Na čo netreba zabúdať pri kúpe vianočných darčekov? S našimi radami zvládnete ich výber bez stresu!

rodina pri stromčeku

Darujte niečo, čo naozaj poteší (Zdroj: Freepik/syda_productions)

Nákup darčekov vie byť niekedy poriadna drina. Hlavne vtedy, keď vám obdarovaný povie, že už všetko má alebo nič nechce. Ďalším faktorom, ktorý vám môže spôsobiť vrásky na tvári, je aj určité očakávanie, že darček musí byť originálny, veľký alebo niečím špeciálny. Dobrý darček sa však cení aj bez týchto atribútov, stačí poznať vkus príjemcu. V našom článku sa dozviete rady, vďaka ktorým si výber uľahčíte.

Urobte si zoznam

Do zoznamu si napíšte mená ľudí, ktorých chcete tento rok obdarovať. Pri každé meno si zapíšte všetky nápady na darčeky aj rozpočet, do ktorého sa plánujete zmestiť. Uľahčíte si tak rozhodovanie, čo kúpiť a čo nie. Keď darček zaobstaráte, meno si zo zoznamu vyškrtnete a budete mať prehľad v tom, čo zostáva nakúpiť.

zabalený darček v rukách
Aj maličkosť vie potešiť (Zdroj: Unsplash/jeshoots.com)

Opýtajte sa ich, čo si prajú

Kúpiť dar ako prekvapenie, do ktorého ste vložili veľa snahy a myšlienok na obdarovaného, je síce pekné, no riskujete, že sa nebude páčiť. Pokiaľ si nie ste úplne istý vkusom toho, komu chcete darček dať, radšej sa ho opýtajte priamo. Vďaka tomu sa vyhnete kúpe neželaných predmetov, ktoré by u príjemcu len zaberali miesto alebo by ich rovno vyhodil. Budete mať teda istotu, že s darčekom zabodujete.

Na túto tému boli dokonca v roku 2011 v Journal of Experimental Social Psychology zverejnené výsledky piatich rôznych štúdií. Tie prišli k záveru, že ľudia viac ocenia darčeky, ktoré si špecificky vybrali, ako tie, ktoré dostali ako prekvapenie.

Pokiaľ by spytovaný váhal a nemal žiadne nápady, riaďte sa týmto pravidlom a zvoľte niečo čo chce, niečo čo potrebuje, niečo na oblečenie alebo niečo na čítanie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zabudnite tento rok na ponožky: Prinášame vám viac ako 25 tipov na skvelé vianočné darčeky pre celú rodinu

Darčekové poukážky nie sú nápad na zahodenie

Hoci majú darčekové poukážky reputáciu neosobného, priam chladného darčeka, nemusíte ich hneď zatracovať. Obdarovaný si v obchode môže vybrať čo sa mu bude páčiť alebo čo potrebuje a vy nemusíte s voľbou hádať na slepo. Ak navyše viete, ktorý obchod obľubuje, dodáte poukážke na osobitosti.

vnučka dáva darček starému otcovi
Myslite hlavne na to, čo sa páči obdarovanému (Zdroj: Freepik/DCstudio)

Sústreďte sa hlavne na príjemcu

Rozdávanie darčekov nie je o chválení sa tým, aký ste pozorný či bohatý, ani o tom ako dobre poznáte obdarovaného. Nepredvádzajte sa, koľko snahy a financií ste vložili do hľadania vhodného daru, ani neočakávajte, že sa vám táto veľkorysosť vráti v rovnakej podobe.Všetky tieto myšlienky nechajte tak a zamerajte sa iba na to, čo bude dar znamenať pre blízkeho. Radosť chcete predsa urobiť hlavne jemu a táto radosť určite zahreje aj vás, keď si darček rozbalí.

Aj myšlienka sa počíta

Faktom však zostáva tvrdenie, že aj samotná myšlienka, ktorú vkladáte do daru, sa počíta. Sviatočné obdarovávanie je hlavne gestom prejavenia lásky a vďačnosti. Myslite na to, že každý darček, ktorý darujete od srdca sa počíta. Preto sa pri nákupoch nestresujte a zostaňte dobre naladený.

Zdroj: plnielanu.sk, thespruce.com
Odporúčame