Jedlo ako zbraň proti stresu: Zaraďte do svojho jedálnička tieto superpotraviny

stresujúci muž sediaci za stolom

Dlhodobý stres zvyšuje riziko mnohých zdravotných ochorení, napríklad cukrovky (Zdroj: Freepik/pressfoto)

Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí v strese často siahajú po niečom pod zub, mali by ste vedieť, že existujú potraviny, ktoré môžu pomôcť stabilizovať hladinu cukru v krvi alebo zmierniť vašu emocionálnu reakciu. V tomto článku si povieme o niekoľkých potravinách s touto „zázračnou schopnosťou“.

Zelená listová zelenina

Súhlasíme, že v strese je lepšie pochutiť si na niečom nezdravom, ako napríklad na hranolkách, ale na obed vám odporúčame „dať si zelenú“. „Zelená listová zelenina ako špenát obsahuje folát, ktorý produkuje dopamín, chemickú látku vyvolávajúcu v mozgu pôžitok, ktorá vám pomáha udržať pokoj,“ povedala pre CNN registrovaná dietologčika Heather Mangieri. V roku 2012 štúdia prebiehajúca na 2 800 ľuďoch v strednom a staršom veku zistila, že tí, ktorí konzumovali najviac folátu, mali nižšie riziko symptómov depresie ako tí, ktorí ho užívali najmenej.

Morčacie prsia

Aminokyselina tryptofán, ktorá sa nachádza v potravinách obsahujúcich bielkoviny, pomáha produkovať serotonín, „chemikáliu, ktorá reguluje hlad a pocity šťastia a pohody,“ vysvetlila Mangieri. Medzi ďalšie potraviny s vysokým obsahom tryptofánu patria orechy, semená, tofu, ryby, šošovica, ovos, fazuľa a vajcia.

Ovsené vločky

Výskumy ukazujú, že aj sacharidy môžu pomôcť mozgu vytvárať serotonín. Namiesto toho, aby ste siahali po rýchlych cukroch, jedzte komplexné sacharidy. „Stres môže spôsobiť zvýšenie hladiny cukru v krvi,“ povedala Mangieri, „takže komplexné uhľohydráty, ako sú ovsené vločky, neprispejú k vášmu potenciálnemu nárastu glukózy v krvi.“

Jogurt

Akokoľvek bizarne to znie: aj baktérie vo vašom čreve môžu prispievať k vášmu stresu. Výskum ukázal, že mozog vysiela signály do čreva, čo je dôvod, prečo stres dokáže spôsobiť problémy s trávením. Táto komunikácia prúdi aj opačným smerom, teda z čreva do mozgu. Štúdia UCLA z roku 2013 medzi 36 zdravými ženami odhalila, že konzumácia probiotík v jogurte znižuje mozgovú aktivitu v oblastiach, ktoré zvládajú emócie, vrátane stresu. Navyše jogurt je okrem probiotík plný vápnika a bielkovín, takže určite nič nepokazíte, ak si ho zaradíte do jedálnička.

Losos

Keď ste v strese, môže to vyburcovať hormóny úzkosti, ako je adrenalín a kortizol. „Omega-3 mastné kyseliny v lososoch majú protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pôsobiť proti negatívnym účinkom stresových hormónov,“ vyjadrila sa pre CNN Lisa Cimperman, hovorkyňa Akadémie výživy a dietetiky. Dôkazom je štúdia, ktorá na vysokoškolských študentoch medicíny v Oregone ukázala, že tí, ktorí užívali doplnky omega-3, mali o 20 % nižšie úzkosti v porovnaní so skupinou, ktorá dostávala tabletky s placebom. A práve jedna porcia vareného divokého lososa môže mať viac ako 2 000 miligramov omega-3.

Čučoriedky

Mangieri sa vyjadrila, že „antioxidanty a fytonutrienty nachádzajúce sa v bobuliach pracujú na vašej obrane, pomáhajú zlepšovať reakciu vášho tela na stres a bojujú proti voľným radikálom súvisiacim so stresom.“ Okrem toho, jeden výskum tiež ukázal, že jedáci čučoriedok sú na tom lepšie s bunkami typu bielych krviniek, o ktorých vieme, že sú rozhodujúce v boji proti stresu.

Pistácie

Pistácie majú priaznivé účinky na zdravie srdca. „Jesť pistácie môže znížiť akútny stres znížením krvného tlaku a srdcovej frekvencie,“ hovorí Mangieri. „Orechy obsahujú kľúčové fytonutrienty, ktoré môžu poskytnúť antioxidačnú podporu pre kardiovaskulárne zdravie.“ Navyše, rytmický pohyb lúskania škrupín zamestná nielen vaše ruky, ale aj samotnú myseľ.Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame