Jemné chodidlá vďaka rybičkám: Skúšali ste už biopedikúru?

Ichtyoterapia

wikimedia.org

Vo viacerých oblastiach starostlivosti o telo badať v poslednom období návrat k prírode. Alternatívou konvenčnej medicíny sa stáva prírodné lekárstvo a kozmetika. Nejde o konkurenciu, skôr o rozšírenie a doplnenie možností, ale bez použitia chemoterapeutík a rôznych mastičiek zaťažujúcich organizmus.

V súčasnosti sa na liečebné terapeutické a kozmetické účely využívajú viaceré zvieratá – napr. psi (kanisterapia), kone (hipoterapia), včely (apiterapia). Cestu k nám si z ďalekej tureckej oblasti Kangal našli aj rybičky (ichtyoterapia) Garra rufa. Mnohí priaznivci ju volajú vznešene Doktor Ryba. Jej unikátne liečiteľské a ošetrovateľské schopnosti uznali aj odborníci na medzinárodnom lekárskom kongrese už pred viac ako 20 rokmi. Právom zaujali spolu s kaprovitými rybkami Cyprinion macrostomus svoje miesta v rôznych kozmetických, relaxačných a wellness centrách. Tu sa venujú ošetrovaniu a starostlivosti o najväčší orgán ľudského tela, a to ľudskej pokožke.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás bolesti kĺbov či problémy so žilami? Pomôcť vám môžu pijavice!


Naturálny dotyk prírody

Ošetrenie rybičkami je procedúra, ktorá podľa dostupnej literatúry siaha do čias dávno minulých. Najviac je rozšírené vo wellness centrách USA a Japonsku. „Tento zázrak prírody nachádza aj u našich občanov čoraz väčšiu obľubu. Počas relaxačno-regeneračnej terapii u nás spájajú príjemné s užitočným. Mnohým uponáhľaným ľuďom dobre padne hodinka odpočinku a rozmaznávania našimi rybičkami. Ani sa nenazdajú a razom majú hotovú biopedikúru rúk či nôh. Opakovanými návštevami môžu postupne vyhladzovať aj jazvy, prípadne redukovať celulitídu,“ prezradila Jarmila Miklovičová z bratislavského wellness centra.

Najčastejšia pomoc malých plávajúcich dermatológov v kozmetike

  • pedikúra –zbavenie odumretých častí kože zabezpečí, že budete mať jemnejšie a hladšie chodidlá
  • píling nôh – hĺbkové čistenie pokožky
  • príjemná mikromasáž – prekrvenie dolných a horných končatín, prípadne aj celého tela
  • celková regenerácia tela aj duše

Mohlo by vás zaujímať: Liečba močom: Na akom princípe funguje a v čom vám môže pomôcť?


Príprava na kúpeľ s rybičkami

  • minimálne 12 hodín pred návštevou kozmetického salónu sa nemajú lakovať nechty
  • požívanie alkoholu, liekov alebo drog je zakázané
  • pred procedúrou treba vynechať nanášanie akýchkoľvek krémov, parfumov a deodorantov na pokožku
  • pred vstupom do vane sa treba dôkladne osprchovať

Biopedikúra je zdravotne bezpečná

Procedúra prebieha vo vani, kde je približne 36 stupňov teplá voda. Vtedy sú rybičky najaktívnejšie. “Do skrášľovania nôh je zapojených 300 až 360 rybičiek. Používame dva druhy súčasne. Cyprinion macrostomus sú väčšie – asi 14 cm dlhé – a dravejšie než Garra rufa. Tie štartujú k odumretej pokožke ako prvé. Urobia takpovediac najhrubšiu prácu. Po nich sa dostanú k slovu rybičky Garra rufa, ktoré robia jemnú prácu. Malými chĺpkami v papuľke jemne obrusujú povrch kože. Dočisťujú všetky kožné prebytky a odumreté časti kože. Popri veľmi precíznej práci vypúšťajú do vody enzýmy, ktoré podporujú liečbu kožných defektov a upokojujú pokožku. Celá terapia je úplne bezbolestná. Klienti môžu spočiatku registrovať šteklenie pohybujúcich sa rybičiek, prípadne jemné odhryzkávanie prebytočných, zväčša odumretých častí kože. Po stopercentnej prírodnej pedikúre od nás odchádzajú vždy príjemne zrelaxovaní,” uistila J. Miklovičová.

Po biopílingu sa odporúča natrieť pokožku hydratačným krémom alebo telovým mliekom.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Kto sa rybičkám musí vyhýbať?

Liečbu nemožno absolvovať ani v prípade, ak je koža zapálená, alebo sú na nej otvorené rany. Vyhnúť sa jej musia aj ľudia, ktorí sa nemôžu kúpať v teplej vode (srdcovo-cievne ochorenia, cukrovka, tehotné ženy a pod.), alebo majú oslabený imunitný systém.

Aj keď sa rybičky osvedčili pri liečbe kožných ochorení, najmä psoriázy, nie je možné v kozmetických či wellness centrách absolvovať ich liečbu. Tú môžu robiť iba špecializované centrá s povolením na zdravotnú činnosť.

Cena

  • 1 hodinový pobyt s rybičkami stojí približne 40 eur.
  • Kozmetické salóny poskytujú aj rôzne permanentky a akcie  – napríklad 21-dňovú zvýhodnenú terapiu za 756 eur, ktorá zahŕňa 42 hodín ošetrenia (1 h/18 eur).

Vyskúšali ste už ichtyoterapiu? Aké s ňou máte skúsenosti? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: wikimedia.org, wikimedia.org, Viola
Odporúčame