Jitka Zelenková sa teší do Bratislavy, v Štúdiu L+S omladne o dva roky

Jitka Zelenkova a Gospel Family Slovakia

Jitka Zelenková sa už teší na vystúpenie s Gospel Family Slovakia (Zdroj: predpredaj.sk)

Na Slovensko sa po štyroch rokoch vracia speváčka so zamatovým hlasom, ktorá si už niekoľko generácií poslucháčov získala milostnými baladami s krásnymi textami a precíteným prejavom. Jitka Zelenková v Bratislave oneskorene oslávi svoje životné jubileum a jej energia nepochybne presvedčí všetkých o tom, že vek je skutočne len číslo.

Ako sa tešíte na slovenské publikum?

Teším sa veľmi! Slováci majú skvelé hudobné cítenie a vždy sa mi tu spieva senzačne. Nevystupujem na Slovensku veľmi často, takže dúfam, že to bude pre mňa aj pre divákov výnimočný zážitok. Veľmi sa teším, že sa znova stretnem aj so slovenskými The Gospel Family. Je to vynikajúci zbor a vždy, keď s nimi spievam, behá mi mráz po chrbte. Je to obrovská sila. Bodaj by nie, keď vám za chrbtom znie štyridsať nádherných zladených hlasov!

Čo budete spoločne s Gospel Family spievať?

Máme niekoľko pesničiek, ktoré sme už v máji predstavili pražskému publiku na mojom narodeninovom koncerte v divadle ABC. Neprezradím všetky, ale samozrejme nesmie chýbať Bez lásky láska není. A potom tiež spoločne zaspievame nádhernú ústrednú pieseň z muzikálu Leví kráľ Circle of Life, ktorú som natočila do filmovej verzie z roku 1994, a to nielen v češtine, ale aj v slovenčine. Slovenský text napísal Kamil Peteraj. Túto pesničku bežne nespievam, vlastne to bude po Prahe iba druhýkrát, čo zaznie niekde naživo.

Jitka Zelenková
Speváčka Jitka Zelenková vystúpi v štúdiu L+S (Zdroj: predpredaj.sk)

Budete vystupovať v legendárnom Štúdiu L+S. Ako spomínate na Milana Lasicu a Jula Satinského?

Spomínam na nich v tom najlepšom! V prvom rade to boli prvotriedni komici. Ich humor mi je veľmi blízky. Poznali sme sa od 70. rokov a myslím, že sme boli naladení na podobnej vlne. Pamätám si napríklad, ako sme spoločne vystupovali na Libereckých výstavných trhoch, kam som ich vždy vozila svojim fiatikom. Milan bol navyše skvelý textár a tiež spevák. Jeho odchod je ešte pomerne čerstvý a stále som si nezvykla na to, že už nie je na tomto svete. Som ale veľmi rada, že odkaz oboch žije ďalej, napríklad aj práve v Štúdiu L+S. Dúfam, že to krásne divadlo bude tešiť svojich divákov ešte veľmi dlho!

Koncertom Znovu 70 v Štúdiu L+S dodatočne oslávite po covidovej pandémii svoje predvlaňajšie okrúhle narodeniny. Aké to je takto omladnúť?

Skvelé! Priala by som to každému. (smiech) Najskôr sa mi veľmi nepáčilo, že sa bude takto stále dookola pripomínať, koľko už mám rokov. Keď to číslo vidím niekde napísané, vždy sa trošku zľaknem. Často sa hovorí, že vek je iba číslo. Ja som presvedčená, že pokiaľ človeku slúži zdravie a obklopuje sa mladými ľuďmi, čo ja robím, tak sa nikdy nebude cítiť starý.

Ako veľmi dobre poznáte Slovensko a ktoré miesta tu máte rada?

Mám na Slovensko a Slovákov slabosť vlastne už od detstva. S rodičmi som už ako malá jazdila pravidelne každé leto do Piešťan, kde otecko dirigoval kúpeľný orchester. Na kúpalisku Eva som sa dokonca naučila plávať. V posledných rokoch som si veľmi obľúbila Kysuce. Pravidelne jazdím za svojimi kamarátmi do Starej Bystrice, kde je krásny orloj a hlavne nesmierne milí a pozorní ľudia. A tá nádherná príroda, kopce, lesy, potôčiky. Sú tam krásne západy slnka a hviezdy tak jasné, že by som sa na ne dokázala pozerať hodiny.

Jitka Zelenková s rodičmi
Jitka Zelenková s rodičmi na prázdninách v Piešťanoch (Zdroj: predpredaj.sk)

Zdroj: TS
Odporúčame