Rastlina mesiaca: Oslnivá kalatea je skvost medzi izbovkami, na toto si počas pestovania potrpí

kalatea

Krásna Kalatea vyžaduje dômyselnú starostlivosť (Zdroj: Gettyimages)

Krásne kalatey si získajú každého milovníka izbových rastlín. Výrazné listy s neprehliadnuteľnou štruktúrou a farebnosťou z nich robia atraktívny živý prvok interiéru. Ako sa pestuje a aké má nároky na svetlo a príjem vody?

Zoznámenie na úvod

Kalatea (Calathea) je pôvodom tropická rastlina pochádzajúca z Južnej Ameriky. Význam jej mena môžete nájsť v gréckom slove calathos – košík. Juhoamerickí pôvodní obyvatelia totiž z jej listov plietli koše na lov rýb. Vyslúžila si tiež prívlastok brazílska kráska alebo pávia rastlina – predovšetkým pre zaujímavú kresbu na listoch a ich vzpriamený vejárovitý rast, ktorý pripomína rozprestretý chvost páva.

Samotný list má osovo súmerný tvar s dĺžkou 20 – 30 cm, vyrastajúci na rapíku s dĺžkou približne 30 cm. Typickým poznávacím znakom kalatey je viacfarebnosť listu. Kým horná strana je sýtozelená s výrazne svetlou alebo krémovou kresbou, spodná strana listu je v ružových až bordových odtieňov. K najvyhľadávanejším kultivarom patrí Calathea crocata, Calathea zebrina, Calathea ornata, Calathea orbifolia, Calathea roseopicta. Ako interiérové rastliny dorastajú do výšky 40 – 100 cm.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Plant Designs (@urbanjunglevibe)

Koľko svetla kalatea potrebuje?

V pôvodnom prostredí kalatea rastie ako podrast veľkých tropických stromov. Prirodzene jej teda vyhovuje vyššia vlhkosť a menej priameho svetla. V takýchto podmienkach sa ukazuje vo svojej plnej kráse – listy sú vzpriamené, rozvinuté a na pohľad silné. Ak chcete svojej kalatee dopriať to najlepšie stanovisko, umiestnite ju do polotieňa. Vyhnite sa miestam, kde svieti priame slnko. Nevhodné sú preto najmä južné a západné okná.

Nevyhovuje jej ani tienisté miesto. V chládku s najväčšou pravdepodobnosťou stratí kresbu a výrazné farebné prechody na listoch. A to by bola v jej prípade veľká škoda!


Mohlo by vás zaujať: Krásne rastliny môžete mať aj v tmavom byte: Stačí si vybrať tie správne


Kalatea zbožňuje vlhkosť

Kalatea patrí medzi vlhkomilné a teplomilné rastliny. Nemá rada sucho, preto udržujte jej substrát primerane vlhký. Na nedostatočnú vlhkosť substrátu reaguje zvinutím listov cez deň, pôsobenie suchého vzduchu sa zase prejavuje žltnutím a zhnednutím listov.

Ak do jej blízkosti umiestnite zvlhčovač, misku s kamienkami a vodou alebo interiérovú fontánku, odvďačí sa vám krásnymi listami a zdravým rastom. Pri polievaní obyčajnou vodou z kohútika sa môžu po čase na listoch objaviť nepekné škvrny. Kalatea je citlivá na vyššie množstvo vápnika, preto ak máte tvrdú vodu, zalievajte ju prevarenou vychladnutou vodou alebo dažďovou vodou.

Svojich nárokov na teplo sa nevzdá

Ako sa zdá, pestovanie kalatey nepatrí medzi najjednoduchšie. Ak však nájdete to správne miesto a doprajete jej dostatok vlahy, budete mať z pohľadu na prosperujúcu krásku radosť každý deň. Pamätajte, že jej vyhovuje interiérová teplota v rozmedzí 20 – 22 °C. V noci by teplota v miestnosti nemala poklesnúť pod 16 °C. Pozor na miesta, kde je pravidelne prievan.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Staghorn Mercantile (@staghorn.mercantile)


Mohlo by vás zaujať: Nemáte slnečný byt? Nevadí, týmto rastlinkám sa v ňom bude dariť aj tak!


Ako kvitne?

Okrem okrasných listov s v období od konca mája do polovice augusta môžete tešiť na zaujímavé kvety na dlhých stonkách, ktoré vyrastajú ponad úroveň listov. Majú vzpriamený kalíškový tvar, najčastejšie oranžovej farby. V závislosti od pestovateľskej odrody sa môžete stretnúť aj s bielymi, ružovými a fialovými kvetmi.

Rozmnožovanie 

Kalatea sa v dobrých podmienkach v kvetináči rýchlo udomácni. Rastie trsovito a má jemnejšie korene. Ak ju budete na jar presádzať do väčšieho kvetináča, môžete odobrať zopár okrajových trsov spolu s koreňmi. Po krátkej aklimatizácii a zakorenení tak môžete svojej izbovke dopestovať “súrodencov” alebo obdarovať známych.

Rozlúčka na dobrú noc

Ak budete podvečer sedieť blízko kalatey, započujete šepot jej listov pri zatváraní. Takto vám bude dávať každý večer dobrú noc. Zatvorené listy pripomínajú modliace sa ruky. Ráno, s príchodom svetla do miestnosti, sa listy opäť otvoria.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame