Jún v záhrade: Rady, tipy a termíny pre každého záhradkára

Záhrada v júni

Aj v júni potrebuje záhrada správnu starostlivosť (Zdroj: GettyImages)

Aj vaša záhrada už pripomína malý raj? Konečne začína leto, všetko kvitne, vonia a vy môžete zbierať prvú úrodu. Vyzerá to tak, že netreba nič viac, len relaxovať. Omyl! Aj keď si počas prvého letného mesiaca záhradkári skutočne môžu dopriať trochu zaslúženého oddychu a naplno si vychutnávať plody svojej práce, zostať celkom nečinní sa nevypláca. Na čo všetko si teda v júni dať pozor a ktoré práce si zapísať do kalendára?

Ovocná záhradka

Jahody patria k najobľúbenejšiemu ovociu, a nielen u detí. Ak ich máte vysadené, začiatkom mesiaca zrejme budete pozornosť venovať práve im. Prvé júnové dni sú poslednou vhodnou dobou, kedy možno jahody zľahka prekypriť a odstrániť burinu. Potom už s rastlinami nehýbeme, nehnojíme ani neokopávame. Dozrievajúce plody treba zbierať každé dva až tri dni. Plody možno podložiť mulčovacím materiálom, aby nehnili, postačí aj obyčajná slama či nefarbené pruhy papierovej lepenky.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @myjsmebio

V júni už dozrievajú čerešne, ktoré by sme mali včas zbierať a chrániť ich pred náletmi škorcov. Objavujú sa aj prvé ríbezle a egreše. Pôdu okolo ovocných stromov je v tomto období vhodné kypriť a prihnojiť ju tekutým hnojivom. Okolo kmeňov možno naniesť mulčovanú trávu, ktorá udrží v zemi vlhkosť a pomôže plodom rýchlejšie dozrieť. Je tiež ideálny čas zopakovať niektoré postreky proti chorobám a škodcom.


Mohlo by vás zaujať: Chcete začať s pestovaním, ale neviete ako na to? Poradíme vám ako začať aj kedy bude záhradka prosperovať!


Zeleninová záhradka

V júni do záhonov vysádzame posledné rastliny rajčín a paprík. V chladnejších oblastiach sadíme do voľnej pôdy uhorky, v teplejších regiónoch sa môžeme pustiť do sadenia baklažánov a melónov. Dozrieť stihnú aj v júni zasadená mrkva, čierna reďkovka, červená repa, klasická aj ružičková kapusta, brokolica a pór, pre priebežný zber možno stále vysievať šaláty.

Osobitnú pozornosť treba venovať rajčinám, paprikám a zemiakom. Tyčové rajčiny vyväzujeme a nezabudneme odstrániť vedľajšie výhony, ktoré rastlinu oslabujú a znižujú úrodu plodov. Pozor, kríčkové odrody, naopak, nevylamujeme! Rastliny je potrebné zalievať a hnojiť, napríklad organickým hnojivom pre plodovú zeleninu alebo rastlinnými výluhmi, ktoré im dodajú potrebnú výživu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Záhradníctvo Stromčekovo (@stromcekovo)

Aby sme rajčiny ochránili pred hubovými ochoreniami, ktoré sa objavujú najmä v daždivom počasí, pestujeme ich v dostatočných rozostupoch a ideálne na mieste, ktoré je pred dažďom chránené. Nikde nepolievame na listy a v prípade potreby rajčiny ošetríme prípravkami, ktoré zvyšujú odolnosť voči plesniam.

Aj papriky pri správnej starostlivosti dorastajú do značných rozmerov a hrozí ich polámanie. Preto ich treba starostlivo vyväzovať, prípadne celý riadok spevniť povrázkami natiahnutými v spodnej aj hornej časti rastlín. Zemiaky je vhodné počas júna prihrnúť zeminou, aby bola úroda čo najlepšia. Rastliny počas daždivého a zároveň teplého počasia často napáda pleseň zemiaková – prevenciou je neprehnojovať ich dusíkom a pri napadnutí včas ošetriť meďnatým fungicídom. Pozor treba dávať aj na pásavku zemiakovú, ktorá si pochutnáva na zemiakovej vňati. Na malých plochách sa najlepšie osvedčilo vyzbierať ju ručne.

Ak máme vysadené bylinky, zrejme sa už tešíme z ich úrody. Trhať by sme ich mali za slnečného počasia a tesne pred obedom, kedy obsahujú najviac cenných látok.

Okrasná záhrada

Ruže už ukazujú prvé kvety. Aby kvitli aj naďalej, treba ich dostatočne pohnojiť hnojivom určeným na tvorbu kvetov. Na ochranu ruží pred chorobami je vhodné použiť fungicíd. Trvalkám, najmä tým vyšším, poskytneme oporu vyviazaním, vyväzujeme aj niektoré druhy vysokých ľalií a gladiol. Nevädze, ostrôžky, lupinu i margaréty môžeme hneď po odkvete zrezať či zostrihnúť – vykvitnú nám počas leta opäť.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Evas (@evas_wine_and_garden)

Odstraňovaním uschnutých kvetov fialiek, aksamitníka a ďalších okrasných kvetín výrazne predĺžime dobu ich kvitnutia. Odkvitnuté kvety treba odstrániť zo všetkých trvaliek a kríkov, aby rastliny zbytočne nevysilili tvorbou plodov a semien. V polovici mesiaca môžeme zo zeme vyťahovať cibule tulipánov a narcisov. Uskladniť by sme ich mali v tme, suchu a teple. Na ich miesto vysádzame letničky, ktoré budú záhon krášliť až do jesene.

Počas júna vysádzame dvojročné rastliny, ako fialky, nezábudky, sedmokrásky či karafiáty. Na semienka nasypeme len tenkú vrstvu substrátu a pravidelne zalievame. Pozornosť venujeme aj skalke. Môžeme ju prihnojiť a v teplách dňoch zavlažiť. Z okrasných záhonov naďalej odstraňujeme burinu, najlepšie okopávaním motyčkou, aby sa nestihla rozrásť.      


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame