne priniesť z najbližšieho supermarketu. Vedeli ste však, že aj v slovenskej prírode rastú byliny výnimočné nielen chuťou, ale aj zdravotnými benefitmi?

S liečivými bylinami, medzi ktoré patrí pľúcnik lekársky alebo pastierska kapsička, ste sa už určite stretli. Možno si ich pamätáte z herbárov alebo z prechádzok v prírode, či po nich dokonca siahate pri zdravotných problémoch. Slovenské lúky a lesy sú okrem nich posiate aj mnohými rastlinami, ktoré je možné využiť pri varení.

Blyskáč jarný (Ficaria verna) je známy pre svoju zázvorovú vôňu. Zbiera sa pred zakvitnutím skoro na jar, kedy má najlepšiu chuť. Rastie v lesoch a blízko vodných zdrojov, kde tvorí rozsiahle zelené koberce. Najlepšie chutí v jarných šalátoch.

Hviezdica prostredná (Stellaria media) ľudovo kuračka rastie takmer všade. Používa sa nielen ako pochúťka pre sliepky, ale aj ako zelené hnojivo. Nenechajte sa tým odradiť – je šťavnatá a má výbornú chuť. Rastie celoročne, najchutnejšia je na jar.


Mohlo by vás zaujať: Žihľava je prírodný liek a máte ju zadarmo: Pri akých neduhoch dokáže pomôcť?


Pŕhľava dvojdomá (Urtica dioica) je plná vitamínov a živín, má silné očistné schopnosti. Nájdete ju v lesoch aj v záhradách, je skvelá do prívarkov namiesto špenátu, ale chutí výborne aj surová. Žihľavový čaj pomôže pri chudokrvnosti a konzumácia pŕhľavy podporuje rast vlasov.

Zádušník brečtanovitý (Glechoma hederacea) si ľahko zapamätáte podľa lístkov v tvare srdiečka a drobných modro-fialových kvietkov. Je horkastý a príjemne aromatický. Dá sa jesť surový, ale kedysi sa používal skôr ako korenie spolu s rascou. So zemiakmi a v polievke chutí najlepšie. Vyskúšajte ním nahradiť petržlen.

Zubačka cibuľkonosná (Dentaria bulbifera) má chutné listy aj cibuľky. Listy pripomínajú žeruchu, sú výborné v šalátoch alebo do pomazánok. Bobuľa chutí ako reďkovka alebo kaleráb.


Mohlo by vás zaujať: Bazové kvety rozvoniavajú: Pripravte si z nich čaj na nachladnutie alebo sirup


Baza čierna (Sambucus nigra) má sladké kvety, bežne sa z nich robia sirupy. Baza obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok, pomáha krvnému obehu, chráni cievy a tíši zápaly. Vyskúšajte aj bazový džem alebo pridajte bazu do koláčov.

Medvedí cesnak (Allium ursinum) je zdravá a chutná bylinka, ktorá rastie skoro na jar vo vlhších lesoch. Typický je pre svoju cesnakovú chuť. V receptoch ho môžete kombinovať s lesnými hubami, bryndzou a rovnako chutný je aj so zemiakmi a cestovinami. Pri zbere si dávajte pozor – mohli by ste si ho pomýliť s jedovatou konvalinkou.

Náš tip: Pri zbere akýchkoľvek bylín sa vyhnite miestam okolo ciest, po ktorých pravidelne jazdia autá, ako aj polí a sadov, ktoré sú chemicky ošetrované. Všetky byliny môžete mraziť alebo sušiť a uchovať tak chuť aj liečivé účinky počas celého roka.


Zistite o bylinkách ešte omnoho viac: Táto kniha z Martinus.sk vám odhalí ich liečivú silu

Zdroj: pexels.com, pexels.com, Stanislava
Odporúčame