Od narodenia autora textu Tichej noci uplynulo 230 rokov: Joseph Mohr sa stal slávnym až po smrti, no život zasvätil pomoci ľuďom

koledníci

Tichá noc je najznámejšou vianočnou koledou (Zdroj: Freepik/freepik)

Tichá noc je zrejme najznámejšia vianočná pieseň. Jej jemná melódia a prívetivé slová dotvárajú atmosféru sviatkov už viac ako 200 rokov. Od narodenia autora jej textu, rakúskeho katolíckeho kňaza Josepha Mohra, uplynulo v nedeľu 11. decembra 230 rokov.

Kňaz, ktorý pochádzal zo skromných pomerov

Joseph Mohr sa narodil 11. decembra 1792 v Salzburgu ako druhé dieťa Anny Schoiberovej. Jeho rodina žila v chudobných pomeroch. Matka si zarábala pletením a predávaním svetrov a spolu s deťmi bývala v jednej domácnosti so svojou matkou.

Budúcnosť autora textu Tichej noci ovplyvnil kňaz Johann Nepomuk Hiernle. Všimol si totiž, že dospievajúci Mohr má veľmi dobré študijné schopnosti. Finančne mu prispel na gymnaziálne štúdiá, počas ktorých sa mladík venoval aj hre na husliach a spevu. Mohr vyštudoval teológiu v rokoch 1811 – 1815 v rodnom meste a za kňaza ho vysvätili 21. augusta 1817.

Ako rímskokatolícky kňaz pôsobil na pozícii vikára (zastupujúceho duchovného) v dedine Mariapfarr a neskôr v Oberndorfe. Tam vznikla a prvýkrát zaznela koleda Tichá noc, svätá noc. Keby však nebolo veľkej nepríjemnosti, možno by sme ju nikdy nespoznali.

K vzniku Tichej noci prispela náhoda

V kostole sv. Mikuláša v roku 1818 prehrýzli myši mechy organu. Mohr to zistil 23. decembra a o deň neskôr, čiže na Štedrý deň, sa mala konať vianočná omša. Odslúžiť ju bez hudby bolo nepredstaviteľné.

Rozhodol, že situáciu môže napraviť sviatočná pieseň, ktorá by sa dala zaspievať bez hudobného sprievodu. Ako podklad použil text, ktorý napísal vraj ešte v Mariapfarre. O skomponovanie hudby požiadal priateľa, učiteľa hudby a oranistu Franza Xavera Grubera. Tomu sa za krátky čas podarilo zložiť ikonickú melódiu, ktorá nás sprevádza už viac ako 200 rokov.

Josepha Mohr mal obdivuhodné sociálne cítenie. Ako kňaz žil skromným životom a mal rád ľudí. S obyčajnými ľuďmi sa často stretával aj v krčmách, čo výrazne ovplyvnilo jeho kariérny rast. V roku 1837 ho napokon vo veku 45 rokov vymenovali za kaplána a pôsobil v menšej dedine Wagrain. V nej sa mu podarilo vybudovať školu pre chudobné deti, v ktorej sám vyučoval. Autor textu obľúbenej vianočnej piesne zomrel 4. decembra 1848 vo Wagraine, keď mal len 56 rokov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Čas radosti, nádeje a duchovnej prípravy na Vianoce: Ako a kedy vznikla tradícia adventného venca?
Múzeum Tichej noci a kaplnka v Oberndorfe (Zdroj: de.wikipedia.org/Gakuro)

Autorov piesne sa podarilo nájsť taktiež náhodou

Na Štedrý deň roku 1853 si pieseň Tichá noc vypočul aj pruský kráľ Friedrich Wilhelm IV. Dvornému koncertmajstrovi prikázal, aby našiel jej autorov. Nebolo to však také jednoduché, keďže Mohr a Gruber boli len obyčajní, bezvýznamní ľudia. Mohr bol navyše už po smrti. Skladateľa Grubera sa im nedarilo nájsť celý rok a našli ho až vďaka náhode.

Nasledujúci rok si salzburský zbor chystal vianočný program, do ktorého nezabudol zaradiť ani pieseň Tichá noc. Jeden z členov zboru, mladík Felix Gruber, ju ale nespieval úplne podľa nárokov zbormajstra. Ten mu udelil pokarhanie, na čo Felix namietal, že pieseň spieva tak, ako ho to naučil jeho otec. On vie predsa najlepšie, ako správne spievať piesne, ktoré sám skomponoval. Šéf zboru poznal dvorného koncertmajstra a preto vedel o príkaze, ktorý vydal Friedrich Willhelm IV.

Franz Gruber vďaka tomu prežil zvyšok života ako slávny človek. V chráme sv. Mikuláša v Oberndorfe dnes nájdete plaketu s nápisom: „Učiteľ Franz Gruber tu 24. decembra 1818 napísal melódiu piesne Tichá noc, svätá noc a vikár Joseph Mohr zložil jej slová“.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame