Kancelária v štýle feng shui: Spríjemní prácu aj vám

Kancelária

Vo vašej pracovni by ste sa mali vedieť dobre sústrediť (Zdroj: Freepik/vectorpocket)

Pre každého človeka je dôležité maximalizovať svoj výkon a minimalizovať čas, ktorý je potrebný na dokončenie úloh. Platí to najmä v práci. Chceme pracovať dobre a efektívne, a chceme sa pri tom cítiť uvoľnene a príjemne, pretože aj celkový psychický stav má vplyv na kvalitu toho, čo robíme. Učenie feng shui ponúka niekoľko rád ako si vytvoriť motivujúce pracovné prostredie.

Mnoho ľudí trávi veľkú časť svojho dňa v pracovni či kancelárii, no aj napriek tomu sa často podceňuje obrovský význam, ktorý tieto miestnosti majú. Jemné maličkosti ako sú farba a intenzita svetla, usporiadanie vecí na stole či vôňa vplývajú na ľudský mozog, tlmia alebo naopak zvyšujú jeho aktivitu, ovplyvňujú koncentráciu a tvorivosť. Podieľajú sa tak na celkovom výkone, ktorý je človek schopný podať a určujú, koľko času jednotlivým úlohám musí venovať.

Pracovný stôl je základ

Veľký význam prikladá feng shui pracovnému stolu a nie bezdôvodne. Stôl tvorí srdce pracovne. Je to miesto, kde tvoríte, je centrom vašej sily. Pri stole premýšľate, rozhodujete sa, pracujete na svojom úspechu. Tu je niekoľko odporúčaní, na ktoré by ste nemali zabudnúť pri výbere a umiestňovaní pracovného stola:


Tiež by vás mohlo zaujať: Ospevované feng shui: Čo to vlastne je a ako funguje?


 • Správna poloha

Známe pravidlo feng shui hovorí, že by ste vždy mali vidieť na dvere. Ak to nie je uskutočniteľné, pomôže zrkadlo, ktoré vám ponúkne pohľad „dozadu“. Stôl by mal byť ďalej situovaný čo najhlbšie v miestnosti tak, aby ste pohľadom spoza neho dokázali obsiahnuť čo najväčšiu časť pracovne. Ideálne je umiestnenie stola v rohu, uhlopriečne oproti dverám – takto ste chránený stenami, vidíte na celú miestnosť i na dvere.

 • Veľkosť

Pracovný stôl by mal byť dostatočne veľký, ale nesmie dominovať priestoru a blokovať prúdenie energie. Inšpirujte sa napríklad rohovým stolom.

 • Tvar

Najvhodnejší je štvorcový alebo obdĺžnikový stôl, prípadne zaoblený. Feng shui neodporúča pracovné stoly v tvare písmena „L“. Ak práve takýto stôl vlastníte, môžete jeho neúplnosť zmierniť postavením kvetináča s rastlinou, odpadkového koša či lampy tak, aby ste dotvorili chýbajúci štvrtý roh.


Tiež by vás mohlo zaujať: Hľadáte ideálnu prácu? Skúste to na www.kariera.sk


 • Preč so zbytočnosťami

Odložte zo stola všetko, čo práve nepotrebujete k práci. Získate tak viac priestoru aj svetla a uvoľníte priechod energii čchi. Zbytočnosti na stole predstavujú otvorené záležitosti, odložené rozhodnutia, nedokončené úlohy. Toto všetko vás vyčerpáva, znižuje vašu koncentráciu a brzdí kreativitu. Skúste vyhodiť všetky nepotrebné veci, upratujte však maximálne pol hodinu denne.

 • Usporiadanie vecí na stole

Na pracovnom stole si nechajte iba veci, ktoré denne používate – počítač, perá, zápisníky, kalendár a podobne. Všetky ostatne veci by mali byť uložené v zásuvke stola. Ku všetkému by ste mali mať ľahký prístup. Uprataný stôl vám ponúkne nový štart a vyčistený priestor otvorí cestu inšpirácii a tvorivosti.


Tiež by vás mohlo zaujať: 7 krokov k ideálnej kancelárii: Pre lepšie výsledky a väčšiu pohodu


Nepodceňujte doplnky

Aby ste sa vo svojej pracovni cítili príjemne, stačí niekoľko maličkostí:

 • Svieže, zelené rastliny oživia miesto, kde máte tráviť väčšiu časť svojho dňa, skrášlia ho a vnesú do priestoru pozitívnu energiu. Ideálne je postaviť kvetináč s rastlinou na zem, prípadne i na stôl.
 • Zrkadlá opticky zväčšia priestor, ak je vaša pracovňa alebo pracovný kút príliš malý.
 • Akvária s rybami sú veľmi dobrou súčasťou kancelárie či pracovne. Tok vody je symbolom peňazí a ryby sú symbolom hojnosti. Akvárium však musí byť vždy čisté, a ryby zdravé.
 • Vhodné sú tiež malé fontány, ktoré sú krásne, vydávajú nádherný, upokojujúci zvuk tečúcej vody a podporujú prúdenie dobrej čchi.
 • Ak nemáte priestor pre fontánu či akvárium, podobný účinok majú aj obrazy na stenu znázorňujúce vodu.
 • Osvetlenie pracovne by malo byť dobré, nie však priveľmi jasné ani ostré. Aj keď máte dostatočné stropné svetlo, na pracovnom stole by mala byť umiestnená lampa, primeraná veľkosti stola, nesiahajúca privysoko. Vhodné sú tiež stojace lampy vedľa stola. Ak ste pravák, lampa má byť naľavo a naopak.
 • Dôležitými nástrojmi vo feng shui sú kryštály, prvky zeme, ktoré priťahujú a rozptyľujú svetlo a tým podporujú energiu čchi. Môžu byť použité ako ťažidlo na papier alebo ozdoba zavesená nad stolom.
 • Druhým silným nástrojom sú veterné zvonkohry, ktoré ale musia byť umiestnené vonku. Zavesené vovnútri znamenajú nešťastie.
 • Umenie, ktorým ozdobíte svoju pravovňu, by malo byť veselé a pozdvihujúce. Umelecké cítenie vo vás môžu prebúdzať aj originálne kancelárske doplnky.

Feng shui pomocou maličkostí a jednoduchých pravidiel povzbudí vašu tvorivosť, zvýši vašu produktivitu, prinesie vám úspech, a v neposlednom rade vhodné doplnky v kancelárií zlepšia vašu náladu. Verte svojej intuícii, vyberajte si veci, ktoré sa vám páčia a ktoré sú vašim odrazom.

Zdroj: photl.com, photl.com, Andrea
Odporúčame