Jo-jo efekt pri chudnutí: Vyhnite sa mu raz a navždy!

Vysoká hmotnosť

sxc.hu

Nočná mora všetkých chudnúcich. Nikto z vás si ho neželá, no on sa aj tak objaví. Najmä vtedy, keď je úbytok na váhe rýchly a drastický. Urputne a ťažko zhodené kilá, sa akoby šmahom ruky nielen vrátia, ale ešte ich pribudne aj niekoľko navyše. Čo robiť aby neprišiel zlovestný jo-jo efekt?

Jo-jo efekt je stav, kedy sa ťažko zhodené kilogramy po ukončení diéty rýchlo vrátia a často krát sa človek dostane ešte na vyššiu váhu, ako pred diétou. Tento efekt sa objavuje najmä po tých diétach, ktoré sú veľmi rýchle, drastické a pre telo sú akoby šokom. Organizmus naň nie je pripravený a týmto spôsobom sa bráni.

Jedná sa o zákonitosť

V prípade jo-jo efektu ide o logickú zákonitosť prírody. Dalo by sa povedať, že ide o akýsi trest prírody za neznalosť jej zákonov. A tak, ako v našom právnom poriadku, ani v prírode vás neznalosť zákonov neospravedlní. Doplácate iba na to, že chcete nelogicky rýchlo schudnúť a nemyslíte na následky. Naše telo sa v období počas chudnutia dostáva do pohotovostného stavu. Začne spomaľovať telesné procesy a metabolizmus. Organizmus si počas chudnutia šetrí energiu. Keď však  človek dosiahne svoj cieľ a schudne, začne menej dodržiavať prísne pravidlá a začne viac jesť. A práve vtedy začne váš organizmus ukladať všetky prijaté tuky a energiu ešte omnoho intenzívnejšie ako predtým.


Tiež by vás mohlo zaujať: Vyberajte diéty s rozumom: Tieto ohrozujú vaše zdravie!


Jedna veľká dilema

Ak prestanete držať diétu, priberiete. Ale ak ju neprestanete držať, nezrýchli sa vám metabolizmus a priberiete tak, či tak. Ide o naozajstnú dilemu. Ako ďalej? Musí predsa existovať spôsob ako schudnúť natrvalo. Čo je teda nutné dodržať preto, aby neprišiel obávaný jo-jo efekt?

Vyhnite sa mu navždy

Je úplne jedno, akým spôsobom ste schudli, jo-jo efekt sa môže dostaviť pri akomkoľvek type diéty či hladovky, pri akomkoľvek počte zhodených kilogramov, ako aj pri akomkoľvek type postavy. Ak sa mu teda chcete naozaj vyhnúť, dodržujte nasledovné podmienky:

  • chudnite pomaly – nie nadarmo sa hovorí, že za ako rýchlo schudnete, za toľko priberiete naspäť a naopak. Ak chcete schudnúť natrvalo, chudnite radšej pomaly, ale isto. Nejde len o obmedzenie tučných a mastných jedál, musíte zmeniť celý svoj životný štýl a to už natrvalo. Musíte začať jesť viac zeleniny a ovocia, chudého mäsa, obmedziť biele pečivo a hlavne jesť pravidelne, niekoľko krát za deň a v menších množstvách. Je dokázané, že správnym stravovaním sa dá schudnúť lepšie, efektívnejšie a najmä bez neželaného jo-jo efektu.
  • pozor na jednostranné diéty či hladovku – práve tie zväčša zapríčinia pomerne rýchly úbytok kilogramov. Ak ich však prestanete držať a začnete sa stravovať „normálne“ vaše telo naberie stratené kilá rýchlo naspäť. Ak budete držať krátkodobé drastické diéty, trest v podobe jo-jo efektu vás pravdepodobne neminie,
  • musíte športovať – bez toho to jednoducho nejde. Športom vyvážite obdobie, kedy nebudete diétovať. Inak sa na vás zhodené kilogramy opäť rýchlo nalepia. Podobne ako zmena v stravovaní, aj pravidelný pohyb sa musí stať odteraz trvalou súčasťou vášho života. Ak budete intenzívne cvičiť mesiac a potom si dáte ďalší mesiac či dva pauzu pri rovnakom príjme potravy, zhodené kilá na seba nenechajú dlho čakať a budú vašu postavu zdobiť opäť.

Tiež by vás mohlo zaujať: Vyvarujte sa najčastejších chýb pri chudnutí!


Tabletkám sa radšej vyhnite

Ak si myslíte, že niektoré z tabletiek na chudnutie vám pomôžu schudnúť, radšej si odložte peniaze na zeleninu a ovocie. Ich efekt je zväčša alebo takmer nulový, alebo len dočasný. Jediný overený spôsob ako schudnúť, je zmeniť svoj životný štýl, začať sa stravovať zdravo, pravidelne a nezabúdať na pravidelný šport.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame