Jednoduchý cvik uľaví nohám: Zbaví vás bolestí aj opuchov!

Strečing nôh

Jednoduchý cvik vám pomôže k vytúženej úľave vašich nôh (Zdroj: Freepik.com)

Celý deň ste na nohách a ešte k tomu máte chodidlá uväznené v zimnej obuvi? Nečudo, že po vyzutí doma cítite únavu a bolesť, alebo musíte dokonca bojovať s opuchmi chodidiel. Problémom sú najmä úzke topánky, kde sa prstom nedostáva dosť priestoru. Ak sú počas celého dňa stlačené k sebe, bez možnosti pohybu, ich svaly začnú ochabovať.

Pomôcť vám môže aktívny strečing, pomocou ktorého prsty na nohách roztiahnete, uvoľníte, rozhýbete, a tak boľavým nohám uľavíte. Tento strečing je súčasťou takzvanej foot jogy – jogy nôh, teda orientálnej liečebnej techniky, zameranej na nohy. Jej cvičitelia upozorňujú, že zdravie chodidiel je mimoriadne dôležité – čo sa deje s chodidlami, ovplyvňuje aj naše kolená, driek a celú chrbticu.

Cvik, ktorý vás zbaví bolesti chodidiel aj prípadných opuchov, je veľmi jednoduchý. Učiteľka jogy Michelle McGinnis ho nazýva „podanie si ruky s nohou“, a je to naozaj ten najvýstižnejší popis.


Mohlo by vás zaujať: Bolievajú vás nohy? Pomôžte si cvikmi s vecami, ktoré máte doma po ruke


Postup je nasledovný:  

Vyzujte si topánky aj ponožky, a posaďte sa na podlahu alebo na stoličku. Chrbát sa snažte držať vyrovnaný, nehrbte sa. Pravý členok si prekrížte cez ľavé stehno. Dlaň ľavej ruky nasmerujte oproti chodidlu a prsty ruky vložte medzi prsty na nohe, tak, aby ste ich čo najviac roztiahli.

Cvik na úľavu chodidlám
(Zdroj: Súkromný archív M.K.)

Teraz prsty rúk zasuňte tak hlboko medzi prsty na nohách, ako sa len dá. Na 10 sekúnd začnite tlačiť, a povoľte. Opakujte 8-krát.

Cvik na úľavu chodidlám
(Zdroj: Súkromný archív M.K.)

S prstami ruky stále zakliesnenými medzi prstami na nohách začnite krúžiť členkom. Hýbte 8- až 10-krát do jednej a potom rovnako aj do druhej strany.

Cvik na úľavu chodidlám
(Zdroj: Súkromný archív M.K.)

Nakoniec palcom jemne vymasírujte klenbu chodidla. Postup opakujte aj s druhou nohou.

Videonávod nájdete tu:Zdroj: Plnielanu.sk, YouTube/TheWellnessClinic
Odporúčame